Aicina uzmanīties no negaidītām un aizdomīgām e-pasta vēstulēm

Informācijas tehnoloģiju (IT) speciālisti konstatējuši lielu skaitu inficētu datorsistēmu, caur kurām tiek izplatītas surogātpasta vēstules.

Šādu inficēto datorsistēmu sarakstā nokļuvuši gan mājas lietotāju datori, gan lielāko Latvijas uzņēmumu, mācību un valsts iestāžu datortīkli.

Zināms, ka interneta lietotāji Latvijā pēdējo nedēļu laikā ir saņēmuši e-pasta sūtījumus krievu valodā ar aicinājumu apskatīt fotogrāfiju arhīvu un saiti uz failu "My_foto.exe". Tomēr tikai nedaudzi zina, ka, neskatoties uz ārzemju e-pasta adresēm nosūtītāja laukā, vēstules pārsvarā ir nākušas no datoriem tepat Latvijā, norāda speciālisti.

Vienā dienā saņemto surogātpasta vēstuļu automatizēta analīze uzrādīja, ka sūtījumi ar saitēm uz interneta vietnēs izvietotām kaitīgajām programmām masveidā tika izplatīti no 368 unikālām Latvijas IP adresēm. Savukārt aiz vairākām no šīm IP adresēm atrodas simti vai pat vairāk par tūkstoti datoru.

Speciālisti secinājuši, ka minētie inficētie datori ir iekļauti ļoti lielā botu tīklā, ka nosaukts par "Srizbi". Arī visā pasaulē ir vērojama šī botu tīkla aktivitātes.

"Kaspersky Lab" pārstāvis Latvijā Valdis Šķesters norāda, ka programmas, ar kurām operē "Srizbi" botu tīkla īpašnieki, satur "rootkit" komponentes, kas palīdz noslēpt savu klātbūtni datorā un tādējādi apgrūtina tās atklāšanu.

Latvijas ziņas