Atbalstītu priekšlikumu ar likumu noteikt atbrīvojumu no darba īpaši karstās dienās

Šovasar vairākkārt piedzīvojuši lielos karstuma viļņus, vairāk nekā puse aptaujāto iedzīvotāju atzīst, ka atbalstītu priekšlikumu likumdošanā noteikt atbrīvojumu no darba dienās, kad gaisa temperatūra ir jo īpaši augsta.

Liela daļa respondentu arī norāda, ka karstā laikā cilvēki kļūst kašķīgāki un viņiem mazinās darba produktivitāte, - tā noskaidrots pēc „P.R.A.E. Sabiedrisko attiecību" pasūtījuma veiktajā socioloģiskajā pētījumā, kura interneta panelī ietilpst 650 Latvijas iedzīvotāju.

Ja 65% pētījuma respondentu apstiprina atbalstu priekšlikumam ar likumu noteikt atbrīvojumu no darba dienās, kad gaisa temperatūra ārā pārsniedz, piemēram, + 30°C, tad 7% aptaujāto ir neizlēmīgi - viņiem par šo jautājumu viedokļa nav. Bet gandrīz trešā daļa (28%) aptaujāto Latvijas iedzīvotāju neatbalstītu šādu iespējamo priekšlikumu.

Tai pat laikā teju puse (46%) „P.R.A.E. Sabiedrisko attiecību" pētījuma dalībnieku pauž uzskatu, ka šovasar vairākkārt piedzīvotais lielais karstums ir pilnīgi normāli Latvijas vasaras apstākļi. Teju tikpat daudz jeb 43% respondentu ir pārliecināti, ka vairākkārtējie augstās temperatūras karstuma viļņi ir globālās sasilšanas sekas. Savukārt gandrīz katrs desmitais (8%) pētījuma dalībnieks uzskata, ka šovasar Latvijā novērojamās gaisa temperatūras izmaiņas gluži vienkārši apliecina to, ka pasaule iet uz galu.

Tomēr, lai arī par ko liecinātu periodiskās augstās gaisa temperatūras Latvijā, katrs trešais aptaujātais Latvijas iedzīvotājs ir pārliecināts - karstā laika ietekmē cilvēki kļūst kašķīgāki. Nedaudz vairāk nekā katrs piektais (22%) aptaujātais savukārt uzskata, ka lielajā karstumā cilvēki savu darbu veic sliktāk un/vai lēnāk, bet 16% aptaujāto - ka karstuma ietekmē cilvēki kļūst arī laiskāki.

Neliela daļa respondentu gan ir pretējās domās, paužot viedokli, ka lielā karstuma ietekmē cilvēki paliek enerģiskāki (3%), laimīgāki (10%) un pat strādā produktīvāk (1%). Tai pat laikā 8% ir pārliecināti par to, ka karstais laiks neietekmē cilvēku. Tikpat daudz aptaujāto vispār nav viedokļa par šo jautājumu.

Kad vasarā tiek piedzīvota lielā tveice, 7% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju norāda - karstajā laikā nekas viņiem neliek justies labāk. Tomēr pārējie aptaujātie ir atraduši metodes, lai pārmērīgo karstumu būtu vieglāk pārdzīvot.

Gandrīz katram ceturtajam karstumā liek justies labāk auksts dzēriens un saldējums (26%) vai auksta duša vai pelde vēsā ūdenī (23%). 14% respondentu augsto gaisa temperatūru palīdz pārdzīvot jaunu drēbju un apavu iegāde, bet teju katram desmitajam aptaujātajam Latvijas iedzīvotājam lielajā karstumā labāk liek justies kino apmeklējums (11%), braukšana ar kabrioletu, motociklu vai motorolleru (10%), kā arī ziņu lasīšana, ka citviet pasaulē ir vēl karstāks (9%).

Latvijas ziņas