Plostam jāiet plosta ceļš. Gaujas plostnieku svētki pārcelti uz 1.augustu 1

Strenčos ir sena tradīcija ik gadu maija trešajā sestdienā svinēt Gaujas plostnieku svētkus, taču šogad tā nebūs. Valstī noteiktā ārkārtas stāvokļa dēļ 23. Gaujas plostnieku svētki no 16. maija ir pārcelti uz 1. augustu ar cerību, ka līdz tam ierobežojumi pulcēties jau būs atcelti un “Covid-19”  – pārvarēts.

Taču, lai jau maijā varētu kaut nedaudz izjust plostu siešanas un plostu iešanas gaisotni, Strenču novada kultūras centrs un Strenču novada pašvaldība aicina ikvienu novadā dzīvojošo vai strādājošo cilvēku piedalīties zīmējumu konkursā “Plostam jāiet plosta ceļš”.

Labākos darbus rādīs ceļojošā izstādē

Katram dalībniekam no 20. aprīļa līdz 10. maijam ir jāiesniedz viens zīmējums brīvi izvēlētā tehnikā uz A3  izmēra lapas. Iesniegtos darbus vērtēs konkursa komisija. Pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas no labākajiem zīmējumiem izveidos izstādi, kas ceļos pa Strenču novada pagastiem un Sedas pilsētu, bet Strenčos izstādi varēs redzēt Gaujas plostnieku svētkos 1. augustā.

Ideja par zīmējumu konkursu “Plostam jāiet plosta ceļš” radās Strenču novada kultūras centra vadītājai Inesei Karnātei, lai cilvēki zīmējumos atklātu savas sajūtas par Strenču novada plostnieku tradīcijām un radītu unikālus darbus, kas atspoguļo plostnieku svētku būtību.

Konkursantu vecumam nav ierobežojuma. Savu redzējumu par to, kā plosts iet plosta ceļu, var atklāt gan mazi bērni, kuri jau prot zīmēt (vēlamais vecums ir no četriem gadiem), gan jaunieši, gan pieaugušie, gan sirmgalvji.

Zīmējumus no 20. aprīļa var iesniegt  katru darba dienu no pulksten 9 līdz 15 Strenču novada kultūras centrā, Sedas kultūras namā, Jērcēnu tautas namā, Plāņu pagasta pārvaldē vai Jaunklidža saieta namā, ieliekot zīmējumus speciāli izveidotā kastē pie ieejas šajās iestādēs.

Konkursa darbu dizains var tikt izmantots turpmāko gadu Plostnieku svētku mākslinieciskajam noformējumam. Sīkāku informāciju par konkursa nolikumu var uzzināt, sazinoties ar Strenču novada kultūras centra vadītājas vietnieci Sarmīti Cauni pa tālruni 25422684.

Aizrunātie mākslinieki – iespaidīgi 

Tālruņa sarunā ar “Ziemeļlatviju” Sarmīte Caune teic, ka ļoti cer – līdz 1. augustam Latvijā  nekādi zili brīnumi vairs nenotiks un Gaujas plostnieku svētkus varēs sarīkot.

“Cilvēki prašņājas – “svētki būs? nebūs?” Tie ir vieni no lielākajiem svētkiem mūsu pusē, ja tos pārceltu uz nākamo gadu, tie jau būtu citi svētki,” spriež  kultūras centra vadītājas vietniece.

Uz 1. augustu jau ir aizrunāti tie paši mākslinieki, kuriem bija jāuzstājas tradicionālajā plostnieku svētku datumā maija trešajā sestdienā: deju ansamblis “Daiļrade” ar vērienīgu latviešu skatuves dejas uzvedumu “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim” un koncertaģentūras “BraviSSimo” piedāvātā muzikālā mākslas performance “Ziedu duets”, kurā vīrišķā zieda lomu atveido Latvijas Nacionālās operas tenors Juris Jope, duetā izdziedot pasaulslavenu skaņdarbu ārijas. Duetā darbojas divi milzīgi ziedi 4,1 metra augstumā.

“Vēl bija paredzēts “Dziesmu duelis”, kurā komandas minētu dziesmas par Gauju. Ja dome dos atļauju un svētību, varbūt 1. augustā izdosies parādīt mūsu pašu brīvdabas izrādi “Putras Dauķa precības”, ko jau sākām iestudēt, domājot par Jāņiem, bet skaidrs, ka  Jāņos izrādes nebūs,” piebilst Sarmīte Caune.

Taču paši galvenie Gaujas plostnieku svētkos ir Gaujas plostnieki. “Laiks rādīs, ko varēsim izdarīt  augustā. Piemēram, tas, vai notiks plostu ekspedīcija, ir 50 pret 50. Viss būs atkarīgs no tā, kāds Gaujā būs ūdens līmenis un cik būs gribētāju piedalīties. Jārunā ar kolēģiem un jāizspriež – “tiek, netiek, varam, nevaram”,” teic biedrības “Gaujas plostnieki” valdes loceklis Jānis Vāvere.

Taču jau ir skaidrs, ka, visticamāk, plostu ierastajā vietā pie Spicu tilta šogad nesies. Ja Gaujas plostnieku svētki 1. augustā notiks, tad plosta siešanas meistarklases varēs vērot Strenču Gaujmalā, pie Vecā ozola, pieļauj Jānis Vāvere.

“Bet ierasto Plostnieku svētku maijā man pietrūks,” viņš piebilst “Ziemeļlatvijai” sarunas noslēgumā.

Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Plosts jau varēja niobraukt. Cik viņš tur brauc. No katrā braucēja parakstu, ka pedējās 14 dienas nebija sabiedriskās vietās u ievēroja personīgo higienu, un lai notiek. Kas viņi uz plosta apskaujās, ka nevarētu ieturēt distanci?
Balagānas krastā nebūtu, nu arī nevajag. Varētu safilmēt braukšanu ar droniem un izlikt tiešraidē.

Te problēma, ka neviens neko negrib organizēt pa jaunam.

Tas pats ar Lieldienu skrējienu. Dotu startu ar laika nobīdi un viss notiktu. Tāpat kopīgs ir tikai starts, distanci barinā neviens neskrien. Atcelt ir vieglāk.

pirms gada, 2020.04.19 12:26

Kultūra un Izklaide