Smiltenes novadā – pirmie klātienes koncerti. "Ziemeļlatvija" ielūkojas, kā kultūras dzīves notikumus jaunā formātā rada kaimiņos

Stājoties spēkā dažādu pulcēšanās ierobežojumu mazināšanai, Smiltenes novada Kultūras centrs organizē «Pop up» muzikālo ciklu vasaras garumā Smiltenes novadā. Tie Smiltenes novadā būs pirmie klātienes koncerti pēc ārkārtas situācijas Latvijā, kuru plāno atcelt šodien, 9.jūnijā.

«Mēģinot rast balansu starp atļauto un pieļaujamo, Smiltenes novada Kultūras centrs nācis klajā ar ideju par pasākumiem, kuri tiktu organizēti «Pop up» veidā. Vārdu salikums tiešā tulkojumā no angļu valodas nozīmē – uznirt vai negaidīti uzrasties, ar līdzīgu nozīmi tas tiek lietots arī mārketingā. «Pop-up» pasākumi ir vienreizēja kombinācija starp gaidīto un ne tik gaidītu. Tie saglabā intrigu un neziņu līdz pat pēdējai dienai pirms pasākuma. Pirmais šāds koncerts notiks 19. jūnijā pulksten 19, un tajā uzstāsies mūziķu apvienība «Múr». Koncerta norises vieta tiek turēta slepenībā līdz 18. jūnijam,» informē Smiltenes novada Kultūras centra mākslinieciskā vadītāja Alise Lilientāle.

«Múr» ir divdesmit gadus jauna un daudzsološa indīpopa, softroka un mūsdienu R&B māksliniece, kura aizrauj ar īpašu tembru un jutekliskumu. Biļetes būs pieejamas iepriekšpārdošanā Smiltenes novada Kultūras centra kasē un internetā bezrindas.lv. Pasākuma norises vieta tiks izziņota katram apmeklētājam individuāli. Jāņem vērā, ka valstī noteikto ierobežojumu dēļ vietu skaits ir ierobežots.
«Ziemeļlatvija» noskaidroja, ka koncerti plānoti ne tikai pilsētā, bet arī atsevišķu pagastu teritorijās. Patlaban tiek apzināti turpmāko pasākumu mākslinieki. Cik koncertu būs, vēl nav zināms, lielā mērā tas atkarīgs no iedzīvotāju ieinteresētības. «Šī ir pirmā pieredze kontaktu veidošanā ar skatītājiem un klausītājiem pavisam jaunā un neierastā formātā. Skatīsimies, kāda būs atsaucība, jo interese par pasākumiem no vietējiem iedzīvotājiem šajā laikā nav liela,» saka A. Lilientāle.

Koncerti auto un pat laivā

«Covid-19» pandēmijas laikā kultūras nozares pārstāvji ir raduši risinājumu un rīkojušies gudri, lai, pielāgojoties esošajai situācijai un ierobežojumiem, ļautu cilvēkiem klātienē gūt muzikālu baudījumu. Popularitāti maijā iemantoja «Drive In Kino» jeb brīvdabas kino, kur filmas uz lielā ekrāna tiek vērotas no automašīnām. Kino sāk nomainīt auto koncerti, kuros uzstājas pašmāju mākslinieki. Te soli priekšā Smiltenes un Valkas novadiem ir alūksnieši. Alūksnes Kultūras centrs 31. maija vakarā turpat pagalmā rīkoja pirmo auto koncertu, kurā uzstājās Aija Andrejeva. Visas biļetes (sešdesmit automašīnām) iepriekšpārdošanā tika izpārdotas. 

«Koncerts bija tieši tāds, kādu to Aija Andrejeva raksturoja LTV raidījumā «Kultūrdeva». Sākumā bija satraukums kā vienai tā otrai pusei. Daudzas lietas līdz galam nevarēja saprast, viens ir uzzīmēt tās uz papīra, otrs – kā tas būs dabā. Gatavošanās procesā bija daudz neatbildētu jautājumu. Piemēram, ikdienā klausāmies radio, bet kā tas ies kopā ar dzīvo bildi. Todien ārā bija gan saulīte, gan vējš, kopumā dzestri, taču tas nāca par labu mašīnās sēdētājiem. Laukumā valdīja fantastiska gaisotne, visa pilsēta skanēja no automašīnu taurēm, varēja redzēt, cik ļoti cilvēkiem patīk un ka viņi nav aizmirsuši ceļu uz kultūru. Cilvēkiem ir nepieciešami pasākumi, un tas iestādēm liek domāt, kā mainīties un pielāgoties esošajai situācijai, kas ietekmē visu pasauli. Kolēģiem sakot paldies, teicu, ka man nav žēl nevienas dienas un garo stundu, ko pavadījām izzinot, pētot un modelējot,» intervijā «Ziemeļlatvijai» stāsta Alūksnes Kultūras centra vadītāja Sanita Bērziņa. Aijas Andrejevas auto koncertā Alūksnē trīsdesmit procentu klāt­esošo bija apkārtējo novadu iedzīvotāji, tostarp vairāki smiltenieši.

