Aicina iepazīt Smiltenes leģendas

Atzīmējot Smiltenes pilsētas simtgadi, novada muzejs uzsācis teiku, nostāstu un leģendu apkopošanu par Smiltenes pilsētu un tās tuvāko apkārtni, kuras ir stāstījuši un pierakstījuši mūsu senči. Projekta “Iepazīstam Smiltenes leģendas” ideja radusies, apzinoties, ka “Covid-19” pandēmijas laikā simtgades svinības šovasar, kādas tās bija iecerētas sākotnēji, nenotiks. 

Smiltenes novada muzejs piedāvā pirmo leģendu par Cērtenes pilskalnu, kas pieejama novada YouTube kanālā un publicēta sociālajos tīklos. Kopumā plānots sagatavot piecu leģendu, teiku vai nostāstu lasījumus video formātā, lai rosinātu iedzīvotājus iepazīt teikas, nostāstus un leģendas, kuras apvij Smiltenei nozīmīgas vietas, personas un notikumus. 

“Vienā no kultūras darbinieku sanāksmēm domājām par alternatīviem risinājumiem, kā radīt svētku sajūtu Smiltenes simtgadē, uzmundrinot iedzīvotājus. Smiltenieši ir lokālpatrioti, par Smiltenes un tās apkārtnes vietām ir pierakstītas daudzas teikas un dzirdēti nostāsti, kurus mantojumā ir atstājuši mūsu senči. Vēlamies novadniekus ar šiem stāstiem iepazīstināt, kā arī aicināt tos stāstīt saviem bērniem, jo tas veido mūsu piederības sajūtu Smiltenei un novadam. Aicinām arī novada iedzīvotājus dalīties ar zināmām teikām, nostāstiem un leģendām, ko pierakstījuši vecāki un vecvecāki, tādā veidā kopīgi papildinot Smiltenes leģendu krājumu. Šoreiz nav svarīgs zināt-niskais pamatojums, bet gan tas, ko vēstījuši mūsu senči,” stāsta Smiltenes novada muzeja pedagoģe Līga Krūmiņa-Krīgere, šī projekta idejas autore.

L. Krūmiņa-Krīgere stāsta, ka video formātā teikas un nostāsti būs saīsināti, bet pilnā versija būs izlasāma. Projekta tapšanā piedalās Smiltenes Tautas teātra aktrise Madara Vīksniņa, kura klausītājiem atklāj Smiltenes leģendas. Šobrīd kopā ar videooperatoru, grupas “Apvedceļš” solistu Jāni Krūmiņu top nākamais materiāls, stāsts par kādu krodzinieku un  ceļotāju, kas nokļuvuši zem akmens mūra pils Kalnamuižā. Projekta aktivitātēm piesaistīta arī Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Ginta Pērle-Sīle, kas dzimusi un augusi Smiltenes novada Palsmanes pagastā. 

L. Krūmiņa-Krīgere aicina iedzīvotājus pastāstīt muzejam par Smiltenes pilsētas vietām, personībām un notikumiem, zvanot uz 25776631 vai rakstot [email protected]

Kultūra un Izklaide