1991. gada janvāra barikādes Latvijai – neaizmirstamas un liktenīgas

Pagājušajā trešdienā apritēja 30 gadi, kopš tautas manifestācijas Rīgā, Daugavmalā. Šī manifestācija aizsāka vairāk nekā nedēļu ilgu atjaunotās Latvijas stratēģisko objektu sargāšanu, ko šodien atceramies ar nosaukumu “1991. gada janvāra barikādes”. 

1991. gada janvārī pēc padomju armijas un Iekšlietu vienību uzbrukuma Viļņas TV centram barikādes būvēja arī Rīgā, lai aizstāvētu pirms nepilna gada atjaunoto Latvijas neatkarību. Barikādes uzbūvēja no betona bluķiem vai arī novietoja smago tehniku ap vietām, kuras toreiz uzskatīja par Latvijai izšķirošām – Augstāko Padomi, Ministru Padomi, Latvijas Radio ēku Doma laukumā un Televīzijas centru Zaķusalā. 

Valkas novadpētniecības muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Ligita Drubiņa norāda, ka barikāžu veidošana un objektu aizsardzība nebija stihiska – katram Latvijas reģionam ierādīja konkrētu vietu. Galvenie aizsargājamie objekti bija Televīzijas centrs Zaķusalā, radiotornis Ulbrokā, tilti pār Daugavu un Vecmīlgrāvī, viadukti, telefonu stacijas, kā arī Radio, Ministru Padomes un Augstākās Padome ēkas.

1992. gada 16. janvārī Valkas rajona laikrakstā “Mūsu Zeme” toreizējais Latvijas Tautas frontes Valkas nodaļas vadītājs Vents Armands Krauklis rakstīja: “Viens gads vēstures ritumā sīks puteklītis. Tomēr 1991. gads Latvijai – neaizmirstams un liktenīgs!”

Lai pieminētu un atcerētos šos Latvijas tautu vienojošos un varonīgos notikumus, Valkas novadpētniecības muzeja mājaslapā apskatāma muzeja krājuma virtuālā izstāde “Barikāžu laiks. Rīga, 1991. gada 13.–27. janvāris”. 

Šo Latvijai nozīmīgo un vēsturisko notikumu palīdz atcerēties mūsu bijušā kolēģa Alda Māra Dubļāna iemūžinātie vēsturiskie fotokadri. Virtuālajā izstādē iekļautas arī valcēniešu Andra Stolbova un Ulda Balgas (tagad dzīvo un strādā Talsos) uzņemtās foto­grāfijas. Visi trīs fotogrāfijas ir nodevuši muzeja krājumam. Izstādē var izpētīt arī dokumentālos pierādījumus par Valkas rajona aktīvistu braucienu organizēšanu uz Rīgu.

Muzeja rīcībā esošie materiāli atklāj, ka Valkas rajonā barikāžu aizstāvju organizētu došanos uz Rīgu 1991. gada 13.–27. janvārī koordinēja Valkas rajona Tautas deputātu padomes prezidija konsultante Māra Apine. Savukārt no Valkas pilsētas braukšanu uz Rīgu koordinēja Latvijas Tautas frontes nodaļas koordinatore Līga Metuzāle. 

Atceroties janvāra barikāžu notikumus, arī Valkas novada Centrālās bibliotēkas kontā vietnē www.facebook.com pieejami interesanti vēsturiskie materiāli par tā laika notikumiem. 

L. Drubiņa atklāj, ka, plānojot barikāžu jubileju, bija iecerēts plašs pasākums ar Barikāžu muzeja izstādi, bet diemžēl pandēmija ieviesa savas korekcijas.

Kultūra un Izklaide