Vidzemes slimnīcā pieejama rehabilitācija Covid-19 pārslimojušajiem

Vidzemes Rehabilitācijas centrs (VRC) piedāvā jaunu pakalpojumu – medicīniskā rehabilitācija pēc pārslimotas Covid-19 vīrusa infekcijas.

Covid-19 pārslimojušajiem pacientiem, atkarībā no saslimšanas smaguma pakāpes, vērojami dažādi veselības traucējumi. Biežāk sastopamās komplikācijas ir elpas trūkums, muskuļu vājums, nespēks, aizdusa, ilgstošs klepus, atmiņas, koncentrēšanās spēju un uzvedības traucējumi. Tie var saglabāties mēnešiem ilgi vai arī izpausties pēc kāda laika. Tāpēc, lai palīdzētu šiem cilvēkiem atgūt darbaspējas un iepriekšējo dzīves kvalitāti, nepieciešama medicīniskā rehabilitācija.

Kompleksa rehabilitācija notiek VRC dienas stacionārā, un to nodrošina speciālistu komanda pēc katram pacientam individuāli sagatavota rehabilitācijas plāna. Plānu izveido fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts pēc pacienta veselības stāvokļa izvērtēšanas un sūdzību uzklausīšanas.

Atkarībā no rehabilitācijas plāna procesā tiek iesaistīts fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds, psihologs, tiek nozīmētas fizikālās terapijas procedūras, ārstnieciskā vingrošana, nūjošana.

“Neveicot rehabilitācijas pasākumus pēc Covid-19,” skaidro VRC fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inta Kezika, “vidēji smagas vai smagas slimības gaitas, pagarinās periods, kas nepieciešams, lai atgūtu iepriekšējo funkcionēšanas līmeni un darbaspējas. Veicot rehabilitāciju profesionālas komandas uzraudzībā, jau pēc 2-3 nedēļām  ievērojami uzlabojas pacienta kustību spējas un pašsajūta. Stacionārās rehabilitācijas ietvaros, lai atvieglotu pacienta pārvietošanos un pašaprūpi, tiek piemēroti palīglīdzekļi, kas nav pieejami mājas apstākļos, bet ir ļoti nepieciešami agrīnā atveseļošanās periodā. Tā kā atveseļošanās posmā pacienti bieži izjūt nespēku, trauksmi, izmaiņas sirdsdarbībā un periodiskus elpas trūkumus pat pie nelielas slodzes, ir svarīgi, lai būtu iespēja ātri saņemt speciālistu konsultācijas un nepieciešamos izmeklējumus, kurus nodrošina rehabilitācijas nodaļa”.

Speciālisti atzīst, ka pēc rehabilitācijas kursa vērojamas pozitīvas izmaiņas pacienta veselības stāvoklī – uzlabojas elpošanas funkcija, uzlabojas plaušu ventilācija, uzlabojas bronhu drenāža un atklepošanās spējas, samazinās muskuļu vājums un nogurums, palielinās fiziskā izturība un  stabilizējas arī emocionālais stāvoklis.

Medicīniskā rehabilitācija pēc pārslimota Covid-19 ir valsts apmaksāts pakalpojums. Lai to saņemtu, nepieciešams ģimenes ārsta vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta nosūtījums. Pakalpojumus saņemot dienas stacionārā, pieaugušajiem pacientiem jāveic līdzmaksājums 7,00  eiro dienā. Ja pacients ir atbrīvots no pacienta iemaksas likumā noteiktajā kārtībā, nepieciešama izziņas kopija par piederību atbrīvotajai pacientu grupai (uzrādot oriģinālu).

Ja pacients vēlas un veselības stāvoklis atļauj, viņš var izmantot arī citus VRC maksas pakalpojumus (pēc cenrāža) – ūdensdziedniecības procedūras, masāžas.

Uzturoties dienas stacionārā, pacientam tiek nodrošināta iespēja procedūru starplaikos atpūsties komforta krēslos.

Ja pacients vēlas visu rehabilitācijas laiku uzturēties Rehabilitācijas nodaļā, viņš var izmantot izmitināšanas pakalpojumu (10,00 eiro par nakti, bez ēdināšanas, ar ēdināšanu -1,50 eiro par ēdienreizi).

Pacients var izmantot arī slimnīcas kafejnīcas piedāvājumu un iegādāties (plkst. 8.30-15.00) ēdienu līdzņemšanai.

Vairāk informācijas – tālr. 64202584, 26310234 (VRC administratore).

Valmiera