Jānis Lūsēns un koris “LidoJums” ieskandinās Smiltenes simtgadi

Ieskandinot Smiltenes simtgadi, 11. janvārī pulksten 18 Smiltenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā skanēs komponista Jāņa Lūsēna skaistākās dziesmas koncertā “Ir daudz pie debesīm zvaigžņu”. Kopā ar komponistu uzstāsies solisti Kristīne Zadovska, Andris Ērglis, Zigfrīds Muktupāvels un Smiltenes pilsētas Kultūras centra jauktais koris “LidoJums”.

Koncerta instrumentālais pavadījums un visu dziesmu aranžijas tiek veidotas īpaši šim pasākumam. Iepriekš nedzirdētu skanējumu piešķirs “Grey Velvet trio”, kurā apvienojušās profesionālas mūziķes Evija Mundeciema (flauta), Arta Tarasova (čells), Māra Bula (ģitāra). Instrumentālo pavadījumu ar basģitāras skanējumu kuplinās Jānis Lūsēns juniors. Koncertu vadīs un ar taustiņinstrumentu spēli priecēs pats komponists.

“Ideja par šāda pasākuma formātu radās jau pirms vairākiem gadiem, kad komponists atsaucās aicinājumam uzrakstīt dziesmu korim. Vēlējos, lai tieši šajā jubilejas gadā Smiltenē izskan komponista autorkoncerts kā īpaša dāvana Smiltenei, tās iedzīvotājiem un viesiem,” stāsta pasākuma producente Zane Megne. 

J. Lūsēns ir ne tikai izcils komponists, bet arī lielisks cilvēks. Viņam ir augstas profesionālas prasības pret savu un kolēģu darbu, tajā pat laikā viņš nezaudē vienkāršību un cilvēcību. “Tas ir liels gods strādāt kopā ar komponistu, un esmu ļoti pateicīga, ka viņš atsaucās šai idejai”, piebilst Z. Megne. Smiltenes pilsētas Kultūras centra jauktajam korim “LidoJums” šī būs pirmā reize uz vienas skatuves ar komponistu J. Lūsēnu. “Tas ir sen lolots sapnis, kas tagad ir piepildījies”, saka kora «LidoJums» vadītāja Valda Sedola. 

Korim ļoti tuva ir J. Lūsēna mūzika. Līdz šim dziedātas vairākas komponista radītās dziesmas un tās vienmēr korim likušas aizdomāties par ko augstāku. Tām ir īpašs dvēselisks skanējums, īpaša melodiskā uzbūve, kas neatstāj vienaldzīgus kā izpildītājus, tā arī klausītājus. 

«Iepriekš neticējām, ka varētu būt tāda iespēja uzstāties kopā ar pašu komponistu, korim tā ir neatsverama pieredze. Arī komponista izvēlētie solisti mums ir ļoti mīļi. Ar Kristīni un Andri jau esam tikušies iepriekšējos projektos, ļoti īpaša būs kora pirmā tikšanās ar fantastiskās balss īpašnieku Zigfrīdu Muktupāvelu. Tas tiešām ir skaists sapnis, kuru kopīgi izsapņosim šajā koncertā”, vēlreiz atzīmē V. Sedola. 

Koncerta laikā apmeklētāji tiks iepazīstināti ar digitālo ekspozīciju “Smiltene un smiltenieši laikmetu griežus”, kurā pilsētas vēsturiskos attēlos apkopojusi Smiltenes evaņģēliski luteriskās baznīcas draudze. 

Pateicoties ERAF fondu atbalstam, Smiltenes novada domes līdzfinansējumam un iedzīvotāju ziedojumiem, baznīca pēdējo gadu laikā tiek pilnveidota vizuāli un tehniski. Ēkas fasāde ir atjaunota, restaurēts un apzeltīts ir baznīcas gailis un lode, 2019. gada nogalē noslēgušies baznīcas jumta atjaunošanas I kārtas darbi. Koncerts būs kā skaists pieturas punkts – dvēseliska atelpa baznīcas atjaunošanas procesā. 

“Smiltene man ir mīļa pilsēta. Ilgus gadus dzīvoju netālu no Smiltenes, patiesi iemīlēju tās sakopto vidi un sirsnīgos cilvēkus. Esmu viesojies baznīcā ar savām koncertprogrammām un spēlējis ērģeles. Baznīca ir viena no senākajām Latvijā, tās īpašā aura un šīs 19. gadsimta mantojuma ērģeles –  tā ir liela vērtība un man ir prieks, ka pilsētas vadība spēj atrast sadarbības veidu, lai baznīcu atjaunotu un attīstītu. Smiltene var būt lepna, ka ir cilvēki, kas uzņemas veidot šādu pasākumu un attīsta kultūras dzīvi novadā,” teic komponists J. Lūsēns. 

“Smiltenei 100” ieskaņas koncerts veidots ar Smiltenes novada domes atbalstu. Koncerta sākums pulksten 18, bet ieeja baznīcā no pulksten 17.

20200103-1556-146384-5df9dc7d68a8f.jpg

Kultūra un Izklaide