Jautājot par auto pasākuma izmaksām, Alūksnes Kultūras centra direktore skaidro, no kā sastāv iestādes budžets. «Pašvaldība nosedz visus komunālos, saimnieciskos maksājums, algas un remontdarbu izmaksas. Tālāk mums ir jārīkojas kā uzņēmējam, lai iztērēto nopelnītu. Reti kuram kultūras centram ir nulles budžets, visbiežāk pasākumiem ir pašvaldības dotācijas vai līdzfinansējums. Piecdesmit procentu auto koncerta izdevumu sedza līdzfinansējums. Mums ieņēmumi gadā ir no 74 līdz 100 tūkstošiem. Plānojam un rīkojamies gudri. Ieceres vasarai ir milzīgas,» ieintriģē Alūksnes Kultūras centra direktore.

S. Bērziņa atklāj, ka būs vēl viens netradicionāls koncerts. Šoreiz ne no automašīnām, bet laivām. Skatuve atradīsies Alūksnes ezera krastā, bet skatītāji laivās, kuteros, uz SUP dēļiem. Zināms, ka Alūksnes ezerā ir reģistrētas ap simts laivu. Jau šobrīd ir apzināti vietējie uzņēmēji, kuri klausītājiem piedāvās tās noīrēt.

11. jūlijā estrādē plānots koncerts ar Jāni Lūsēnu, Ievu Sutogovu, Mārtiņu Braunu un Zigfrīdu Muktupāvelu. «Šajā koncertā būs paredzētas tikai sēdvietas. Ja jūlijā tiks atļauta pulcēšanās ārā līdz tūkstoš cilvēkiem, mēs to droši varēsim nodrošināt, jo estrādē ir vairāk par trīs tūkstošiem sēdvietu. Ļoti daudz šajā laikā domājam, smeļamies idejas no apkārtnes, jo nav jāizgudro otrs velosipēds. Plānojot pilsētas svētku aktivitātes, būs gan pagalmu koncerti, gan virtuālās ballītes, protams, ja nepasliktināsies situācija saistībā ar «Covid-19» infekcijas izplatību. Esam ļoti elastīgi, metamies iekšā katrā izaicinājumā. Tā kā šobrīd nevaram rīkot daudz pasākumu lielām masām, šo laiku izmantojam, strādājot daudz pie viena pasākuma. Mūsu moto ir – nepieredzēts pasākums, nepieredzētā vietā! Vienmēr esmu uzsvērusi, ka viens nav racējs, ir vajadzīga komanda. Jāpiebilst, ka pamazām atgriežas pārceltie pasākumi. 13. jūnijā notiks rotu darināšanas meistarklase kopā ar Agnesi Zeltiņu,» piebilst S. Bērziņa.

Svarīgi, lai nepazustu vārds kultūra un sajūtas, ko sniedz pasākums klātienē

Valmieras Kultūras centra direktors Toms Upners atzīst, ka pavasaris kultūras jomā bija sarežģīts laiks, sākot ar pasākumu atcelšanu vai pārcelšanu un lielajiem jautājumiem, ko darīt amatiermākslas kolektīviem. «Diskutējām gan ar Kultūras ministriju, gan Latvijas Nacionālo kultūras centru, jo jāraugās nākotnes perspektīvā. Apzināmies, ka šis ir terminēts periods, bet tam īsti neredz galu. Pavasara mēnešos varēja vairāk pievērsties tiem darbiem, kam pasākumu ritējumā pietrūka laika. Ar 1. jūniju ir atļauti kolektīvu mēģinājumi. Valmieras Kultūras centrs ir izdarījis visu nepieciešamo, lai kolektīvi varētu atsākt mēģinājumus klātienē,» laikrakstam stāsta Valmieras Kultūras centra direktors.

T. Upners informē, ka šobrīd dažādās vietās Valmierā notiek četru koncertprogrammu cikls «Mūda» – mūzika dabā. Katrs no koncertiem tiek veltīts kādai stihijai. Pirmais no tiem maija izskaņā ar Lindu Leen un Rihardu Lībieti aizvadīts Zemes zīmē. Nākamie koncertu cikla «Mūda» koncerti kopā ar mūziķiem Kristīni Kārkli-Kalniņu un Martu Kristiānu Kalniņu notiks 20. jūnijā saulrietā un 21. jūnijā saullēktā Uguns zīmē. 

«Gada sākumā  mums bija ideja par koncertiem dabā, izmantojot pilsētvides iespējas. Sākoties «Covid-19» krīzei, diskutējām, ko cilvēkiem piedāvāt, lai viņu ikdienā nepazustu vārds kultūra un sajūtas, ko dod šāds pasākums. Online vide un digitālie koncerti ir īstermiņam, jo klātienes sajūtas nav iespējams nodot digitālajā formātā. Šonedēļ atsāksim brīvdabas koncertus «Trešdienu vakari pilsētas skvēros», kas jau mums ir tradicionāli. Jāņos esam iecerējuši aplīgošanu ar līdzīgām aktivitātēm kā Lieldienās. Runājot par kultūras piedāvājumu, gribam noorganizēt pārsteiguma koncertus mediķiem un pansionāta iemītniekiem. Ne visiem ir iespēja apmeklēt pasākumus, tāpēc pienesīsim kultūru klāt. Gatavojamies arī pilsētas svētkiem, kas šovasar notiks no 24. līdz 26. jūlijam. Saprotams, ka šovasar ierobežojumu dēļ svētki nebūs ar tādu vērienu, kādu piedzīvojām iepriekšējos gadus. Strādājam pie alternatīviem risinājumiem,» šīs vasaras ieceres atklāj Valmieras Kultūras centra direktors.

Kultūra un Izklaide