Māksliniece savos darbos meklē un atrod gaismas un ēnas neredzamo robežu

Līdz pat 13. septembrim Valkas pilsētas kultūras namā mākslas projekta “Paši savējie” ietvaros un Valkas novadpētniecības muzejā būs apskatāma gleznotājas Elgas Grīnvaldes darbu izlases personālizstāde “Personīgais laiks”.

Šī izstāde mākslas cienītājiem būs apskatāma divās vietās – pilsētas kultūras namā un Valkas novadpētniecības muzejā. Savu pirmo personālizstādi māksliniece rīkoja pirms divdesmit pieciem gadiem – 1996. gadā Valkas pilsētas kultūras namā. Vēl viena personālizstāde Valkas kultūras namā bijusi arī 2010. gadā.

Valkas kultūras nama direktors Aivars Ikšelis stāsta, ka E. Grīnvaldes darbi apskatāmi pelēkajā zālē – telpā, kurā atrodas kase. Šī telpa ir neliela, tāpēc izstāde apskatāma pa vienam vai vienas mājsaimniecības ietvaros. Izstādes apmeklējums kultūras namā ir bez maksas, bet muzejā būs jāiegādājas ieejas biļete.

A. Ikšelis atklāj, ka pelēkajā zālē izstādīti lielformāta darbi, kuros redzami ziedi un darbi modernisma stilā. 

“Spilgti, interesanti un atraktīvi. Šajos apstākļos skatoties šīs gleznas, noteikti uzlabosies garastāvoklis,” cer A. Ikšelis.   

Valkas novadpētniecības muzeja speciāliste darbam ar apmeklētājiem Ligita Drubiņa stāsta, ka šī izstāde bija iecerēta jau 2020. gadā, kad Valkā bija plānots organizēt Vispasaules valcēniešu saietu. Diemžēl šo ieceri izjauca “Covid-19” pandēmija. Viena no E. Grīnvaldes pēdējā laika nozīmīgākajām izstādēm notika 2020. gadā Daugavpilī, Marka Rotko mākslas centrā. Arī šo izstādi pandēmijas dēļ apskatīja vien neliels daudzums apmeklētāju. Taču valcēniešiem un pilsētas viesiem paveras brīnišķīga iespēja iepazīties ar E. Grīnvaldes vairāk nekā divdesmit darbiem – ne tikai gleznām, bet arī stikla vitrāžām. Gleznotāja sevi pozicionē kā abstraktās glezniecības virziena pārstāvi, tāpēc arī šajā izstādē būs skatāmi abstraktās mākslas darbi, kas burtiski ievelk ar savu telpisko dziļumu un domu daudzšķautnību. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja noskatīties arī video filmas. Vienā no tām varēs redzēt, kā top mākslinieces glezna, kura arī ir apskatāma šajā izstādē. 

E. Grīnvalde izglītību ieguvusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas stikla apstrādes nodaļā, Latvijas Mākslas akadēmijā stikla dizaina nodaļā, iegūstot mākslas bakalaura grādu, un Latvijas Mākslas akadēmijā glezniecības meistardarbnīcā maģistrantūrā, iegūstot mākslas maģistra grādu. No 2003. gada viņa ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Māksliniece strādā klasiski, ar eļļas krāsām uz audekla. Izmanto platās otas un špakteles, ar ko klāj vairākas kārtas uz audekla, iegūstot caurspīdīgus pārklājumus. Lieto arī eļļas krāsas ar metālisku spīdumu.

“Gaismas un ēnas robeža glezniecībā mani interesē jau sen. Savā daiļradē meklēju un atrodu šo neredzamo robežu. Tas mani aizrauj un iedvesmo. Ir viegli uzgleznot robežas, kur beidzas horizonts un sākas debesis, kur beidzas zeme un sākas jūra, bet mani interesē, kā uzgleznot dienas robežu ar nakti, mijkrēsli, vasaras nakts debesis. Gaismas un ēnas robežas ir gan konkrētas un asi iezīmētas, gan plūstoši nemanāmas. Robežas novilkt nebūt nav vienkārši. Jo vairāk tās meklēju, jo vairāk saprotu, ka nekas nav tik noteikts, kā dažkārt izskatās,” tā savu darbu raksturo pati māksliniece.  

Sarunu ar E. Grīnvaldi varēs lasīt kādā no nākamajiem “Ziemeļlatvijas” numuriem.

Valkas pilsētas kultūras nama darba laiks:

pirmdienās – ceturtdienās
no pulksten 8 līdz 17,
piektdienās
no pulksten 8 līdz 16.

Valkas novadpētniecības muzeja vasaras sezonas
darba laiks:

otrdienās – piektdienās
no pulksten 11 līdz 18,
sestdienās – svētdienās
no pulksten 10 līdz 16.

Kultūra un Izklaide