Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vidzemes laikraksti nesaredz kaitniecisku darbību no vietējo pašvaldības izdevumu puses

Laikrakstu redaktori Vidzemē no pašvaldību izdevumu puses nav novērojuši darbības, kas apdraudētu neatkarīgos medijus, tomēr nenoliedz, ka ir daļa auditorijas, kas neatkarīgās preses vietā dod priekšroku pašvaldības informācijai.

Valmieras apkārtnes vietējā laikraksta "Liesma" galvenā redaktore Antra Lāce nenoliedz, ka pašvaldību izdevumi rada apgrūtinājumus reģionālajiem medijiem, jo cilvēkiem, lasot pašvaldību bezmaksas izdevumus rodas iespaids, ka viņi jau visu zina, un neizjūt vajadzību pēc avīzes, tomēr uzsvēra, ka tiem arī ir sava loma, piemēram, publicējot domes saistošos lēmumus.

Arī bijušā Cēsu rajona laikraksta "Druva" redaktore Andra Gaņģe no apkārtējo novadu pašvaldību puses nav novērojusi darbības, kas traucētu viņas avīzes darbību. Tomēr viņa norāda, ka ir svarīgi izvirzīt pašvaldību izdevumu funkcijas, jo šobrīd vietvarām ir dažāda izpratne par tām.

Savukārt Valkas pusē pašvaldību izdevumi ir tuvu tam, kādiem būtu jābūt – tie publicē galvenokārt pašvaldības informāciju, stāsta laikraksta "Ziemeļlatvija" galvenā redaktore Ingūna Johansone, taču arī nenoliedz, ka šad tad sanāk dublēšanās ar neatkarīgo presi, vēstot, piemēram, par kādu pasākumu. Par administratīvās tiesas lēmumu par labu "Bauskas Dzīves" prasībā pret Iecavas domi pārtraukt publicēt komercreklāmu pašvaldības izdevumā "Iecavas Ziņas" Johansone izsaka prieku par to, ka kāds ir uzņēmies radīt precedentu.

Tāpat prieku par panākto lēmumu pauda arī "Liesmas" un "Druvas" redaktores. Lāce norādīja, ka, viņasprāt, pašvaldības ir tiesīgas savos izdevumos publicēt pašas sludinājumus, bet komerciāla reklāmas publicēšana gan nav pieļaujama. Savukārt Gaņģe norāda, ka šādas reklāmas publicēšanu nevar attaisnot ar atbalstu uzņēmējdarbībai, kā pašvaldības esot izteikušās.

Jau vēstīts, ka administratīvā rajona tiesa ir apmierinājusi SIA "Bauskas Dzīve" prasību pret Iecavas novada domi par reklāmu publicēšanas aizliegumu pašvaldības finansētajā laikraksta "Iecavas Ziņas".

Ar tiesas lēmumu ir aizliegts publicēt reklāmas pašvaldības finansētajā laikrakstā "Iecavas Ziņas". Tāpat par labu "Bauskas Dzīvei" no pašvaldības ir piedzīts 6031 eiro mantiskais prasījums par radītajiem zaudējumiem.

Jau ziņots, ka iepriekš reģionālais laikraksts un izdevējs "Bauskas Dzīve" vērsās administratīvajā tiesā pret Iecavas novada domi, prasot aizliegt pašvaldības finansētā laikraksta "Iecavas Ziņas" izdošanu un reklāmu publicēšanu, kā arī zaudējumu atlīdzību, taču tiesa atteicās ierosināt lietu.

"Bauskas Dzīve" šo lēmumu pārsūdzēja Augstākajā tiesā (AT), kas nolēma, ka reģionālā laikraksta izdevējam ir tiesības tiesas ceļā prasīt reklāmu aizliegšanu un zaudējumu atlīdzību. Šajā daļā Administratīvā rajona tiesa lietu ierosināja un ir izskatījusi, šodien paziņojot minēto spriedumu.

Attiecībā uz pārējo sūdzību AT norādīja, ka "Bauskas Dzīvei" nav tiesību tiesas ceļā prasīt pašvaldības laikrakstu neizdošanu. AT lēmuma pamatā bija atziņa, ka pašvaldības tiesības izdot savu laikrakstu izriet no Satversmē nostiprinātajām tiesībām uz vārda un izteiksmes brīvību.

Kriminālziņas