Apsveikt izvēlas īpaši

“Dziedi, mana dvēsele” – tāds nosaukums ir dots Smiltenes bibliotēkā izliktajai izstādei, kurā eksponētas smiltenietes Ilzes Džonsas veidotās apsveikuma kartītes un miniatūrgleznas.

Smiltenes bibliotēka jau iepriekš rīkojusi Ilzes Džonsas gleznu un mandalu izstādes. Tagad kārta pienākusi citiem viņas radošajiem darbiem. 

Mūsdienu digitālajā laikmetā ar rokām darināta apsveikuma kartīte iegūst īpašu vērtību, it īpaši, ja tā ir mākslinieciski noformēta. Katrai Ilzes Džonsas veidotajai kartītei ir savs dizains. Autore stāsta, ka parasti tas rodas spontāni, viņai spēlējoties ar krāsām, formām un tekstūrām. 

“Lietoju gan ūdenskrāsas, gan akrila krāsas, gan arī dažādus zīmuļus, krītiņus un marķierus. Daļai kartīšu pati vēl aizvien griežu papīru. Darbs ir smalks un laikietilpīgs, taču man tas sagādā daudz prieka un patikas, un esmu laimīga, ja tas atnes prieku kādam citam. Es tiešām esmu pārliecināta par to, ka arī miniatūrs mākslas darbiņš spēj pieskarties cilvēka sirds dziļumiem. Jebkas, ko pagatavojam, ieliekot tur visu savu sirdi un dvēseli, vienmēr atradīs ceļu pie “savējā”,” uzskata Ilze Džonsa un izstādes skatītājiem novēl gūt iepriecinājumu no viņas dvēseles “dziesmas”.

Kartīšu darināšana ir viņas hobijs jau kopš pusaudžu vecuma. Ilzei allaž ir paticis uzmeistarot apsveikumu tuviem cilvēkiem dzimšanas dienā un piedevām skaisti ierakstīt savu vēlējumu. Šad un tad viņa darinājusi arī ielūgumus un viesību galda kartes. Kad deviņdesmito gadu sākumā Ilzi dzīve uz vairākiem gadiem aizveda uz Angliju, saziņa pa telefonu bija dārga, tāpēc viņa ģimenei un draugiem rakstīja vēstules, bet Ziemassvētkos apsveica  ar paštaisītām kartītēm.

Nu jau pusotru gadu Ilze šim savam hobijam ķērusies klāt nopietnāk. Īpaši daudz kartīšu tapis kopš pagājušā gada rudens. Cilvēki tās pasūta gan apsveikumiem, gan kā dāvanas. 

“Iesākumā bija bailīgi darināt apsveikuma kartīti nezināmam cilvēkam. Apzināti nācās sevi atgriezt vienkārši pie paša procesa izbaudīšanas un nedomāt par to, vai mans darbs patiks saņēmējam. Kad iegāju atpakaļ sliedēs, tad pazuda iekšējā kritiķa balss, apstājās laiks un palika tikai radīšanas prieks,” teic Ilze Džonsa.

Viņas darbu izstāde “Dziedi, mana dvēsele” Smiltenes bibliotēkā būs izlikta līdz 31. martam. Atgādinām, ka, apmeklējot bibliotēku, ir jāievēro valstī noteiktie epidemioloģiskie ierobežojumi.

Kultūra un Izklaide