Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Garā pupa” palīdz augt bērnu kultūras pieredzei

Septembris ir Dzejas mēnesis. Dzejas dienām veltīti pasākumi notiek visā Latvijā, tostarp arī novada skolās. Šoreiz vairākiem Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas un Blomes pamatskolas skolēniem bija iespēja doties uz Rīgu, kur mūzikas namā “Daile” norisinājās  dzejas grāmatas “Garā pupa 2018” atvēršanas svētki. 

“Garās pupas” izdošanu 2014. gadā pēc ilgāka pārtraukuma atjaunoja biedrība “Ascendum” un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Tā ir grāmata, kas ik gadu Dzejas dienās ļauj mums, pieaugušajiem, pakāpties, lai lūkotos pa brīnumlogu dzejoļu pasaulē un saredzēt, kā dzīvo un kurp tiecas dzeja bērniem. Grāmatā atrodami līdz šim nepublicēti jauni latviešu autoru darbi, atdzejojumi, visjaunāko dzejnieku – bērnu ‒ dzejoļi, kā arī izglītojošs saturs, kas palīdz izprast literatūru un latviešu kultūru. 

Pagājušā mācību gada izskaņā skolu jaunatne varēja piedalīties konkursā, rakstot dzeju. Labāko autoru darbi tika publicēti nupat izdotajā grāmatā. Šo godu izpelnījās Blomes pamatskolas skolnieks Ričards Āgaris un Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas skolēni Toms Veisis, Marta Rozīte un Darja Jančaka.

Blomes pamatskolas 6. klases skolnieks Ričards pret “Ziemeļlatviju” ir atklāts, stāstot, ka pagājušajā mācību gadā uzrakstījis dzejoli mācību stundā, lai tikai no tās tiktu ātrāk prom. Zēnam tuvāks ir sports, viņš Smiltenes sporta skolā apgūst iemaņas basketbolā. Taču konkursa žūrija izraudzījās tieši Ričarda dzejoli. 

“Šogad skolotāja izstāstīja par dzejoli, kuru jau biju aizmirsis. Teica, ka būs jābrauc uz Rīgu. Protams, biju priecīgs, bet reizē satraucies, jo esmu kautrīgs un man nepatīk, ja mani izsauc priekšā. Pats pasākums patika, arī mana mamma priecājas par panākumiem, vienīgi mazliet dusmojās, ka esmu uzrakstījis tik īsu dzejoli,” stāsta blomēnietis.

Kopā ar Ričardu uz Rīgu devās ne tikai viņa latviešu valodas un literatūras skolotāja Dzintra Palma, audzinātāja Arta Egle, bet arī visi klasesbiedri, apvienojot pasākumu un klasesbiedra atbalstīšanu ar izzinošu ekskursiju.

“Pasākumu vadīja dzejniece Inese Zandere, bija iespēja iepazīties ar jaunās bērnu dzejas grāmatas saturu. Varēja piedalīties arī ar dzeju un valodu saistītā spēlē, laimēt jauno grāmatu, kā arī klausīties muzikālus priekšnesumus. Grāmatā ir arī nodaļa “Sākums”, kurā ievietoti visu Latvijas vispārizglītojošo skolu 53 skolēnu labākie dzejoļi. Mēs esam lepni, jo grāmatā ir iekļauts arī mūsu skolas 6. klases skolnieka Ričarda Āgara dzejolis “Mana vasara”,” lepojas Blomes pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja.

Priecājas arī 6. klases audzinātāja A. Egle, sakot, ka arī lauku skolu bērni var sasniegt daudz. Audzinātāja savu skolnieku raksturo kā daudzpusīgu pusaudzi, kurš ir patstāvīgs un erudīts. “Ričards mīl sportu, bet viņa stiprā puse ir matemātika. Viņš ir piedalījies gan dažādos rēķināšanas konkursos, gan mācību olimpiādēs, gūstot labus rezultātus. Kā jau sportistiem, arī Ričardam reizēm patīk paslinkot. Interesanti, ka, rakstot dzejoļus, citi bērni ļoti centās, bet Ričardam – viens divi un gatavs,” saka A. Egle.

Blomes pamatskolas 6. klases audzinātāja piebilst, ka brauciens tika apvienots ar mācību stundu Rīgā, jo skolēniem tika parādītas nozīmīgākās kultūras un vēstures vietas, kā arī pieminekļi.


GRĀMATĀ PUBLICĒTIE DZEJOĻI:


Ričards Āgaris, Blomes pamatskolas 5. klases skolnieks (pagājušajā mācību gadā – red.) 


                 Mana vasara

Šī vasara būs siltāka par vulkānu mazu

un jautrāka par piecām iepriekšējām kopā!


Saule spoži spīdēs debesīs,

bet lietus paliks aizmirsts te.


Darja Jančaka, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 3. klases skolniece


      Vasara

Bērni spēlējas

Una spēlē ģitāru

Bumbieri sāk augt

Ilze sāk lasīt grāmatas

Ezītis mazgājas ezeriņā

Ralfs grib ēst

Saule spīd no rītaToms Veisis, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 3. klases skolnieks


      Atnācis Pavasaris!

Zaļo zāle, un dūc kukaiņi.

Āpši skraida pa pļavu.

Līst lietus uz skārda jumta.

Pēkšņi parādās varavīksne.

Eži priecājas par šo jucekli.


Marta Rozīte,  Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 3. klases skolniece


      Re, re, skaties tur

Re, re, skaties, kā saule lec!

Re, re, skaties, kā puķes plaukst!

Re, re, skaties, kā bērni bumbu spēlē!

Tikai neskaties tur, kur lietus līst,

ja vien tev kabatā nav

krāsainu gumijas zābaku un jautra smaida.

Centies skatīties tur, kur prieks un laime valda,

bet skumjas un bēdas aizmirstas sēž.

Kultūra un Izklaide