Latvijas Neatkarības atjaunošanas 30.gadadienā ar Daces Melbārdes un Sandras Kalnietes atbalstu Latvijas tautiešiem pasaulē ir pieejama filma “Katra diena simtgadē. Gadalaiki”

Sagaidot Latvijas Neatkarības atjaunošanas 30. gadadienu, Eiropas Parlamenta deputātes Dace Melbārde (ECR grupa) un Sandra Kalniete (ETP grupa) dāvina iespēju noskatīties režisores Dzintras Gekas emocionālo un sirsnīgo četru filmu ciklu “Katra diena simtgadē. Gadalaiki”, kas tapis filmējot katru dienu 2018. gadā, kopā veidojot Latvijas ainavu noteiktā laika nogrieznī. 

Dace Melbārde rosina, lai 4.maijs ir īpaši svētki, kuros kopā ar saviem vistuvākajiem varam apsēsties pie balti klāta galda un dalīties atmiņās par to, kā šis nozīmīgais brīdis piedzīvots klātienē.  Varam runāt par to, ko katram mums nozīmē brīvība - vārda brīvība un brīvas radošās izteiksmes iespējas, domāšanas un reliģiskā brīvība, brīvas pārvietošanās iespējas. “Tā kā šogad svētkus esam spiesti sagaidīt daļējā sociālā izolācijā, aicinu mūsu tautas vienotību, tāpat kā pirms 30 gadiem, piedzīvot latviešu kultūras radošajās formās un solidaritātes iniciatīvās, palīdzot tiem mūsu līdzcilvēkiem, kuriem mūsu atbalsts šodien ir nepieciešams visvairāk.”

Sandra Kalniete norāda, ka Dzintras Gekas filmētās 365 valsts simtgades dienas ir romantisks mīlestības apliecinājums Latvijai. “Tas ir cildinājums, kura starojumā ar lepnumu apzināmies, ka svešu varu nozagtos piecdesmit gadus ar uzviju atsver mūsu valsts brīvības piecdesmitgade, kuras laikā ir paveikts neiespējamais – trīsreiz atjaunota okupācijas un karu izpostītā zeme un šodien, drošāk nekā jebkad agrāk, mūsu tauta var skatīties nākotnē. Mēs esam atgriezušies Eiropā un mūs sargā NATO drošības vairogs.”

Pateicoties sadarbībai ar tiešsaistes mediju Latviesi.com, filmas visu maija mēnesi var noskatīties mājas lapā latviesi.com. Filmas uzbūves pamatā ir pasaulē zināmā Latvijas komponista Pētera Vaska muzikāls skaņdarbs “Gadalaiki”, kam atbilstoši strukturēta filma: ziema, pavasaris, vasara un rudens. Katra gadalaika noskaņu uzbur kāds no Latvijā un pasaulē zināmiem pianistiem: Georgijs Osokins, Vestards Šimkus, Reinis Zariņš un Rihards Plešanovs, kā arī katrai filmai ir savs montāžas režisors: Armands Zvirbulis, Andra Drošs, Madara Didrihsone un Arta Ģiga. Filmām ir nodrošināts tulkojums un saskaņotas autortiesības filmu izrādīšanai ārpus Latvijas dzīvojošiem tautiešiem.

2020. gadā apritēs 30 gadi kopš 1990. gada 4. maijā demokrātiskās vēlēšanās ievēlētā LPSR Augstākā padome, paužot tautas gribu, pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Tādējādi tika atjaunota Latvijas Republika, daļēji spēkā stājās 1922. gada Satversme un sākās pārejas periods līdz pilnīgai valsts neatkarības atjaunošanai.

Kultūra un Izklaide