50 Latvijas līderi dosies uz skolām un iejutīsies skolotāju lomā

Šīs nedēļas garumā vairāk nekā 50 Latvijas līderi dosies uz skolām, lai uz vienu stundu kļūtu par skolotājiem un tādējādi aicinātu arī jauniešus strādāt šajā profesijā.

 

 

Uz skolām dosies Valsts prezidents Valdis Zatlers, Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC), izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS), laikraksta "Diena" galvenā redaktore Sarmīte Ēlerte, žurnālists Jānis Domburs, akadēmiķis Ivars Lācis, mūziķis Intars Busulis, aktrise Baiba Broka, komponists Ēriks Ešenvalds, mūziķis Mārtiņš Freimanis, televīzijas seja Baiba Sipeniece-Gavare, kinorežisors Aigars Grauba, "Lattelecom" mārketinga direktore Inese Kalveite, "Hansabankas" vadītājs Māris Avotiņš un daudzi citi.

Sipeniece-Gavare skaidroja, ka "skolotāja profesija pašlaik atrodas nožēlojamā situācijā un tā netiek novērtēta".

 

 

"Mani satrauc jautājums, ar kādām domām bērni dodas uz skolu, ja klases priekšā stāv cilvēks, kura darbs netiek pienācīgi novērtēts. Un tā nav tikai atalgojuma problēma," norādīja Sipeniece-Gavare, paužot pārliecību, ka bērns par cilvēku veidojas galvenokārt ģimenē un skolā.

 

 

"Vēl mani ļoti uztrauc bērnu jautājumi, piemēram, kā kļūt slavenam," sacīja Sipeniece-Gavare. "Tad es mēģinu skaidrot, ka ir jābūt labam, nevis slavenam, uzsverot, ka liela atbildība jāuzņemas masu medijiem, kuri kultivē ideju, ka slavens ir arī labs. Diemžēl tiek tiražēta izpratne, ka, ja tev ir silikona krūtis un pīlēna Daka mute, tad tu esi labs."

 

 

Kinorežisors Grauba "Iespējamo misiju" nolēmis atbalstīt, jo uzskata, ka izglītības sistēmai ir nepieciešama palīdzība: "Es nepiedalos ar domu, ka visi skolotāji ir slikti un tāpēc visi ir jānomaina - tā nebūt nav, jo ir ļoti daudz brīnišķīgu pedagogu. Varētu teikt, ka es programmā piedalos par godu savai latviešu valodas un literatūras skolotājai, kas ir viena no nozīmīgākajām personām manā mūžā."

 

 

Akcijai līdzi sekot varēs portālā "www.diena.lv" un "Iespējamās misijas" mājaslapā "www.iespejamamisija.lv", kur arī var lejupielādēt pieteikuma anketu.

Jau ziņots, ka piektdien, 15.februārī, sākās pieteikšanās dalībai programmā "Iespējamā misija", kas aicinās jauniešus ar līdera spējām un spožām idejām paaugstināt skolotāja profesijas prestižu un divus gadus strādāt skolā.

 

 

Programmai līdz 31.martam pieteikties aicināti talantīgi un enerģiski augstskolu absolventi, kuri, iespējams, iepriekš nav plānojuši darbu skolā. "Iespējamā misija" piedāvā jauniešiem attīstīt līdera dotības un gūt gandarījumu par nopietnu ieguldījumu sabiedrības labā, tūlīt pēc augstskolas beigšanas vismaz divus gadus strādājot kādā Latvijas skolā par skolotāju.

"Iespējamā misija" ir pirmā nacionālā korporatīvās sociālās atbildības iniciatīva izglītības jomā Latvijā, kuru pērn novembrī dibināja "Hansabanka", "Lattelecom" un Ideju partneru fonds.

Programmu skolās paredzēts sākt 2008./2009.mācību gadā, kad darbu Latvijas skolās sāks 15 līdz 20 jaunie skolotāji.

 

 

Lai pieteiktos, kandidātam nepieciešams bakalaura grāds vai augstākā profesionālā izglītība, atbilstošas zināšanas, lai pamatskolā vai vidusskolā mācītu vismaz vienu no astoņiem mācību priekšmetiem, proti, matemātiku, fiziku, ķīmiju, bioloģiju, latviešu valodu vai svešvalodu (angļu/vācu/krievu), vēsturi vai sociālās zinības.

 

 

Tāpat kandidātiem tiek prasītas augstas akadēmisko studiju sekmes - ne mazāk kā 70% studiju kursu vērtējumu jābūt virs septiņām ballēm. Potenciālajiem dalībniekiem pilnībā jāpārzina latviešu valoda, lai skolā varētu mācīt savu priekšmetu un sekmīgi piedalīties mācībās pats.

 

 

Ja pieteikums atbildīs visiem kritērijiem, tā iesniedzējs tiks aicināts uz darba interviju un pārbaudi. Pārbaudē un testos vērtēs gan kandidātu zināšanas, līdera dotības, komunikāciju spējas, gan motivāciju un vēlmi pilnveidoties - mācīt citus un mācīties pašam.

Tie, kuri būs izturējuši pārbaudi un tiks aicināti iesaistīties programmā, izvēlēsies piemērotāko skolu un mācību priekšmetu. Pēc apstiprināšanas programmā jaunieši piecu nedēļu intensīvās mācībās vasarā un visas programmas laikā divu gadu garumā tiks sagatavoti skolotāja darbam.

 

 

Jau šogad 1.septembrī pirmie programmas "Iespējamā misija" skolotāji sāks darbu Latvijas skolās, mācot 5. līdz 12.klašu audzēkņus. Katram jaunietim palīdzēs pieredzējis skolotājs - mentors. Jaunie skolotāji arī saņems papildu stipendiju, apmaksātas mācības Latvijā un ārzemēs, iespēju tikties ar ietekmīgākajiem Latvijas cilvēkiem un mācīties no viņiem. Pēc diviem gadiem jaunieši varēs izvēlēties, vai turpināt darbu skolā vai arī izmantot iegūto pieredzi un līderības prasmes karjerā citur.

 

 

Iespējamās misijas dibinātāji ir "Hansabanka", "Lattelecom" un Ideju partneru fonds, savukārt programmas stratēģiskie partneri ir "Hill and Knowlton Latvia", "Cube-Media", "Diena", "Domino", "Fontes", Izglītības un zinātnes ministrija un "Kļaviņš&Slaidiņš". Informatīvu atbalstu sniedz laikraksts "Diena" un fotoaģentūra "f64", kā arī Rīgas Juridiskā augstskola.

 

Latvijas ziņas