Valkas pilsētas teātris dara dzīvi krāsaināku

Pirmdien, 10.maijā, saules pielietajā Lugažu laukumā notika pavisam neliels un sirsnīgs Valkas pilsētas teātra godināšanas pasākums tā 150 gadu jubilejā. Pirms 150 gadiem – 1871. gada 10. maijā – Valkā pirmo reizi tiek spēlēta izrāde latviešu valodā. No šiem 150 gadiem gandrīz 40 pieder teātra režisoram Aivaram Ikšelim.  

Ilggadējais teātra režisors un 2013. gadā izdotās grāmatas “Valkas diližanss” autors Aivars Ikšelis raksta: “Tieši pateicoties Mārtiņam Ūdrim, 19. gadsimta izskaņā teātra, koru un koncertu dzīve Valkā ieguva plašu rezonansi. M. Ūdris dzimis 1839. gada 4. aprīlī Valmieras muižā. Speciālo skolotāja izglītību baudījis skolotāju seminārā. Pēc tā beigšanas 48 gadus darbojies par skolas vadītāju Lugažu draudzes skolā. Viņš čakli un ražīgi darbojies Valkas sabiedriskajā dzīvē. Acis uz mūžību ievērojamais Valkas sabiedriskais darbinieks slēdza 82 gadu vecumā 1921. gada 22. jūlijā. Apbedīts viņš tika Lugažu kapos, tagad – Valkas pilsētas Cimzes kapos. Turpat Cimzes kapos atdusas arī skolotājs un pirmais Valkas latviešu teātra aktieris Jēkabs Pavasars. Valku 19. gadsimtā visai bieži apmeklēja dažādi ceļojošie mākslinieki, tai skaitā arī kumēdiņu rādītāji. Viņi savus priekšnesumus sniedza krogos, tirgus laukumos, pilsoņu namos un Valkas Vācu biedrības  “Musse” zālē – visur, kur vien pulcējās ļaudis. Labdarības sarīkojumos spēlēja arī vietējie vācu amatieri. Roberts Tautmīlis-Bērziņš par šī laika izrādēm raksta “Baltijas Vēstneša” 1905. gada 83. numurā rakstā ar nosaukumu “Iz latviešu teātra vēstures”. Tomēr 19. gadsimta otrajā pusē nozīmi sāka iegūt arī nopietnāka māksla – teātris. Valcēniešu vidū teātra spēlēšana sāka kļūt populāra 19. gadsimta 60.‒70. gados.”

Atskatoties uz šiem vēsturiskajiem notikumiem, Valkas teātris šogad dzīvo 150. jubilejas gadā. Diemžēl “Covid-19” pandēmija liedz rīkot grandiozus teātra svētkus, bet neliedz, pielāgojoties apstākļiem un ievērojot stingrus distancēšanās noteikumus, iestudēt divas jaunas izrādes. Sveikšanas brīdī Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis uzsver: “Teātra viens no uzdevumiem ir padarīt dzīvi krāsaināku. Ne vienmēr izrādēm jābūt izklaidējošām. Teātrim ir jāmāca domāt, jo tas ir daudz svarīgāk nekā izklaide. Valkas teātris to dara – palīdz  noķert īstu mākslas sajūtu. Jāteic gan, ka ar pārtraukumiem, bet kopumā – 150 gadus Valkā spēlē teātri.”

Pēdējos divpadsmit gadus Valkas teātrī darbojas viens no vadošajiem aktieriem Vilis Daņilovs. Viņš bija izbrīvējis darbā īsu brīdi, lai piedalītos teātra svinīgajā godināšanā. 

“Režisors teica, ka būs dāvanu dalīšana, bet, ja nopietni, ir prieks kopā būt šādos brīžos. Uz teātra jubilejas 150 gadu fona teātrī darbojos tikai divpadsmit gadus. Taču kādreiz aizdomājos un šķiet, ka jau ilgus gadus spēlēju uz skatuves. Teikšu godīgi, man nav sapņu lomas, jo katru reizi režisors piedāvā spēlēt citādāku personāžu. Lai to nospēlētu, jāmeklē jauni iespaidi. Katrs lugas iestudējums ir jauns izaicinājums. Reizēm man jāspēlē tāds cilvēks, kurš man tik ļoti nepatīk ‒ derdzas man tādi cilvēki kā gnīdas. Ar prātu saprotu, ka tas ir tikai tēls, bet sirds tāpat to nepieņem. Lai šo lomu nospēlētu, meklēju dzīvē līdzīgus personāžus. Tad man sanāk. Ja tik ilgus gadus Valkā bijis teātris, mums vēl tāls ceļš ejams. Galvenais, lai nezūd šī tradīcija un spēlēšanas prieks,” novēl V. Daņilovs.

Šajā svētku dienā par ilggadēju radošo ieguldījumu teātra mākslas popularizēšanā un Valkas novada kultūrvides veidošanā Valkas pilsētas teātra režisors un pilsētas kultūras nama direktors Aivars Ikšelis saņēma Latvijas Nacionālā kultūras centra Pateicības. Teātra kolektīvam simboliskas dāvanas tika arī no novada domes. 

A. Ikšelis pateicās visiem par pagodinājumu un laba vēlējumiem, uzsverot, ka nekāda pandēmija nevar ietekmēt kolektīva vēlmi darboties. “Ziemeļlatvija” interesējās, vai kolektīvā tiek uzņemti arī jauni dalībnieki, režisors atbild apstiprinoši, uzsverot, ka viņa svarīgākais lūgums ir – lai jaunajam dalībniekam būtu augstākā izglītība. Tas viņam kā režisoram ir svarīgi, jo izglītotiem cilvēkiem ir savs skatījums uz dzīvi.

“21. gadsimta sākumā Valkas pilsētas teātrī izveidota spēcīga trupa, kurā galvenokārt darbojas pilsētas inteliģences pārstāvji, kas savā pamatprofesijā ieguvuši augstāko izglītību,” minēts grāmatā “Valkas diližanss”.

“Ziemeļlatvija” uz garāku un atklātāku sarunu aicinās Valkas pilsētas teātra režisoru A. Ikšeli.

Kultūra un Izklaide