Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Darbu atstāj rajona Policijas pārvaldes priekšniece 2

Valkas rajona Policijas pārvaldes priekšniece Anna Juste un vēl divi ilggadēji policijas darbinieki iesnieguši atlūgumu un nolēmuši aiziet izdienas pensijā.

 

Visā valstī pēdējās dienās izdienas pensijā devušies vairāk nekā 100 policistu, bet Valsts policijas vadība paredz, ka tuvākajās laikā šis skaitlis varētu divkāršoties.

 

 

Policistu aiziešanu no darba lielākoties veicinājuši Saeimas atbalstītie grozījumi, kas paredz samazināt atlaišanas pabalstus. Turpmāk šis pabalsts no mēneša vidējās izpeļņas trīskārša apmēra tiks samazināts līdz vidējās izpeļņas vienam apmēram.

 

 

Policijas virsnieki aiziešanai no darba min arī citus iemeslus. "Izdienas vecums - 50 gadi - ir sasniegts, ko tad vairāk. Gana strādāts," saka A. Juste. Viņa policijā nostrādājusi mazliet vairāk par 37 gadiem, no tiem pēdējos trijos bija rajona pārvaldes priekšniece.

 

A. Juste neuzskata, ka šis laiks policijas darbā būtu vērtējams kā visgrūtākais. "Policistiem savā ikdienā nekad nav bijis viegli. Vienalga, vai tie bija padomju gadi vai mūsdienas, sarežģījumu un problēmu vienmēr bijis pietiekami," atzīst A. Juste. Pēc viņas domām, tas daļēji tādēļ, ka policijai starp citām jomām nekad nav bijusi prioritāte.

 

 

Tagad priekšniece gaida vadības pavēli, lai aizietu. Viņai grūti pateikt, kā situācija kārtības nodrošināšanā valstī veidosies tālāk. "Katram, kurš iesniedzis atlūgumu, ir savs iemesls, lai aizietu no darba, bet būs arī, kas paliks un strādās. Tas gan tiesa, ka kopumā policijā darbinieku kļuvis mazāk.

 

 

Pērnā gada beigās rajona pārvaldē no darba atbrīvoja 11 amatpersonas. Tagad darbinieku būs vēl mazāk, es nezinu, vai aizgājušo vietā meklēs citus. Iespējams, štatu samazināšana vēl turpināsies," spriež A. Juste.

 

Sākoties valdības izsludinātajam taupības režīmam, par 15 procentiem ir samazinātas arī policistu algas. "Noziedzība gan palielinās. To pierāda statistika. Daudz ir zādzību, notiek arī laupīšanas. To skaits pēdējā laikā kļuvis lielāks. Mantas zog no automašīnām, tirdzniecības vietām un dzīvokļiem.

 

 

Statistika rāda, ka arvien vairāk par likumpārkāpējiem kļūst arī tādas personas, kas agrāk nav sodītas. Es gan domāju, ka iztiku vienmēr var nopelnīt, ja vien ir vēlēšanās, bet daudzi sevis nodrošināšanai cenšas atrast vieglāko ceļu," stāsta A. Juste.

 

Noziedzība palielinās, bet policijai resursus samazina. Ir sarucis atvēlētais degvielas daudzums, mazāk jātērē saimnieciskajos izdevumos. "Labas ir tikai tās automašīnas, kuras saņēmām 2006. gadā.

 

 

Vairākas ir vecākas par 10 gadiem un stāv pie sētas, jo remontam nav naudas. Ar to arī viss pateikts. Vienai mašīnai mēnesī degvielu drīkstam tērēt tikai par 100 latiem. Skaidrs, ka visās vietās nevaram būt. Tādēļ arī situācija veidojas, tāda, kāda tā ir," atzīst A. Juste.

 

Daudzu policistu atlaišana un noziedzības palielināšanās ir satraukusi lielu sabiedrības daļu. Par to liecina kaut vai tas, ka iedzīvotāji vairāk nekā agrāk ieroču veikalos sākuši pirkt gāzes baloniņus un pistoles.

 

 

A. Juste uzskata, ka tas ir koks ar diviem galiem. "Ierocis nav malkas pagale. Ja ar to neapdomāti rīkojas, tad arī tam, kas aizsargājas, var nākties atbildēt par ieroča lietošanas sekām. Turklāt, neprasmīgi izmantojot gāzes pistoli, var ciest arī pats ieroča īpašnieks," saka A. Juste.

 

Viņa kā labāku variantu iesaka iedzīvotājiem vairāk uzraudzīt savas mantas un rūpēties, lai tām zagļi nevarētu piekļūt.

 

Atlūgumu iesniedzis arī policijas dežūrdaļas darbinieks Nikolajs Ivanovs. Viņš atbild īsi: "Visu samazina, arī pabalstus, cik tad ilgi vēl un ko es gaidīšu?"

 

Valkas rajona padomes priekšsēdētājs Uldis Birkenšteins šādu situāciju vērtē ļoti kritiski. "Tas galīgi nav normāli. No darba aiziet ne jau iesācēji, bet pieredzējuši policisti. Nezinu, kas varēs strādāt viņu vietā, bet noziedzība palielinās," saka U. Birkenšteins

Komentāri 2

Policists

Sen jau bija laiks. Cauram dienam sedet kabineta un neko nedarit. Kapec atlava piestradat citiem? Citi atkal strada bez atlaujas papildus darbos. Bardaks, vien to var teikts.

pirms 11 gadiem, 2009.04.08 23:12

Miza

Jā.. skauģu un neapmierināto skaits tikai pieaugs....
Cienījamo policist, tev tagad ir visas iespējas realizēt savas ambīcijas. Vadīt policiju, nesēžot kabinetā, nevienam neļaujot piepelnīties! (Kur nu vēl bez atļaujās, to darīt! )
Gaidīšu ar nepacietību "Ziemeļlatvijā" publicēto, ka tagad poličiem ir jauns, enerģisks priekšnieks, kas no sirds rūpēsies, lai neviens papildus neko nepelnītu un būs redzams katru dienu uz ielas. Šodien Valkā, rīt Smiltenē, parīt Sedā un tā tālāk.. prasti rēķinot, jauno perspektīvo priekšnieku redzēs katra pagasta un pilsētas iedzīvotāji vismaz vienu reizi mēnesī :)

pirms 11 gadiem, 2009.04.08 23:18

Kriminālziņas