Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Baltijas elektroenerģijas biržās rekordzemas elektroenerģijas cenas

Aizvadītā gada izskaņā Baltijas elektroenerģijas biržās elektroenerģijas cenas ir piedzīvojušas strauju kritumu un sasniegušas rekordzemu līmeni. Kritušās ir arī nākotnes darījumu cenas Nord Pool tirgū, tādējādi jau decembra beigās līdz ar Latvijas atvērtā elektroenerģijas tirgus paplašināšanas otrā posma sākumu ievērojami pieauga patērētāju aktivitāte, kuri steidzās izmantot situāciju, kamēr cenas atvērtajā tirgū bija tuvas un brīžiem arī zemākas nekā regulētā tirgus cenu līmenis.

Pateicoties siltajiem un nokrišņiem bagātajiem laikapstākļiem, decembrī spot cenas Somijas un Baltijas elektroenerģijas biržās piedzīvoja strauju kritumu vidēji 20 procentu apmērā salīdzinājumā ar novembri. Mēneša vidējā bāzes elektroenerģijas cena Igaunijā bija 32.6 €/MWh, Lietuvā 36 €/MWh, savukārt Somijā cena samazinājās līdz 33.3 €/MWh. Salīdzinot ar 2010. gadu, decembrī elektroenerģijas cenas Ziemeļvalstīs samazinājās pat par 58.8 procentiem. Savukārt Igaunijā šis kritums sasniedza 38.2 procentus.

„Pašlaik elektroenerģijas cenas atvērtajā tirgū ir ļoti tuvas vai pat zemākas par cenu regulētajā tirgū. Tādēļ 2011. gadā ieguvēji bija tie klienti, kas savu cenu piesaistīja spot cenām elektroenerģijas biržā. Arī nākotnes darījumu cenas ir samazinājušas, un to jau 2012. gada sākumā steidzas izmantot pirmie no 4700 Latvijas atvērtā tirgus jaunpienācējiem, kuri saskaņā ar izmaiņām likumdošanā no 2012. gada 1. aprīļa vairs nevarēs iegādāties elektroenerģiju par regulēto gala tarifu. Jau decembra beigās un janvāra sākumā esam parakstījuši pirmos līgumus par elektroenerģijas piegādi atsevišķiem tirgus jaunpienācējiem no 1. februāra un 1. marta.

Pēc decembrī saņemtā sadales sistēmas operatora paziņojuma par nepieciešamību noslēgt atvērtā tirgus līgumu par elektroenerģijas iegādi šiem uzņēmumiem nav obligāti jāgaida 1. aprīlis, lai uzsāktu sadarbību ar izvēlēto elektroenerģijas piegādātāju.

Tā vietā uzņēmumi var jau tagad sekot līdzi norisēm tirgū un izmantot situāciju, kad ir labvēlīgs zemas elektroenerģijas cenas stāvoklis salīdzinājumā ar esošo elektroenerģijas cenu regulētajā tirgū, lai uzsāktu elektroenerģijas iegādi vēl pirms 1. aprīļa," skaidro Jānis Bethers, SIA Enefit rīkotājdirektors.

Kopumā aizvadītajā gadā cenas Baltijas un Ziemeļvalstu elektroenerģijas biržās ir bijušas ļoti nepastāvīgas. Pretēji augstajām cenām gada sākumā tā izskaņā tirgū norisinājās iespaidīgs cenu kritums, pateicoties labvēlīgajiem laikapstākļiem un arī oglekļa emisiju kvotu cenu kritumam.

2011. gadā vidējā elektroenerģijas spot cena Igaunijā bija 43.35 €/MWh, Lietuvā 45.26 €/MWh, savukārt Somijā 49.29 €/MWh. Tādējādi salīdzinājumā ar 2010. gadu minētajās valstīs ir noticis cenu kritums par attiecīgi 8.5*, 2.6* un 13* procentiem.

Latvijas ziņas