Valkas novada dzejas dienā pieminēs Velgu Krili un viņas daiļradi

Sestdien, 3. oktobrī, pulksten 13 dzejas cienītāji aicināti uz Valkas novada Dzejas dienu “Latgaliešu dzeja Ziemeļvidzemes pakalnos” Valkas mākslas skolā. To vadīs Rakstniecības un mūzikas muzeja sabiedrisko attiecību vadītāja, mājaslapas redaktore Zane Brūvere-Kvēpa.

Jau sesto gadu novada Dzejas dienas rīko novada Centrālā bibliotēka ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Šajās Dzejas dienās visupirms tiks pieminēta dzejniece un dramaturģe Velga Krile. Viņai 27. septembrī apritētu 75 gadi. Dzejnieces literārais devums plašā izstādē “Uz tā tālā ceļa” skatāms novada Centrālās bibliotēkas novadpētniecības stendā līdz 31. oktobrim. 

Dzejas dienu pasākums nozīmē tikšanos ar jau zināmiem dzejniekiem, kā arī ar jauniem un vēl nedzirdētiem talantiem. Šoruden dzejas cienītāji varēs iepazīties ar Latgales puses dzejniekiem, lai klausītos skanīgo latgaļu valodu. Šī gada Dzejas dienām izraudzīts moto “Tik skaidrā volūdā”. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja tikties un klausīties literātu Valentīna Lukaševiča, Oskara Orlova un Ligijas Purinašas autorlasījumus. Literatūrzinātnieks un rakstnieks Valentīns Lukaševičs aktīvi darbojas žurnālistikā  un ir populārs raidījumu vadītājs radio “Kolnasāta” un LTV1 “Cytaidi latviskais”. 

“Lukaševica dzeja ir vienkārši dzīva, sprigana latgaliešu dzeja,” tā par autoru izsakās dzejnieks Kārlis Vērdiņš.

Savukārt par latgaliešu dzejnieka Raibīs jeb Oskara Orlova krājumu “Pistacejis” vidzemnieks Henriks Eliass Zēgners raksta: “Autora uzbūvētā tēlu pasaule it kā pazīstamā vidē atrod jaunus pieturas punktus, kuriem pievērst lasītāju uzmanību – vai tā būtu lauku ainava, vai kāda skumja cilvēciska rīcība. Patīkams ir arī humors, kas mijas ar skaudrākām noskaņām, un viss iepriekšminētais ir arī veiksmīgi sakārtots kopā – nesarežģītā un cilvēciski siltā krājumā, ko paspilgtina dumpinieciski pavedieni.” 

Klausītājiem, īpaši sievietēm, būs interesanti tikties ar jauno literāti Ligiju Purinašu. Ligijai ir iegūts bakalaura grāds vēsturē. 2019. gada nogalē viņai iznāca debijas krājums “Sīvīte”, kas ir autores atklāšanās gan kā dzejniecei, gan sievietei.

20200929-0842-150729-5f57748ab374b.jpg

Kultūra un Izklaide