Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bakteriālā iedega Latvijā šovasar nav konstatēta

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) no jūnija līdz septembrim veica ikgadējās pārbaudes augu karantīnas organisma - bakteriālās iedegas (Erwinia amylovora) izplatības noteikšanai. Šogad ir veiktas 967 pārbaudes un noņemti 420 paraugi, kuros karantīnas organisms netika konstatēts.

Kopš bakteriālās iedegas sākotnējās konstatēšanas 2007.gadā, slimības izplatības apmēri ir krietni sarukuši. 2007.gadā kopumā tika konstatēti 26 bakteriālās iedegas perēkļi, kas galvenokārt atradās Zemgales reģionā - Lietuvas robežas tuvumā. VAAD veica plašus fitosanitāros pasākumus, kuri ir devuši pozitīvu rezultātu. VAAD turpinās slimības uzraudzību arī nākamos gadus. Ja perēklī 2 veģetācijas periodus pēc kārtas nekonstatē Erwinia amylovora, tad perēkļa statuss tiek atcelts. Pēc 2012.gada pārbaudēm perēkļa statuss tiek saglabāts tikai vienai saimniecībai.

Ar bakteriālo iedegu var inficēties ābeles, bumbieres, krūmcidonijas, vilkābeles, pīlādži, korintes, klintenes, cidonijas, pirakantas (ugunsērkšķi), mespili, Dāvida fotīnijas un eriobotrijas. Lai novērstu bakteriālās iedegas izplatību, stādīšanai ir jāizmanto vesels stādāmais materiāls. To apliecina fitosanitārais dokuments - augu pase, kurā ir jābūt norādei „ZP", kas norāda, ka stādi audzēti no karantīnas organismiem brīvā zonā.

Arī šogad Valsts augu aizsardzības dienests turpina veikt kontroles augu tirdzniecības vietās, īpaši pievēršot uzmanību, lai netiktu tirgoti saimniekaugu stādi bez atbilstošām augu pasēm.

Bakteriālā iedega ir augu karantīnas organisms, cīņai pret kuru ir viens līdzeklis - inficēto un apkārtesošo koku iznīcināšana. Ar bakteriālo iedegu slimi koki var pilnībā aiziet bojā vienas sezonas laikā.

Latvijas ziņas