Pasaules Tūrisma dienā piedāvā pastaigu pa Strenčiem

Atzīmējot Pasaules tūrisma dienu, šo svētdien, 27. septembrī, Strenču novada tūrisma informācijas centrs (TIC) aicina ikvienu interesentu kopīgi izstaigāt un apskatīt papildināto maršrutu “Divi gadsimti vienotā rakursā” Strenču pilsētā.

Jau rakstījām, ka Strenču pilsēta kļuvusi bagātāka ar interesantu apskates objektu – senu fotogrāfiju brīvdabas ekspozīciju “Divi gadsimti vienotā rakursā”, kas tapusi, īstenojot Strenču novada domes projektu.

Tagad zinās, kas tas par torni

Ekspozīcijā, kas ir pastāvīga un apskatāma visos gadalaikos, izmantoti 20. gadsimta izcilā Strenču fotogrāfa Dāvja Spundes  fotokadri. Ekspozīcija  ir oriģināla ar to, ka fotoattēls ar tajā attēloto seno pilsētvidi ir vērsts tā, lai šo pašu ainavu varētu apskatīt mūsdienās un salīdzināt ar Strenčiem tajā laikā, kad šī fotogrāfija uzņemta.

Planšetes ar fotoattēliem izvietotas uz metāla stendiem vairāk nekā 10 vietās Strenčos – pārsvarā pilsētas centrā, pie centra skvēra, baznīcas, kultūras centra, kā arī Gaujmalā pie estrādes un pie tilta pār Gauju.  

Šo svētdien maršrutu “Divi gadsimti vienotā rakursā” varēs izstaigāt gides, Strenču novada domes tūrisma speciālistes Madaras Ribozolas pavadībā  un apskatīt arī ekspozīcijas jaunumus, proti, tā ir papildināta ar  trijām vēsturisko fotogrāfiju planšetēm Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas teritorijā un pie slimnīcas (pie ieejas ar skatu uz ūdenstorni, ietves malā ar skatu uz Annas māju un slimnīcas parkā ar skatu uz Jauno māju).

Pastaiga sāksies pulksten 11 pie Strenču TIC Rīgas ielā 7. Maršruta garums ir aptuveni četri kilometri.

Pastaigas laikā varēs apskatīt vēl vienu jaunumu –  divus informatīvos stendus, kas uzstādīti VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” teritorijā un  papildina jau pieminēto vēsturisko fotogrāfiju brīvdabas ekspozīciju “Divi gadsimti vienotā rakursā”.
Viens stends atrodas pie gājēju ieejas slimnīcas teritorijā, ejot virzienā no autoostas, otrs – pie automašīnu stāvlaukuma un pie ieejas slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Uz abiem ir informācija latviešu, krievu un angļu valodā par Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas vēsturi un darbību mūsdienās un gan vēsturiskās, gan tagad uzņemtās fotogrāfijas. 

“Cilvēkiem interesē, kas šīs ir par ēkām, it īpaši uzmanību piesaista ūdenstornis (slimnīcas skurstenis – ūdenstornis, uzcelts laikā no 1904. līdz 1906. gadam, vienīgā šāda veida būve Latvijā ‒ redakcijas piezīme), it īpaši tiem, kuri pirmo reizi brauc cauri Strenčiem. Esam novērojuši, ka mūsu stāvlaukumā pat piestāj tūristu autobusi,” stāsta valsts SIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” projektu vadītāja Ilona Rāviete.

Viņa piebilst, ka Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas ēku komplekss ir nozīmīgs kultūrvēstures mantojums, taču līdz šim Strenču pilsētā informatīvu stendu par slimnīcu un tās vēsturi nebija.

Kopā vairāk nekā 100 gadu

Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas jaunā infrastruktūra tapusi iedzīvotāju iniciatīvas projektā “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca – novada kultūrvēsturiskais mantojums un tūrisma piesaistes objekts”.

Projekts tika atbalstīts Strenču novada pašvaldības izsludinātajā konkursā “Sabiedrība ar dvēseli 2020”, to iesniedza iedzīvotāju grupa “Strenču slimnīcas kultūrvēsturisko vērtību glabātāji”.

Īstenojot projektu, ir izveidoti un uzstādīti divi informācijas stendi par Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas vēsturi un šodienu, kā arī papildināts Strenču pilsētas pastaigu maršruts “Divi gadsimti vienā rakursā” ar trim jauniem vēsturisku attēlu stendiem.  
Slimnīcas vēsture ar Strenčiem savijusies vairāk nekā 100 gadu garumā. Slimnīca tika atklāta 1907. gadā un atbilda Eiropas modernākajām prasībām. Jau toreiz tajā bija centrālapkure, elektrība, ūdensvads, noteksistēma un citas ērtības. Iestāde tika nosaukta par “Garā vājo dziedniecības un palīdzības iestādi”.

Mūsdienās valsts SIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” ir lielākais darba devējs Strenču novadā, neskaitot pašvaldību, –  šajā ārstniecības iestādē ir aptuveni 300 strādājošo.

Kultūra un Izklaide