Novembrī ierosināti 9 kriminālprocesi pret uzņēmumu un organizāciju vadītājiem, tostarp Smiltenē 9

Šī gada novembrī ierosināti 9 kriminālprocesi pret uzņēmumu un organizāciju vadītājiem, kuru vadītie uzņēmumi lieto prettiesiski iegūtas datorprogrammas.

Turpinot šī gada pirmajā pusē uzsākto aktīvo pretdarbību nelegālo datorprogrammu izmantošanai, arī gada otrajā pusē Valsts policija sadarbībā ar organizāciju BSA | The Software Alliance (BSA) un Latvijas autortiesību aizsardzības biedrību "Datorprogrammu autortiesību apvienība" ik nedēļu izlases kārtībā veikusi 10-15 datorprogrammu legalitātes pārbaudes uzņēmumu birojos gan Rīgā, gan reģionos.

Novembrī datorprogrammu ražotāji uzsākto kriminālprocesu ietvaros pieprasījuši kompensācijas par nodarītajiem zaudējumiem vairāk nekā 62 tūkstošu latu apmērā. Kriminālprocesi uzsākti pret 7 Rīgas un 2 Smiltenes uzņēmumiem.

"BSA mērķis nav pēc iespējas vairāk sodīt autortiesību pārkāpējus, bet gan vairot izpratni par autortiesību nozīmi un mazināt nodarīto kaitējumu. Šī mērķa īstenošanai ir uzsākta plaša un ilgtermiņa sadarbība ne tikai ar valsts, bet arī ar pašvaldību institūcijām. Nākamgad arī Valsts kontrole pievērsīs lielāku uzmanību prettiesiski iegūtu datorprogrammu izmantošanai valsts un pašvaldību institūcijās un uzņēmumos," uzsver BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.

Nākamajā gadā pastiprināti tiks pārbaudīta datorprogrammu legalitāte reģionos, tiks veikti policijas reidi gan uzņēmumu birojos, gan datorprogrammu veikalos. Ja kopējā nelegāli iegūto datorprogrammu cena ir mazāka nekā 1000 latu, tiek sastādīts Administratīvā pārkāpuma protokols un piemērota soda nauda. Savukārt, ja summa pārsniedz 1000 latu, tad tiek ierosināts kriminālprocess.

Papildus sodam abos gadījumos pārkāpējam ir jāsamaksā kompensācija lietoto nelegālo datorprogrammu licences cenas apmērā. "Prettiesiskā darbība ir dubultneizdevīga, jo datorprogrammu autortiesību īpašniekiem nākas gan maksāt kompensāciju par nelikumīgi iegūto programmu izmantošanu, gan legalizēt šīs programmas turpmākajam periodam," norāda I. Veikša.

Komentāri 9

sen vajadzeja

es jau sava darbavieta neturu datoru, atruna ir, ka man nemaz tada nav. soma vienmer ir personigais portativais, un viss. parejais majas tiek turets.

kam vispar darba jatur lielo verki? tapat sedet aiz ta laika neesot.

un siem kontroleriem abloms.

pirms 7 gadiem, 2012.12.21 13:08

kad nems pie dziesmas

kakta datorservisus, kuri apzinati liek kreiso softu, bet nem realu naudu bez čeka protams.

un vispar man nepielec, ka var uzturet divus nesliktus audi ar pašvaku servisa bodi.

kas slepjas zem ādas?

pirms 7 gadiem, 2012.12.23 21:41

:D

Kad nems pie dziesmas.
Ko čīksti? Pelni tu arī, ja tik gudrs esi. Nākamreiz, kad taisīsi savu datoru, tad paprasi, lai liek visu ar uzlīmēm, čekiem un visu pārējo, cenu arī ar kārtīgu uzcenojumu un būs tev prieks. Neviens tev to neatteiks.
Paskaties arī, kas tev pašam datorā no kura komentē.

pirms 7 gadiem, 2012.12.24 13:00

Tā jau ir

- Būs pieprasījums, būs piedāvājums.
Nezinu gan nevienu datorservisu Smiltenē, kura īpašniekam piederētu 2 audi.

pirms 7 gadiem, 2012.12.24 15:23

Nja--Tā jau ir 24.12.2012. 15:23:40

Smiltene nav visa pasaule!

pirms 7 gadiem, 2012.12.26 17:09

dators

Bet uz mazpilsētu Smilteni savi 10 "datoru meistari" tāpat atradīsies.

pirms 7 gadiem, 2012.12.27 09:17

Kriminālziņas