Baidās par Āfrikas cūku mēra ievazāšanu Latvijā

Krievijas Federācijas Ļeņingradas apgabalā ir uzliesmojusi bīstama un ļoti lipīga cūku slimība - Āfrikas cūku mēris, tādēļ, lai nepieļautu slimības ievazāšanu Latvijā un pasargātu meža un mājas cūku populāciju no inficēšanās, Pārtikas un veterinārais dienests ir noteicis (PVD) vairākus drošības pasākumus, TVNET uzzināja Zemkopības ministrijā (ZM).

Kontrolēs stingrāk

Kā skaidro ministrijā, uzņēmumiem, kuri nodrošina transportu cūku eksportēšanai uz Krieviju, pēc atgriešanās Latvijā ir jāveic atkārtota transportlīdzekļa dezinfekcija. Citiem dzīvus dzīvniekus pārvadājošajiem transporta līdzekļiem PVD robežinspektori, kā līdz šim, pieprasīs uzrādīt dokumentu, kas apliecina, ka transporta līdzeklis Krievijas pusē pēc dzīvu dzīvnieku izkraušanas ir dezinficēts, un praktiski pārliecināsies par transporta līdzekļa tīrību.

Arī Eiropas Komisija atgādina, ka ne privātpersonas, ne komerciālie kravu pārvadātāji ES teritorijā no Krievijas nedrīkst ievest dzīvas cūkas, svaigu cūkgaļu un gaļas produktus.

PVD ir informējis Latvijas Cūkaudzētāju asociāciju, Cūku ciltsdarba centru un dzīvo cūku eksportētājus par Ļeņingradas apgabalā konstatēto Āfrikas cūku mēri un aicinājis informēt dzīvnieku turētājus par obligātu nepieciešamību ievērot stingrus biodrošības pasākumus dzīvnieku novietnēs. Papildus tam dzīvnieku turētājus informē arī PVD pārvalžu veterinārie inspektori, nogādājot informatīvos materiālus par biodrošību dzīvnieku novietnēs.

Līdzīgi drošības pasākumi ir ieviesti arī Latvijas kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.

Lipīga un bīstama slimība

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības konstatēšana dzīvnieku turētājam nes lielus ekonomiskos zaudējumus.

ĀCM ir izplatīts Āfrikas kontinentā, taču slimība reģistrēta arī Gruzijā, Azerbaidžānā, Krievijas Federācijā, kā arī konkrētās norobežotās zonās Itālijā. Latvijā cūkām šī saslimšana nekad nav reģistrēta.

Vīrusu cūkas viena otrai var nodot gan tieša kontakta veidā vai ar inficēto cūku ekskrementiem, gan arī transmisīvi ar slimības pārnesēju - Ornithodoros ģints ērču līdzdalību. Latvijas teritorijā šo sugu ērcītes nav sastopamas. Infekcijas avots ir slimās cūkas - vīrusa nēsātājas, kā arī mežacūkas, kuras kopā ar ērcēm veido vīrusa rezervuāru dabā.

Tādēļ arī viens no PVD ieviestajiem drošības pasākumiem ir aicinājums muitai veikt visu privātpersonu, kas ieceļo Latvijā no Ļeņingradas apgabala, bagāžas kontroli, lai nepieļautu slimības ievazāšanu Latvijā ar pārtikas produktiem.

Dzīvnieku novietnē, kurā vīruss tiek konstatēts, tas var saglabāties apmēram vienu mēnesi, mēslos - līdz 11 dienām.

Slimības inkubācijas periods ir 5 līdz 19 dienas. Slimajiem dzīvniekiem novēro paaugstinātu temperatūru (40 °C līdz 42 °C), asaro acis, ir izdalījumi no deguna, depresija, dzīvniekus parasti redz guļam, bet, ja tie staigā, tad novērojami kustību koordinācijas traucējumi.

Balto šķirņu cūkām izteikti ir redzami plaši zemādas asinsizplūdumi.

Dzīvnieki iet bojā 7 līdz 10 dienu laikā no inficēšanās brīža.

Dzīvnieku īpašnieka pienākums ir sekot līdzi dzīvnieku veselības stāvoklim un nekavējoties informēt veterinārārstu, ja ir novērojamas jebkādas saslimšanas pazīmes.

Latvijas ziņas