Atceļ Smiltenē plānoto “Gada izrādes” finālu

Ir noslēgušās Latvijas amatierteātru iestudējumu skates “Gada izrāde 2020” reģionālās skates, kas notika no 13. jūlija līdz 30. septembrim, žūrijas ekspertiem ierodoties katra kolektīva mājvietā.

Kopumā tika noskatītas 36 izrādes klātienē, kā arī četras video izrādes, un noklausīta viena raidluga, un  finālam izvirzīti 10 žūrijas vērtējumā labākie iestudējumi, informē skates organizators Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Skates lielais fināls sākotnēji bija plānots šonedēļ, 22., 23. un 24. oktobrī Smiltenē, novada Kultūras centrā, taču valstī no 11. oktobra izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ pasākums ir atcelts, ievērojot Ministru kabineta rīkojumā noteiktās prasības.

Amatierkolektīva grupas plūsmas nedrīkst pārklāties ar citu personu plūsmām. Amatierteātri no viena novada nedrīkst viesoties citu novadu teritorijās, skaidro Latvijas Nacionālā kultūras centra  amatierteātru mākslas eksperte Dace Vilne. Viņa piebilst, ka, ņemot vērā šo situāciju, iespējams, netiks noteikts, kurš no 10 uz finālu izvirzītajiem iestudējumiem būs “Gada izrāde 2020”, taču  katrs iestudējums tiks apbalvots kādā konkrētā nominācijā. 

“Ir ļoti žēl, ka skates “Gada izrāde 2020” fināls Smiltenē nenotiks, jo tas būtu grandiozs pasākums. Mēs jau sākām tam gatavoties. Taču valstī spēkā esošie noteikumi ir jāievēro,” atzīst Smiltenes novada Kultūras centra mākslinieciskā vadītāja Gita Ozoliņa.

Skatei “Gada izrāde 2020” pieteiktos iestudējumus vērtēja Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs, amatierteātru nozares konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Jānis Siliņš, teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists Atis Rozentāls, teātra zinātniece Evita Mamaja, dramaturgs Jānis Jurkāns, režisori Armands Ekštets, Valdis Lūriņš un Arnis Ozols.

Uz finālu izvirzīto 10 Latvijā labāko amatierteātru iestudējumu vidū ir arī Valkas pilsētas teātra iestudējums “Lācis” pēc Antona Čehova viencēliena motīviem.

Iestudējuma režisors un scenogrāfs ir  Aivars Ikšelis. Lomās – Evgenija Kozlova, Vilis Daņilovs un Uģis Lācis. 

Šī nav pirmā reize, kad Valkas pilsētas teātra iestudējums iekļūst Latvijas amatierteātru skates “Gada  izrāde” finālā. Režisors Aivars Ikšelis atzīst, ka viņam sacensības kultūrā un mākslā nepatīk, un līdz ar to iekļūšanu desmitniekā viņš neuzskata par milzīgu sasniegumu. 

“Tas ir maziņš apstāšanās punktiņš, lai kopā ar savu kolektīvu izvērtētu, ko esam ieguvuši un kā mums vajadzētu iet tālāk. Taču norobežojos no sacensībām, kurš ir labākais, kurš sliktākais un tamlīdzīgi,” teic Aivars Ikšelis.

Latvijas amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2020”

Uz finālu izvirzīti:

  • Antons Čehovs “Lācis” (Valkas pilsētas teātris, režisors Aivars Ikšelis)
  • Daiva Čepauskaite “Pupas” (Ausekļa Limbažu teātris, Inta Kalniņa)
  • Pols Dūlijs, Vinnija Holcmane “Līmlapiņas” (“Kādas laulības piezīmes”) (Lapmežciema amatierteātris, Andris Morkāns)
  • Lelde Stumbre “Kalnu Tāle” (Vārmes amatierteātris, Lida Čevere)
  • Aivons Menčels “Rudenīgais blūzs”  (Jēkabpils Tautas teātris, Inta Ūbele)
  • Redjards Kiplings “Mauglis” (Jaunatnes teātris “Inspire”, Svetlana Bara)
  • Gunārs Priede “Zilā” (Tērvetes amatierteātris “Trīne”, Dzintra Zimaiša)
  • Rainis  “Pūt, vējiņi” (Rīgas KTMC “Mazā Ģilde” bērnu un jauniešu teātra studija “Vinnijs”, Karīna Šišlo un Inguna Gremze)
  • “Viens no miljona”, vadoties pēc Ričarda Baha “Kaija vārdā Džonatans Livingstons”  (VEF Kultūras pils ansamblis “Rīgas pantomīma”, Andris Apinis)
  • Anšlavs Eglītis “Kazanovas mētelis” (Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris, Lūcija Ņefedova)

Kultūra un Izklaide