Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pēc miljoniem - uz Nigērijas banku? 10

"Es strādāju "NatWest Bank Corporation" Londonā. Es rakstu jums no mana biroja." Tā sākas vēstule, kurā kāds Kevins Brauns "Ziemeļlatvijas" korespondentei piedāvā dalīties ar 12,5 miljoniem ASV dolāru. Taču tas vēl nav viss.

 

Nigērijas Centrālās bankas ATM maksājumu departamenta direktors Ahmeds Sulemans (vismaz tā šis cilvēks sevi dēvē) ziņo, ka korespondentes maksājumu karte laimējusi trīs miljonus dolāru.

 

 

Līdzīga satura vēstules e - pastā gan angļu, gan kļūdainā latviešu valodā saņem daudzi cilvēki. "SEB bankas" Smiltenes filiāles pārvaldniekam Kasparam Marksam pēdējā laikā vairāki smiltenieši taujājuši padomu, kā rīkoties tādā situācijā.

 

Ja paziņojuma saņēmējs piekrīt saņemt miljonus, tad viņam jānosūta informācija par sevi: piemēram, tālruņa un faksa numurs, adrese, informācija par savu vecumu un pašreizējo nodarbošanos. Vēstulei lielāku ticamību piešķir informācija par tās izsūtītāju. Piemēram, Sulemana kungs no Nigērijas Centrālās bankas norādījis savu tālruņa numuru un e - pasta adresi.

 

"Kāda Nigērijas banka?" smaida K. Markss. "Līdzīgas lietas dzirdētas ik pa brīdim. Ļaudis izdomā visādus fantastiskus gadījumus, maksimāli tos atstrādājot, lai viņu piedāvājumi šķistu ļoti ticami. Un saņēmējs var padomāt: bet tā taču var gadīties! Šādus e - pastus droši vien saņem tūkstošiem cilvēku, un gan jau kāds uzķeras."

 

Balstoties uz viņa rīcībā esošo informāciju, K. Markss iezīmē šādu tālāko scenāriju. Vēstule ar miljonu piedāvājumu ir tikai sākums. Ja saņēmējs atsaucas piedāvājumam un izsūta prasīto informāciju, tad e - pastā seko nākamā vēstule, prasot papildu ziņas.

 

 

Tā sarakste var turpināties īsāku vai ilgāku periodu, līdz jau tiek prasīts pārskaitīt naudu (parasti - vairākus simtus dolāru) formalitāšu nokārtošanai vai kaut kādas komisijas nomaksai. Tiklīdz tas tikšot izdarīts, cilvēks saņemšot savus miljonus. Tajā brīdī var nostrādāt domāšana: "Kas gan ir daži simti dolāru pret gaidāmo milzīgo naudu!", un cilvēks aizsūta prasīto summu.

 

"Kad tiek pārskaitītas pirmās iemaksas, nekas tālāk nenotiek. Neviens pasaulē naudu nedāvina. Lielus miljonus cilvēki laimē loterijās, taču tas ir legāls pasākums, par ko visi zina, un cilvēks, pirmkārt, tajā ir piedalījies," skaidro K. Markss.

 

Ja kāds saņem vēsti, ka viņš ir laimējis loterijā, par kuru nav pat nojausmas, tad jau tas ir aizdomīgi. "Es arī esmu vairākas reizes kļuvis par "miljonāru". Parasti šādām vēstulēm beigās ir minēts, ka nauda tiks atdota labdarībai, ja loterijas uzvarētājs nepieteiksies... Tā nu mani miljoni tika novirzīti labdarībai..." smejas portāla ziemellatvija.lv lasītājs XXX.

