Vācu fotokonkurss smiltenietei Elīnai Kubliņai - Vilnei ļauj piepildīt sen lolotu sapni

“Ar sapņiem ir tāpat kā ar sēnēm. Kur izaug viena, divas – tur būs vēl! Pat ja sausuma dēļ kādu brīdi nekas neaug, gan jau! Uzlīs lietus un būs vēl. Galvenais – nebaidīties sapņot lielus sapņus. Šodien nav laika? Rīt nebūs spēka? Parīt var nebūt mūsu... Jādzīvo šodienai un šim mirklim!” tā saka smilteniete Elīna Kubuliņa-Vilne, kura ir piepildījusi senlolotu sapni. Nupat ir iznākusi viņas pirmā fotogrāmata “Apturēt mirkli”, kura ierobežotā skaitā ir atsūtīta no Vācijas.

Smilteniete E. Kubuliņa-Vilne atzīst, ka katrs fotogrāfs reiz sapņo par savu grāmatu, kurā no pirmās līdz pēdējai lappusei ir aplūkojami vienīgi viņa darbi. “Fotografēju aptuveni 16 gadus, visvairāk man patīk daba, ainavas, dzīvnieki. Dalību esmu ņēmusi Smiltenes un Vidzemes fotogrāmatu tapšanā, bet tās parasti ir tikai dažas bildes. 2013. gadā izdevu grāmatiņu bukleta veidā ar Smiltenes fotogrāfijām, taču sapnis par ko lielāku nekur neizzuda. Tā īstenošanai vienmēr kaut kā pietrūka – vai nu laika, vai naudas. Līdz es 2018. gada beigās un 2019. gada sākumā piedalījos vienā Vācijā rīkotā fotokonkursā. Divas manas fotogrāfijas iekļuva desmit labāko autoru darbu vidū. Vienai 6. vieta, otrai 8. vieta. Jau tad jutos laimīga par novērtējumu. Liels bija mans pārsteigums, saņemot balvas. Vienā balvā bija iespēja nakšņot vairākas dienas viesnīcā Vācijā, otrā – naudas balva jeb iespēja vācu izdevniecībā veidot un izdot savu grāmatu,” fotogrāfe E. Kubuliņa-Vilne atklāj, kā aizsākās viņas lielā sapņa piepildījums. 

Balva bija derīga gadu. Īstais mirklis izrādījās laiks, kad pasauli bija pārņēmusi “Covid-19” pandēmija. Tiklīdz tika pielikts punkts dzejas grāmatai, tā smilteniete ķērās klāt savai pirmajai fotogrāmatai, kuras dizainu, saturu un visu pārējo radīja viņa pati. “Pirmo reizi visu darīju pati no A līdz Z. Šis process prasīja daudz laika, zināšanu un jaunu iemaņu, vienlaikus tas bija ārkārtīgi pozitīvs un radošs process. Saņemot sūtījumu ar grāmatām, jutos ļoti laimīga, jo rezultāts tiešām iepriecina. Grāmatā centos iekļaut nedaudz no visiem virzieniem, kādos izpaužos fotogrāfijā. Tajā ir manas skaistākās fotogrāfijas, kas daudzu gadu garumā uzņemtas Latvijā, ārzemēs un mūsu mīļajā Smiltenē. Eksemplāru skaits gan ir ļoti ierobežots, jo izmaksas ir augstas. Grāmatu veikalos tā, visdrīzāk, nebūs atrodama,” saka fotogrāmatas “Apturēt mirkli” autore.

Viņa mudina ikvienu uzdrošināties sapņot, jo dzīve īstajā laikā sniegs cilvēkam tieši to, kas vajadzīgs.

Elīnas Kubuliņas-Vilnes ievadvārdi fotogrāmatā

Jau kopš bērnības mans iedvesmas avots vienmēr ir bijusi daba, jo tajā valda apbrīnojama harmonija. Man ir nepieciešama zeme, zāle, ziedi, varavīksne vasarā un kupenas ziemā, putnu balsis rītos un zvaigžņotais debesjums naktīs. Šeit es atgūstu spēkus, smeļos enerģiju un idejas radošām iecerēm. Savās fotogrāfijās es attēloju sajūtas, domas, savu izpratni par skaisto. Īpašas attiecības ir ar melnbalto fotogrāfiju. Katra fotogrāfija stāsta savu stāstu, kurā ir daudz dažādu nianšu. Māksla priekš manis ir kā tilts starp prātu un sajūtām, tas ir mans subjektīvais pasaules redzējums. Vēlos domāt mazliet savādāk, nekā pierasts mūsu materiālajā pasaulē, jo uzskatu, ka ir nepārtraukti garīgi jāaug, lai nestu skaisto arī tālāk nākotnē.

Kultūra un Izklaide