Arodbiedrību savienība aicina kompensēt inflācijas radītās sekas

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) aicina valdību pilnībā realizēt pretinflācijas plānu un kompensēt inflācijas radītās sekas, paaugstinot pensijas un algas sabiedriskajā sektorā.

LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers uzsvēra, ka augstā inflācija vislielāko triecienu dod sabiedrības trūcīgākai daļai: darbiniekiem ar zemu algu, pensionāriem, daudzbērnu ģimenēm, mazturīgajiem.

Krīgers atzīmēja, ka līdz šim valdība izmantojusi tikai nelielu daļu no iespējām, kuras paredz inflācijas apkarošanas plāns un ekspertu darba grupās izstrādātie pasākumi makroekonomiskās situācijas stabilizācijai.

Krīgers uzskata, ka 15,8% gada inflācija janvārī skaidri parāda, ka jau šogad nepieciešami praktiski soļi arī nodokļu politikā. Ir jāatbalsta tautsaimniecība, samazinot nodokļu slogu darbiniekiem, investīcijām, jaunām tehnoloģijām un iekārtām, lai nodrošinātu darba ražīguma kāpumu tautsaimniecībā.

Vienlaikus jārealizē konkurenci nodrošinoši pasākumi, lai mazinātu pirmās nepieciešamības preču cenas.

LBAS vadītājs uzskata, ka maizei, pienam un olām pievienotās vērtības nodoklis ir jāsamazina no 18% uz 5%. Viņaprāt, jāīsteno dubultās marķēšanas sistēma, norādot ražotāja un tirgotāja cenu.

LBAS aicina Latvijas valdību nepakļauties ārzemju ekspertu spiedienam un domāt par Latvijas iedzīvotāju labklājību.

Kā ziņots, patēriņa cenas Latvijā janvārī, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, pieaugušas par 15,8%. Precēm gada laikā cenas augušas par 15,1%, bet pakalpojumiem - par 17,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Janvārī, salīdzinot ar pagājušā gada decembri, patēriņa cenas pieauga par 2,8%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām janvārī bija cenu kāpumam cigaretēm, degvielai, pārtikas precēm, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem.

Par 5% dārgāka kļuva auto degviela. Benzīna cenas pieauga par 5,9%, savukārt dīzeļdegvielas - par 2,4%.

Janvārī turpināja pieaugt pārtikas preču cenas. Piena produktu cenas palielinājās vidēji par 6,1%, siera - par 4,1%, eļļas un tauku - par 9%, graudaugu izstrādājumu - par 5,6%, zivju un zivju izstrādājumu - par 2,8%. Sulas, gāzētie dzērieni un minerālūdens kļuva dārgāki vidēji par 2,9%.

Janvārī par 7,5% pieauga sauszemes transporta pakalpojumu cenas, īpaši braukšanas maksa pilsētas sabiedriskajā transportā. Par 11,3% dārgāki kļuva ambulatorie veselības pakalpojumi, īpaši zobārstniecības, ārstu speciālistu pakalpojumi bez ģimenes ārsta norīkojuma, kā arī ārstnieciskās procedūras.

Latvijas ziņas