Soda medicīnas iekārtu tirgotājus, kas saskaņojuši darbības arī par dalību Smiltenes tehnikuma iepirkumā

Konkurences padome (KP) ar 80 000 eiro sodījusi medicīnas iekārtu tirgotājus SIA "Optika&Dentika" un SIA "KJ Serviss" par darbību saskaņošanu vairākos iepirkumos, aģentūru LETA informēja KP.

Abi uzņēmumi īstenojuši aizliegtu vienošanos kopumā četros iepirkumos.

Lietas izpētes laikā KP konstatēja, ka medicīnas iekārtu tirgotāji no 2013.gada līdz 2015.gadam saskaņojuši darbības par dalību vienā SIA "Salaspils veselības centrs", vienā Smiltenes tehnikuma un divos SIA "Ogres rajona slimnīca" rīkotajos iepirkumos. Uzņēmumiem vienojoties par dalības nosacījumiem, iepirkumu rīkotāji nesaņēma piedāvājumus, kas gatavoti patiesas konkurences apstākļos.

KP secinājusi, ka "Optika&Dentika" dalība iepirkumos bija formāla, lai nodrošinātu pietiekamu dalībnieku skaitu minētajos iepirkumos. Savukārt "KJ Servisa" pārstāvji faktiski sagatavoja iepirkumos iesniedzamos dokumentus un noteica abu uzņēmumu piedāvātās cenas, kamēr "Optika&Dentika" šādu rīcību akceptēja un pret to neiebilda.

KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama informēja, ka statistika vairāku gadu garumā ir skaudra, jo aizliegtas vienošanās publiskajos iepirkumos aizvien ir galvenā konkurences tiesību problemātika.

"Šādi pārkāpumi, jo īpaši veselības aprūpes nozarē, kur nepārtraukti tiek diskutēts par nepietiekamu valsts budžeta finansējumu, liedz pasūtītājam iespēju saņemt zemāku, tirgus situācijai atbilstošu cenu. Tādējādi iepirkumi ir bijuši neefektīvi un publiskie līdzekļi tērēti neracionāli, mazinot iespējas palielināt medicīnas pakalpojumu apjomu un kvalitāti esošā finansējuma ietvaros. No iepirkuma ir jēga vien tad, ja pretendenti patiesi sacenšas, veidojot piedāvājumus atbilstoši savām iespējām," stāstīja Ābrama.

"Optika&Dentika", izmantojot iecietības programmas iespējas pretendēt uz naudas soda samazinājumu, papildināja KP rīcībā esošo informāciju par īstenoto pārkāpumu, kā arī sniedza jaunu informāciju par diviem citiem pārkāpumiem. Līdz ar to "Optika&Dentika" piemērotais naudas sods samazināts uz pusi, un uzņēmumam valsts budžetā ir jāiemaksā naudas sods 6024,53 eiro apmērā.

Par sadarbošanos ar KP naudas sods samazināts arī "KJ Serviss" un tam valsts budžetā jāiemaksā 73 884,64 eiro.

Kā liecina SIA "Firmas.lv" informācija, SIA "Optika&Dentika" reģistrēta 1997.gadā. Tās pamatkapitāls ir 2840 eiro. Uzņēmums vienādās daļās pieder Gintam Spricim un Ingūnai Spricei. 2015.gadu uzņēmums noslēdza ar 481 962 eiro apgrozījumu un 40 336 eiro peļņu.

Savukārt SIA "KJ Serviss" reģistrēta 2003.gadā. Tās pamatkapitāls ir 5000 eiro. Uzņēmuma kapitālā 60% pieder Konstantīnam Jerjominam, bet 40% - Irinai Ščerbakovai. 2015.gadu uzņēmums noslēdza ar 2 101 981 eiro apgrozījumu un 257 601 eiro peļņu.


Kriminālziņas