Dzejnieces dzimtās mājas pagalmā skanēs dzeja un ģitārspēle

Sestdien pulksten 14 Valkas pagasta “Strautiņos” jau sešpadsmito reizi notiks izcilās latviešu dzejnieces un dramaturģes Velgas Kriles piemiņai veltītā literārā pēcpusdiena “Velgas dienas”. Tradicionāli šis pasākums notiek dzejnieces memoriālajā istabā, bet šogad tas būs mājas pagalmā.

Šogad šis pasākums būs īpašs, jo 27. septembrī dzejniecei apritētu 75 gadi. Viņa ir dzimusi 1945. gadā skolotāja ģimenē. 1964. gadā beigusi Valkas 1. vidusskolu, tālāk mācījusies Latvijas Universitātes Vēstures un filoloģijas fakultātē Latviešu valodas un literatūras nodaļā. Vēlāk no 1967. līdz 1969. gadam atgriezusies savā dzimtajā pagastā un strādājusi par kluba vadītāju kolhozā “Ļeņina ceļš”. Bijusi arī bibliotekāre Valmieras ciemā, korektore izdevniecībā “Liesma” un bibliotekāre Zinātniski tehniskajā bibliotēkā. Dzejniece mirusi 1991. gada 31. jūlijā un atdusas Valkā, Cimzes kapos.

Lai saglabātu dzejnieces literāro mantojumu un piemiņu, kopš 2004. gada literāro pēcpusdienu organizē V. Kriles māsa Antra. Viņa joprojām dzīvo dzimtas mājās “Strautiņos”. Kā allaž, tur skanēs V. Kriles dzeja. To lasīs Jaunā Rīgas teātra aktieris Gerds Lapoška. Pasākumā muzikālos priekšnesumus sniegs jaunais, talantīgais ģitārists Miks Akots no Alsungas. Mūziķis ir ģitārspēles virtuoza Kaspara Zemīša skolnieks. Piedalīsies arī literatūras zinātnieks un V. Kriles daiļrades pētnieks Ingus Barovskis, Latvijas Radio kultūras raidījumu veidotāja Anda Buševica, Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze un dzejnieki – Toms Treibergs, Inga Pizāne, Eduards Aivars un Amanda Aizpuriete. A. Aizpuriete lasīs savu jaunāko dzeju.

Pirms pasākuma “Ziemeļlatvija” sazinājās ar A. Krili un jautāja, kāpēc šajā  reizē pasākums notiks mājas pagalmā. Viņa atbild, ka memoriālajā istabā visiem nepietiks vietas, tāpēc nolemts šoreiz pulcēties pagalmā.

“Sestdien sola jauku lauku. Visiem ciemiņiem būs, kur apsēsties. Būs arī uzslieta nojume. Gaidīšu ciemos visus, kuriem interesē dzejnieces Velgas Kriles daiļrade un pašlaik notiekošais latviešu dzejā,” aicina A. Krile. Viņa piebilst, ka māsas dzīves laikā ģimenē vienmēr atcerējušies visas vārda un dzimšanas dienas. Ja atļāvusi rocība, tad ir klāts svētku galds, bet apsveikums un kāda dāvaniņa bijusi vienmēr. Šogad dzejniecei dāvana būs  skandētā dzeja un ģitāras skaņas.

Kultūra un Izklaide