 

Ja kāds cilvēks uzķeras uz krāpnieku vēstulēm un pazaudē naudu, tad viņš var meklēt palīdzību Valsts policijā. "Tā ir tīrākā krāpšana, par ko paredzēts sods pēc Latvijas valsts Krimināllikuma," vēstules ar paziņojumiem par šķietami laimētu naudu komentē Valkas rajona Policijas pārvaldes Kriminālpolicijas priekšnieks Guntis Grāvis. Viņš pats pagājušajā gadā saņēmis paziņojumu, ka "laimējis" 2,5 miljonus dolāru loterijā.

 

"Likums aizsargā mūsu iedzīvotājus pret šādiem krāpniekiem, taču, ja viņi būs pārskaitījuši naudu uz Nigēriju vai ofšora zonu, naudiņa būs pagalam. Mums jau ir problēmas ar Igauniju, kur nu vēl ar Nigēriju. Tā ir starptautiskā izmeklēšana. Tikai tad, ja būs puspasaule apkrāpta, varbūt kāds sāks darboties," saka G. Grāvis.

 

Vakar Valkas rajona policijas pārvalde saņēma informāciju par gadījumu Latvijā, kad kāds cilvēks pārskaitījis 50 tūkstošus, lai tiktu pie loterijā šķietami laimēta pusotra miljona.

 

G. Grāvis dod padomu neiesaistīties sarakstē ar šādu vēstuļu izsūtītājiem, jo tā cilvēki var atklāt gan savus personas datus, gan bankas konta numuru. Tas var beigties ar to, ka konta īpašnieks kādu dienu atklās, ka tajā vairs nav naudas, vai arī saņems maksājuma uzdevumu.

Komentāri 10

Tenis

Nu,kur tik stulbi un lētticīgi cilvēki vēl mūsdienās?

pirms 11 gadiem, 2009.03.05 09:22

bella

Cerams, ka korespondente nedomā, ka viņa ir izredzētā. Tādas vēstules saņem katrs otrais, un, it kā sen jau nepievērš ne māzāko vērību. :))

pirms 11 gadiem, 2009.03.05 10:21

o

Vakar Valkas rajona policijas pārvalde saņēma informāciju par gadījumu Latvijā, kad kāds cilvēks pārskaitījis 50 tūkstošus, lai tiktu pie loterijā šķietami laimēta pusotra miljona.

NETICU!!!

pirms 11 gadiem, 2009.03.05 10:22

mara

šitādu no Nigērijas es vēl neesmu saņēmusi, es nepārtraukti kautkādas mistiskās loterijās lielos tūkstošus vinnēju :)

pirms 11 gadiem, 2009.03.05 11:31

to boy no o

Saku jau, ka NETICU! Vai tomēr mēdz būt ļaudis, kas 50 T atdos par tukšu gaisu.

pirms 11 gadiem, 2009.03.05 13:48

ha

apsveicu visus laimīgos:))))))))))))))))))))))))))))

pirms 11 gadiem, 2009.03.05 17:29

tārps

Es parasti atrakstu lai novēl šo naudiņu badā mirstošajiem afrikāņu bērniem.

pirms 11 gadiem, 2009.03.05 19:36

laimīgā

Es arī atverot datoru tieši tādu pašu informāciju par vinnētiem 12.5 miljoniem dolāru un tieši tas pats no Nigērijas rakstītājs bija tieši tas pats kungs, kā arī ar to pašu adresi.
Es nezināju ko darīt, bet gan sapratu ka tā ir visīstākā krāpšana un nolēmu un pārsūtīju APOLLO un TV "Bez tabu". Apollo man atbildēja ka tie ir mēsli.

pirms 11 gadiem, 2009.03.05 19:52

Intars

Es protams ļoti atvainojos, bet vēl pēc aptuveni 3gadu laikaposma mēģinājuma noķert kādu lohotronā kāds vēl uzķeras?! Jūs dzīvojiet mucā vai es nezinu... škiet internets kādam tika pieslēgts tikai vakar (ieskaitot redakciju). Tad nu gan svaiga afēras ziņa.

pirms 11 gadiem, 2009.03.06 10:56

Kriminālziņas