Pavasaris pamodinājis arī kūlas dedzinātājus

Aizvadītajās Lieldienu brīvdienās Smiltenes novadā darba netrūka ugunsdzēsējiem. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Smiltenes postenis saņēma izsaukumu uz pieciem kūlas ugunsgrēkiem.

Pirmajās Lieldienās, 27. martā, kūla dega Brantu pagasta “Knīpās”, Blomes pagasta “Vecviļņos”, Smiltenes pagasta “Priedniekos” un Smiltenes pagastā pie Mācītājmuižas.

Otrajās Lieldienās, 28. martā, VUGD Smiltenes postenis saņēma izsaukumu uz Blomes pagasta “Viesturiem”. Šo māju  iedzīvotājiem jau pērn tika sastādīts administratīvais protokols par  kūlas dedzināšanu.

Tagad, 28. martā, kūla “Viesturos” dzīvojamās mājas tuvumā dega 800 kvadrātmetru lielā platībā.  VUGD palīgā izsauca “Viesturu” iemītnieki. Kad notikuma vietā ieradās ugunsdzēsēji, mājas iedzīvotāja jau  dzēsa liesmas pati saviem spēkiem, jo situācija veidojās bīstama - vējš no degošās  pļavas pūta mājas virzienā. Ugunsgrēks tika likvidēts aptuveni pusstundas laikā.

“Viesturu” iedzīvotāja ugunsdzēsējiem skaidrojusi, ka viņa kūlai uguni neesot pielaidusi. Par notikušo ir informēta policija.

Pirmais kūlas ugunsgrēks Smiltenes novadā šopavasar reģistrēts 26. martā Smiltenē, kāda uzņēmuma teritorijā Mazā Jaunā ielā.

Atbilstoši ugunsdrošības noteikumiem pērno zāli dedzināt nedrīkst, atgādina VUGD Smiltenes posteņa komandieris Agnis Šumakovs-Ahmedovs.

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 179. panta 4. daļu par kūlas dedzināšanu piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 280 līdz 700 eiro apmērā. 

Savukārt atbilstoši LAPK 51. panta 2.daļai par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 140 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām - no 700 līdz 2900 eiro.

VUGD Vidzemes brigādes Valkas daļas komandieris Salvis Stepiņš secina, ka efektīvs profilakses pasākums kūlas ugunsgrēku mazināšanā ir policijas reidi. 

“Mums ir laba sadarbība ar pašvaldības policiju, kas kūlas laikā pastiprināti rīko reidus. Cilvēki redz, ka garām braukā policijas automašīna, un varbūt aizdomājas, vai ir vērts riskēt un dedzināt kūlu,” saka S. Stepiņš.

Par lielāko  problēmu  Valkas pusē kūlas ugunsgrēku aspektā viņš nosauc neapsaimniekotās teritorijas Valkas pilsētā, piemēram, pie depo. “Lauksaimniecībā izmantojamā zeme ir  vērtība, un zemnieki to kopj, lai saņemtu Eiropas maksājumus,” secina S. Stepiņš.

Valkas novadā aizvadītajās Lieldienu brīvdienās VUGD saņēmis vienu izsaukums uz kūlas ugunsgrēku (Valkas pilsētā pie dzelzceļa sliedēm Gaujas ielas galā), Strenču novadā -  divus. Abās reizēs kūla dega Sedā - vienu reizi Sporta ielā, vienu Dārza ielā. 

VUGD Strenču posteņa ugunsdzēsēji kopā ar kolēģiem no VUGD Valmieras brigādes otrajās Lieldienās strādāja arī Smiltenes pagastā, kur kādā lauku sētā dzēsa trīs aizdegušos automašīnu vrakus.  

Kriminālziņas