Valmieras Novadpētniecības muzejā atklās Valmieras Jaunatnes centra „Vinda” darbu izstādi

Piektdien, 5.martā, plkst.17.00 Valmieras Novadpētniecības muzeja Izstāžu namā tiks atklāta Valmieras Jaunatnes centra „Vinda" darbu izstāde „Mēs savā pilsētā". Izstāde veltīta interešu izglītības 50.gadadienai Valmierā.

Tajā varēs apskatīt vairākus gadu desmitus senas fotogrāfijas, kas izstādes apmeklētājus izvedīs pa 50 gadu nozīmīgāko notikumu līkločiem. Tāpat izstādē būs aplūkojami gan pirms vairākiem gadu desmitiem, gan pēdējos gados veidoti „Vindas" pulciņu dalībnieku darbi - automodeļi, kuģu modeļi, lidmodeļi, lietišķās mākslas darbi, tērpi, keramika, ādas darinājumi un vizuālās mākslas darbi.

Valmieras Jaunatnes centra „Vinda" direktors Dainis Trēziņš skaidro, ka gadu gaitā interešu izglītības sistēma ir krietni mainījusies. „Pirms vairākiem gadiem Izglītības un zinātnes ministrijas noteiktu izmaiņu dēļ interešu izglītības iestādēm nācās zaudēt daudz profesionāļu ar zelta rokām tādēļ, ka visiem pulciņu vadītājiem bija jābūt ar pedagoģisko izglītību. Visā Latvijā, arī „Vindā", zaudēja tieši praktiskās ievirzes pulciņi - tehniskā jaunrade.

Diemžēl satricinājumi interešu izglītības sistēmai bija arī pēdējā gada laikā, kad pārcietām ievērojamu finansējuma samazinājumu. „Vindā" pulciņu piedāvājums šajā mācību gadā saruka vairāk par pusi. Tomēr esam gandarīti, ka bērni un viņu vecāki joprojām izrāda interesi un vēlmi piedalīties. Šobrīd „Vindas" pulciņus apmeklē vairāk nekā 650 bērni un jaunieši.

Visaktīvākie ir pirmsskolas vecuma bērni un 1.-3.klases audzēkņi, kuri iesaistās tehniskās jaunrades pulciņos. Jo ātrāk bērns sāk darboties, jo vairāk viņam tas padodas, tādēļ īpašu uzmanību pievēršam sadarbībai ar pirmsskolas izglītības iestādēm. Pirmsskolas vecuma bērni regulāri apmeklē „Vindu", iepazīst mūsu piedāvājumu un piedalās dažādās nodarbībās," informē Dainis Trēziņš.

VJC „Vinda" direktora vietniece interešu izglītības jomā Ligita Roziņa skaidro, ka vairāku pulciņu dalībnieki, piemēram, tehniskajā jaunradē, ir konkurētspējīgi Latvijas līmenī, tomēr šobrīd aktuāls jautājums par turpmāko attīstību un izaugsmes iespējām, arī jaunu pulciņu vadītāju piesaistīšanu.

„Ja pirms aptuveni 30 gadiem interešu izglītības nodarbībās skolēni galvenokārt iesaistījās no 5.klases, tagad pie mums nāk bērni jau pirmsskolas vecumā un turpina to darīt pat pēc vidusskolas beigšanas.

Līdz ar to bērniem un jauniešiem šo gadu laikā ir milzīgas izaugsmes iespējas, viņi var pamatīgi apgūt interesējošo tēmu un nodarbi. Bērnu intereses gadu gaitā ir mainījušās - ja pirms vairākiem gadu desmitiem bija normāli, ka puiši mācēja zāģēt, virpot, paši remontēja mašīnas, tagad situācija ir mainījusies. Tas pats jāsaka par meitenēm - agrāk bija grūti iedomāties, ka meitenes nemāk šūt vai adīt," saka Ligita Roziņa.

Airēšanas slaloma pulciņa vadītājs Līgonis Bečers pastāstīja, ka interešu izglītības 50.gadadienai veltītajā izstāde muzejā būs apskatāmas fotogrāfijas no airēšanas trases ierīkošanas pirmsākumiem. Valmierieši uzskatāmā veidā varēs pārliecināties par izmaiņām airēšanas trasē un tās apkārtnē.

„Airēšanas slaloma pulciņš ar uzņēmuma „Valmieras stikla šķiedra" atbalstu Valmierā tika izveidots 1971.gadā. 70.gadu beigās pulciņa dalībniekiem jau bija nopietni sasniegumi šajā jomā. Tad radās nepieciešamība strādāt ne vien ar augsta līmeņa sportistiem, bet arī ar jauniešiem. Airēšanas slaloma pulciņu Valmierā vadu jau 25 gadus - šajā laikā pašu spēkiem esam pilnveidojuši trasi, izveidojuši savu materiālo bāzi, protams, ne bez bērnu vecāku atbalsta. Apmeklējot airēšanas slaloma nodarbības, bērni un jaunieši pilnveido sevi gan fiziskā ziņā, gan arī iemācās paveikt kaut ko sev un citiem noderīgu, piemēram, labiekārtot trasi, nostiprināt Gaujas krastus, sakopt apkārtni. Diemžēl arī mana vadītā pulciņa dalībniekos šobrīd valda neziņa par turpmāko darbību," atzīst Līgonis Bečers.

Šūšanas un modelēšanas studijas "Fantāzija" vadītāja Zinta Irbe skaidro, ka studiju „Fantāzija" vada kopš 1991.gada. „90.gados pulciņā darbojās gan puiši, gan meitenes, taču tad meiteņu iniciatīva ņēma virsroku. „Fantāzijas" dalībnieki nodarbībās iemācās veidot sev piemērotākos tērpus, tāpat piedalāmies tērpus skatēs un modes šovos, tādēļ jaunieši apgūst arī grima un labas stājas pamatnoteikumus.

Lielākās pulciņa dalībnieces šuj sev mēteļus, arī kažokus, bet jaunākās meitenes šuj kleitas, bikses, sarafānus un čības. Mācāmies veidot arī sadzīvē noderīgas lietas, piemēram, virtuves cimdus un iepirkumu maisiņus. Izstādē muzejā varēs apskatīt daļu no mūsu darinātajiem tērpiem, kā arī pirmās šujmašīnas - gan kājminamās, gan rokas šujmašīnas. Izstādes apmeklētāji varēs pamēģināt, kā pirms gadu desmitiem strādāja ar kājminamām šujmašīnām," saka Zinta Irbe, piebilstot, ka šobrīd pulciņa dalībnieces aktīvi gatavojas arī dalībai pilsētas un novadu modes skatē, lai vasarā varētu piedalīties Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētkos. „Novēlu, lai interešu izglītības attīstība turpinās arī nākamos 50 gadus!" uzsver Zinta Irbe.

„Uzskatu, ka interešu izglītība kā saturīga brīvā laika pavadīšana ir viens no vērtīgākajiem iepriekšējo desmitgažu mantojumiem, ko jāturpina saglabāt. Bērniem un jauniešiem tā ir iespēja darīt un apgūt to, kas patiešām interesē, turklāt atrodoties kopā ar saviem vienaudžiem no citām skolām. Daudzi mūsu pulciņu skolotāji bērniem vienlaikus ir arī uzticības personas. Lai arī šis laiks nav pats grūtākais pēdējos 50 gados, diemžēl interešu izglītība tieši šobrīd ir uz izdzīvošanas robežas," atzīst Dainis Trēziņš.

Valmiera