Kopības sajūta “Covid-19” laika svētkos neizzūd. Vasaras saulgrieži Smiltenes novada Līgo kalnā aizvadīti

Ārkārtas stāvokli Latvijā atcēla jau 9. jūnijā, taču pastāv vēl virkne dažādu pulcēšanās ierobežojumu un epidemioloģisko prasību. Tāpēc gatavošanās Līgo svētkiem no kultūras darbiniekiem prasīja vēl lielāku atbildību un ieguldījumu. Smiltenes novada Kultūras centra vadītāja Anda Avota uzskata, ka ir svarīgi ievērot prasības, vienlaikus nezaudējot svētku burvību. Šo balansu viņa kopā ar kolēģiem centās rast vasaras saulgriežos Smiltenes pagasta Līgo kalnā.

“Līgo kalnā vasaras saulgriežus svinu jau kopš pusaudžu vecuma. Tradīciju iekurt ugunskuru kalna galā savulaik iedibināja Ēvalds Apīnis. Jāatzīst, ka šie bija vieni no skaistākajiem vasaras saulgriežiem. Fantastiski laikapstākļi un saulriets, sanākušie cilvēki bija pacilājošā noskaņojumā, neskatoties uz to, ka bija jādomā par distances ievērošanu. Izjutu ļoti lielu vienotību cilvēku starpā. Vareni!” par piedzīvoto Līgo kalnā saka Smiltenes novada Kultūras centra folkloras kopas “Rudzupuķe” vadītāja Līga Krūmiņa-Krīgere.

Smilteniete Guna Gavare Līgo kalnā bija pirmo reizi, lai arī tam vasarās bieži sanākt braukt garām. “Ieraudzīju feisbukā informāciju par Līgas Reiteres vainagiem un, kad pamanīju, ka šāds pasākums notiks arī Smiltenē, uzreiz pieteicos. Rados ir vairāki Jāņi, arī tētis bija Jānis, tāpēc vainagus pinam katru gadu. Taču gribēju iemācīties uzpīt vainagu, neizmantojot diegu. Pinām abas ar mazmeitiņu Martiņu. Saulgriežu pasākums Līgo kalnā bija ļoti jauks, radīja īstu svētku sajūtu. Visu šo pavasari ļoti pietrūka kultūras pasākumu – koncertu, teātra izrāžu,” atzīst pasākuma apmeklētāja G. Gavare. 

Smiltenes novada Kultūras centra vadītāja A. Avota stāsta, ka šis bija pirmais lielais publiskais pasākums Smiltenes novadā pēc ārkārtas stāvokļa beigām. “Ļoti daudz pie tā strādājām. Gan vainagu pīšanas meistarklasei, gan vakara pasākumam iepriekš bija jāpiesakās, lai apjaustu, cik liels skaits cilvēku to plāno apmeklēt, jo jūnijā āra pasākumos drīkst pulcēties līdz trīssimt cilvēku. Telefoniski bija pieteikušies ap 120 cilvēku, bet nāca vēl. Apzinoties, ka kopā ar folkloras kopu un Smiltenes muzikantiem noslēgumā būs danči, pilnīgi katrs apmeklētājs pirms pasākuma dezinficēja rokas. Kopā ar Līgu Reiteri mums visiem izdevās radīt tautisko un senlatvisko sajūtu, bet pats galvenais – ar pozitīvām emocijām izbaudīt svētkus,” gandarīta ir A. Avota.

Līgo kalns ir viena no labākajām un iecienītākajām saulrieta vērošanas vietām visā novadā. 1. jūlijā pulksten 9 ikviens ir aicināts uz Līgo kalnu, kur būs saksofonista Jāņa Silakalna instrumentālais koncerts. Ieeja bez maksas.

Jāpiebilst, ka piekto diennakti pēc kārtas Latvijā nav konstatēts neviens jauns saslimšanas gadījums ar koronavīrusu “Covid-19”.

Kultūra un Izklaide