AS "Valmieras piens" skābā krējuma ražošanā neizmanto augu taukus

AS "Valmieras piens" (VP) skābā krējuma ražošanā neizmanto augu taukus un tāpēc arī turpmāk uz uzņēmuma produkcijas iepakojuma būs uzraksts "krējums", aģentūrai LETA sacīja VP sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Peļņika.

Viņa informēja, ka uzņēmums saņem daudzus patērētāju zvanus un jautājumus par to, kad tiks mainīts uzraksts uz krējuma iepakojuma. Šī ažiotāža ir nepamatota. "VP krējuma ražošanā neizmanto augu taukus, bet tikai pienu un tā sastāvdaļas, kas arī norādīts uz produkta iepakojuma un ko apliecina VSIA "Diagnostikas centrs" testēšanas pārskats," norādīja Peļņika.

Viņa uzsvēra, ka uzņēmums ir patiesi gandarīts, ka no 1.februāra visiem Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem, kas nodarbojas ar krējuma ražošanu, jāsāk ievērot jau četrus gadus spēkā esošie Ministru kabineta noteikumi Nr. 521 "Klasifikācijas, kvalitātes un marķējuma prasības piena produktiem, saliktiem piena produktiem un piena produktu izstrādājumiem", kas aizliedz krējuma izstrādājumu saukt par krējumu, tādējādi maldinot patērētājus un negatīvi ietekmējot konkurenci tirgū.

"VP ir viens no retajiem krējuma ražotājiem, kas produkta ražošanā neizmanto par piena taukiem krietni lētākos augu taukus," sacīja Peļņika.

Viņa skaidroja - lai veidotu stabilu emulsiju starp krējumu un augu taukiem, kā arī palielinātu viskozitāti un saglabātu konsistenci, šādam produktam jāpievieno pārtikas piedevas, piemēram, emulgators, pektīns un modificētā kukurūzas ciete. Krējumam bez augu taukiem šīs pārtikas piedevas nav nepieciešamas un produktam saglabājas patīkamā pienskābā garša.

"Valmieras piena" vadītājs Harijs Panke savukārt uzsvēra, ka "viena no piena lielākajām vērtībām ir dabīgums, tāpēc esam lepni, ka varam patērētājiem piedāvāt bez augu taukiem ražotu krējumu".

Turpmāk patērētāji vairs netiks maldināti un no tirgū piedāvātajiem produktiem varēs izvēlēties - pirkt augu taukus saturošu krējuma izstrādājumu vai izvēlēties krējumu, kas ražots no piena un tā sastāvdaļām, piebilda Panke.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka "Rīgas piena kombināts" (RPK) kopš 30.janvāra uz produkta "Rasa" 500 gramu iepakojuma marķējuma norāda, ka produkts nav skābais krējums, kā tas bija līdz šim, bet gan skābā krējuma produkts.

Savukārt "Daudznozaru kompānijas Daugava" ražotajā krējumā "Daugava" un "Aiviekste" nav augu tauku.

Jau ziņots, ka pagājušā gada rudenī SIA "Rīgas piensaimnieks" toreizējais valdes priekšsēdētājs Edgars Štelmahers aicināja atbildīgās valsts institūcijas pievērst lielāku uzmanību un aktīvāk strādāt, sakārtojot skābā krējuma produktu marķēšanas noteikumus un kontrolējot, lai novērstu patērētāju maldināšanu un nevienlīdzīgo konkurenci tirgū.

Straujais inflācijas pieaugums daudziem iedzīvotājiem liek pirkt lētākos produktus, taču produktu zemā cena bieži tiek veidota, aizstājot tradicionālās sastāvdaļas ar dažādām piedevām. Tas uzskatāmi izpaužas skābā krējuma ražošanā, kad tā gatavošanā izmanto dažādus stabilizatorus un emulgatorus, kā arī krējuma aromatizatorus un augu taukus.

Piemēram, augu tauku izmaksas ir trīs reizes zemākas nekā piena taukiem. Taču tā tiek radīts pavisam cits produkts, ko nedrīkstētu saukt par skābo krējumu, un tas būtu skaidrāk jānosaka marķēšanas noteikumos.

Latvijas ziņas