Mūsdienu Baroni uzsāk ceļu no Tartu līdz Dundagai. Ceļš Latvijā ved arī caur Valkas, Strenču un Smiltenes novadiem

21. augustā Imanta Ziedoņa muzeja komandas izmeklēti mūsdienu Krišjāņi Baroni uzsāk ceļojumu kājām no Tartu līdz Dundagai. Projekta “Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu” kultūras notikumiem bagātais ceļš Tartu - Dundaga ir vairāk nekā 800 kilometru garš un noslēgsies 20. septembrī ar koncertu pie Dundagas pils.

Iedvesmojoties no vienas no pirmajām ģeogrāfijas grāmatām Baltijas reģionā “Mūsu Tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti”, izveidots Baronam veltīts pārgājiena maršruts. Balstoties pētījumos un iepazīstot K. Barona atmiņas par viņa veikto gājienu 19. gadsimtā, izveidota šī maršruta karte. Pēc pirmreizējās ceļa veikšanas ikvienam interesentam būs iespēja šo vēsturisko maršrutu noiet patstāvīgi. Ceļš sadalīts vairākos mazos gabaliņos, un katram mūsdienu Baronam līdzi būs īpaša ceļojošā dienasgrāmata, kurā fiksēt savas pārdomas ceļā, projekta karodziņš un Barona dibinātās Tērbatas universitātes studentu korporācijas cepurīte. Maršrutu svinīgi atklāja gan Latvijas kultūras ministrs Nauris Puntulis, gan Igaunijas kultūras ministrs Teniss Lukass. Atklāšanas pasākumā uzstājās Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” mūziķi un dziedāja Kocēnu novada jauktais koris “Imera”, kā arī Strenču novada jauktais koris  “Rītu puse” diriģenta Imanta Toča vadībā. Savukārt pirmo ceļa gabaliņu Tartu pilsētā veica mūziķis Renārs Kaupers.

“Būsim šajā ceļā četras nedēļas. Visi mūsdienu Baroni jau iepazinušies ar K. Barona rakstīto ģeogrāfijas grāmatu un viņa piezīmēm, pēc tam pārbaudot šos ģeogrāfiskos faktus dzīvē. Vairāk nekā 65 dažādi cilvēki – skolotāji, uzņēmēji, radošo industriju pārstāvji - ir atraduši savu tautasdziesmu, gatavi ceļam un gaida dienu, kad varēs sākt. Esmu gandarīta, ka esam šo maršrutu izveidojuši,” stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende. Mūsdienu Baronu ceļš Latvijā ved caur Valkas, Strenču, Smiltenes, Raunas, Vecpiebalgas, Ērgļu, Pļaviņu, Salas, Jaunjelgavas, Kokneses, Ogres, Amatas, Siguldas, Krimuldas, Inčukalna, Babītes, Jelgavas, Tukuma, Kandavas, Talsu, Valdemārpils un Dundagas novadiem. Katram mūsdienu Baronam būs vairāki uzdevumi - atrast savas īpašās vietas ceļā, vērot dabu, iemūžināt ceļu fotogrāfijās un izveidot nelielu sava ceļa posma aprakstu. Mūsdienu Baronu vidū ir ļoti dažādi cilvēki, sākot ar vairākiem skolotājiem līdz pat prezidentam Egilam Levitam. Ceļā radītie mūsdienu Baronu stāsti būs apkopoti krājumā “Mūsdienu Tēvzemes aprakstīšana”. Šie stāsti būs arī daļa no projekta ietvaros topošās izstādes.

Līdz ar gājiena atklāšanu, 21. augustā Igaunijas Nacionālajā muzejā Tartu atklāta arī Latvijas un Igaunijas kopizstādes “Tuvie” pirmā daļa, kuras papildinātā versija būs redzama Latvijas Nacionālajā bibliotēkā oktobra beigās. Imanta Ziedoņa muzejs notikumu ciklā “Ceļā ar Baronu” visa gada garumā veido vairākus kultūras notikumus, lai stiprinātu nacionālo pašapziņu un ikvienam liktu aizdomāties par savām saknēm un nacionālajām vērtībām. Visas iecerētās kultūras norises iespējams īstenot, pateicoties bankas “Blue Orange” atbalstam. Projekta aktivitātēm var sekot līdzi Ziedoņa muzeja mājaslapā: https://ziedonamuzejs.lv/ un muzeja sociālajos tīklos https://www.facebook.com/Ziedonamuzejs/ un https://www.instagram.com/ziedonamuzejs/.>

Kultūra un Izklaide