Ir sācies grāmatu lasīšanas piedzīvojums

Latvijā, arī Smiltenes, Valkas un Strenču novadu bibliotēkās, ir sācies  lasīšanas maratons “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021”.

Bibliotēkas aicina bērnus, pusaudžus un viņu vecākus iesaistīties šajā lasīšanas piedzīvojumā; pirmās grāmatas jau izliktas plauktos.
Smiltenes novada bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā jau ir pieejama daļa no “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2021” kolekcijas grāmatām. Vecāku žūrijas grāmatas piedāvā arī Smiltenes bibliotēkas Pieaugušo apkalpošanas nodaļa.

“Žūrijas kolekcijas grāmatas meklējiet arī citās Smiltenes novada bibliotēkās,” lasītājus neatstāt grāmatu lasīšanu uz pēdējo brīdi rosina Sanita Lārmane, Smiltenes novada bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre. Latvijas Nacionālās bibliotēkas izveidotā un vadītā lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” šogad notiek jau 21. gadu.

Šā gada Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas kolekciju veido 28 grāmatas no astoņām izdevniecībām. Tās ir 11 oriģinālliteratūras grāmatas – gan spožas debijas bērnu literatūrā (Ērika Bērziņa, Inga Žolude, Elizabete Lukšo-Ražinska), dzejā (Lote Vilma Vītiņa), zinātniskās fantastikas žanrā (Džeina Šteinberga), gan jau iemīļotu bērnu un jauniešu grāmatu autoru devums, tie ir Juris Zvirgzdiņš, Agnese Vanaga, Māris Rungulis, Ieva Melgalve, Dzintars Tilaks un Kristīne Ulberga.

Tulkoto literatūru pārstāv 17 izdevumi no 10 valodām – igauņu, lietuviešu, somu, zviedru, ukraiņu, franču, angļu, vācu un nīderlandiešu.

Līdz gada beigām žūrijas dalībniekiem jāizlasa sešas grāmatas no 28 grāmatu kolekcijas un jāaizpilda elektroniskā grāmatu novērtēšanas anketa. Visi dalībnieki drīkst mainīt ieteikto vecumgrupu un brīvi izvēlēties grāmatas no kolekcijas kopējā piedāvājuma. Ikviens žūrijas dalībnieks, kurš būs izlasījis sešas grāmatas un aizpildījis novērtēšanas anketu, saņems pateicības balvu par piedalīšanos.

Atgādinām, ka “Bērnu un jauniešu žūrija” ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstrādāta lasīšanas veicināšana programma. Bērni un jaunieši, kuri iesaistās žūrijas darbā, kļūst par literatūras ekspertiem. Katru gadu viņi lasa un vērtē jaunākās grāmatas, kas īpaši izvēlētas šai programmai, un izvirza balvai rakstniekus, ilustrētājus, tulkotājus, izdevējus – visus, kas piedalījušies interesantāko grāmatu tapšanā.

Uzziņai 

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021” grāmatu kolekcija
Lasi un vērtē! 

5 gadi +

“Mammas dzejoļi”. Ērika Bērziņa
“Bubuļbailes”. Bens Berants
“Pagalma enciklopēdija jeb kas tad tas?”, Agnese Vanaga
“Kapteiņa zirdziņš”. Juris Zvirgzdiņš
“Tuk-tuk!”. Ilo Pikovs
“Kā sagaidīt citplanētieti”. Petri Tamminens

9 gadi +

“Emī un Rū”. Ieva Melgalve, Elizabete Lukšo-Ražinska
“Tik garš deguns”. Lūkass Hartmanis
“Kā izglābt mazītiņo mammu”. Pireta Rauda.
“Armando”. Mika Kerenens
“Pija Prjaņika un bandīti”. Kairi Looka  
“36 un 6 kaķi”. Halina Vdovičenko  

11 gadi +

“Lampiņa”. Anete Shāpa
“Šausmiņa”. Dzintars Tilaks
 “Bēguļi”. Ulfs Starks  
“Pakss”. Sāra Penipārkere  
“Asins lietus”. Māris Rungulis
“Pirmo reizi uz Zemes”. Inga Žolude

15 gadi +

“Čells, Sofija un Parīzes jumti”. Katrīna Randela  
“Tilda un putekļu eņģelis”. Andruss Kivirehks  
“Lasītāja”. Džeina Šteinberga.
“Visiem zēniem, kurus esmu mīlējusi”. Dženija Hana  
“Meitene”. Lote Vilma Vītiņa  
“Brāļi”. Barts Mūjārts

Vecāku žūrija

“Lojalitātes”. Delfīne de Vigāna
“Lietas, kas krīt no debesīm”. Selja Ahava
“Kariete uz Santjago”. Kristīne Ulberga
“Upe”. Laura Vinogradova

Kultūra un Izklaide