Bērnu slimnīcā atklāta vieta, kur mātes anonīmi var atstāt jaundzimušos

Šodien Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā tika atklāta "Baby Box" jeb vieta, kurā māte varēs anonīmi atstāt savu jaundzimušo, ja būs pieņēmusi lēmumu no bērna atteikties.

 

Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dzintars Mozgis savā uzrunā norādīja, ka šī nav nekāda prieka pilna diena, bet gan pretimnākšanas diena. "Ceram, ka kastīte paliks tukša vienmēr," piebilda Mozgis.

 

 

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) sacīja, ka atbalsta šo projektu, jo tās vietas, kur policija atrod jaundzimušos, dažkārt ir visbriesmīgākās, tādēļ ir pozitīvi, ka turpmāk būs šāda vieta, kur bērnu atstāt.

 

 

"Gedeon Richter" pārstāvniecības Latvijā vadītāja Evita Jaunzeme skaidroja, ka ideja par šādas vietas izveidi radusies jau pirms diviem gadiem un projekta mērķis ir nevis vedināt mātes pamest savus bērnus, bet gan samazināt gadījumus, kad miruši jaundzimušie tiek atrasti atkritumu tvertnēs, kāpņu telpās un citās vietās.

 

 

Projekts nav jaunums pasaules vēsturē, un pirmo reizi līdzīgas "ierīces" parādījās jau 12.gadsimtā, stāsta Zvirbule. Tai laikā kādu pavasari pāvests Inocents III, pastaigājoties pa Tibras upes krastu, redzēja daudzus krastā izskalotus grozus ar tur mirušajiem jaundzimušajiem, kurus vecāki bija pametuši likteņa varā. Redzot šo situāciju, pāvests lika pie baznīcām, klosteriem un slimnīcām izvietot īpašas vietas, kurās mātes bērnus varēja atstāt.

 

 

Ja māte bērnu atstās, pēc divām minūtēm atskanēs signāls māsu postenī. Jaundzimušais tiks paņemts, lai veiktu medicīniskās pārbaudes. Pēc tam slimnīca sazināsies ar Vidzemes priekšpilsētas bāriņtiesu, lai bērns tiktu nodots bērnunamā un viņam tiktu atrasti vecāki.

"Baby Box" atradīsies slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas ārsienā, kurā būs īpašas no Vācijas pasūtītas durvis. Tajās no pagalma puses būs atvere, kas atgādina seifu vai bankomātu. "Seifā" no ārpuses ieliekot bērnu, tas nokļūs durvju iekšpusē iebūvētā īpašā gultiņā.

 

 

Kad bērns tur ieguldīts, ārā viņu izņemt vairs nevar, jo durvis automātiski bloķējas. Par to līdzās "Baby Box" būs informācija, arī Grūtniecības krīzes centra konsultatīvais tālrunis, pa kuru visu diennakti zvanot, nelaimē nonākušās sievietes var saņemt psiholoģisku un praktisku palīdzību. Tas būs kā pēdējais slieksnis, lai māte tomēr neatteiktos no bērna un meklētu palīdzību. "Divi gani" par projektu informējot bāriņtiesas un sociālos dienestus.

 

 

Šāds projekts pirms pāris gadiem tika sākts arī Čehijā, un šīs valsts pieredze liecina, ka mirušo jaundzimušo skaits patiesi samazinājies un arī nodoto bērnu skaits piecu gadu laikā ir bijis nedaudz lielāks par 23, kas nozīmē, ka šajā brīdī mātes tomēr aizdomājas un nolemj uzņemties rūpes, skaidro Zvirbule.

 

 

Kā ziņots, pirms vairākiem gadsimtiem negribētos zīdaiņus mātes slepus atstāja pie klosteriem, baznīcām, taču pēdējo desmit gadu laikā virknē valstu, tostarp Vācijā, Čehijā, Ungārijā, Itālijā, Japānā, slimnīcās ierīkoti šādi "Baby Box".

 

 

Statistikas, cik bieži Latvijā ir gadījumi, kad atkritumos, liftos, kāpņu telpās atrasti dzīvi jaundzimušie, no kuriem vecāki vēlējušies atbrīvoties, nav. Slimnīcas un policija lēš, ka šādi gadījumi ir ne vairāk kā viens gadā. Nedzīvus jaundzimušos atrod biežāk, pat vienu mirušu bērnu reizi pusgadā, liecina Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes dati.

 

 

Pamestam ārā, jo īpaši aukstā laikā, zīdainim liktenīgas var būt stundas, pat minūtes. "Atdzišana ļoti strauji noved pie maza bērna nāves vai neatgriezeniskām veselības izmaiņām," sacījis Mozgis.

 

 

Iniciatīva un finansiāls atbalsts projektam "Baby Box - Vieta bērna dzīvībai" nāca no farmācijas kompānijas "Gedeon Richter" darbiniekiem pirms diviem gadiem, kad Latvijā izgāztuvēs atrada vairākus mirušus zīdaiņus. "Mēs ļoti ceram, ka projekts palīdzēs saglabāt kāda bērniņa dzīvību. Lai māte izšķirtos par labu tam, ka bērniņš paliek dzīvs," sacījusi "Gedeon Richter" pārstāvniecības Latvijā vadītāja Evita Jaunzeme.

 

 

Pārlūkojot Bērnu slimnīcas vēsturi, Mozgis atklājis, ka, ļoti iespējams, jau XX gadsimta sākumā slimnīcas vārtu mājas sienā bija iebūvēta vieta, kur mātēm anonīmi atstāt jaundzimušos.

Latvijas ziņas