Imanta Ziedoņa muzejs ceļā ar Krišjāni Baronu

Šogad par godu Krišjāņa Barona 185. jubilejai pēc K. Barona muzeja aicinājuma Imanta Ziedoņa muzejs uzsāk projektu “Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu”. Mūsu tautas lielo cilvēku un ģēniju cienīšana, arī viņu darbu studēšana bija viena no Imanta Ziedoņa interesēm. Projekta “Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu” iecere ir godināt Krišjāni Baronu ar notikumu ciklu, kas aktualizē Ziedonim un Baronam, kā arī ikvienam Latvietim tik būtisko vērtību — tautasdziesmu. 

Pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu otrajā pusē Imants Ziedonis pēta K. Barona paveikto un izdod trīs tautasdziesmu izlases “Kas jāzina meitiņām” (1981), “Puisīts augu” (1984) un “Manas tautasdziesmas. Tu dzīvoji dižu darbu” (1985), pievienojot tām savus komentārus. Šajos darbos dzejnieks itin kā ielūkojas starp tautasdziesmu rindām un atklāj tajās slēpto filozofisko domu, dzīves pamatvērtības un principus. Grāmatā “Manas tautasdziesmas. Tu dzīvoji dižu darbu” Imants Ziedonis tautasdziesmas aplūko no trīs perspektīvām: paškopšanas, citkopšanas un idejas kopšanas. Viņaprāt, līdzvērtīga darbošanās visos šajos trīs plānos ir veids, kādā īstenot saskanīgu dzīvi — tādu, kāda tā tēlota latviešu tautasdziesmās.

“Tautasdziesma ir dziesmotās revolūcijas simbols, un I. Ziedonis savās grāmatās raksta par to nozīmi ikviena latvieša dzīvē. Mūsuprāt, katram latvietim savā CV (dzīves gājumā) būtu ierakstāma viņa tautasdziesma, viņa vērtību pamats. Lai mudinātu mūsdienu sabiedrību par to domāt, meklēt un izaugt ar savu tautasdziesmu, esam izveidojuši jaunu kultūrvietu — “Tautasdziesmu augtuve” un orientēšanās spēli “Ziedonis. Barons. Tautasdziesma” Rīgas pilsētvidē,” stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende.

“Tautasdziesmu augtuve” ir interaktīva kultūrvieta Sporta2 kvartālā Rīgā, kur ikviens interesents var ieiet, atrast savu tautasdziesmu un to “iestādīt”. Pilsētvides objektā iespējams ne tikai aplūkot jau iestādītās tautasdziesmas, bet arī klausīties tās un iepazīt jaunus faktus par Imantu Ziedoni un Krišjāni Baronu. Savukārt orientēšanās spēle “Ziedonis. Barons. Tautasdziesma” tapusi sadarbībā ar jau pieredzējušiem spēļu veidotājiem “Roadgames”, kuri gatavo orientēšanās spēles, kas veicamas gan klātienē, gan virtuāli dažādās pasaules vietās. Spēle “Ziedonis. Barons. Tautasdziesma” ir komandas orientēšanās spēle, kuru var veikt ģimenes un draugu kompānijas līdz pieciem cilvēkiem. Spēles dalībniekam divus stundu laikā ir iespēja palūkoties uz Latvijas galvaspilsētu no pavisam cita skatu punkta — caur vēsturiskām ēkām, personībām, interesantiem faktiem un radošiem uzdevumiem. Spēle veidota nevis kā zināšanu pārbaude, bet veids, kādā pilsētvidē atklāt jaunas zināšanas un bagātināt sevi mūsdienīgā un netradicionālā veidā. “Ziedonis. Barons. Tautasdziesma” pieejama lejupielādējot lietotni “Roadgames” savā mobilajā viedierīcē. Spēle veidota tā, lai tās laikā būtu iespējams ievērot 2 metru distanci.

Kultūra un Izklaide