Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Centrālā vēlēšanu komisija neizsludina parakstu vākšanu likumprojekta „Grozījumi Pilsonības likumā” ierosināšanai 10

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien nolēma, ka vēlētāju iesniegtais likumprojekts „Grozījumi Pilsonības likumā", kas paredzēja pilsonības piešķiršanu visiem nepilsoņiem no 2014.gada 1.janvāra, nav uzskatāms par pilnībā izstrādātu un nav nododams parakstu vākšanai.

CVK lēmums bija, ka vēlētāju iesniegto likumprojektu nevar uzskatīt par pilnīgi izstrādātu, jo tas ir pretrunā 1990.gada 4.maija deklarācijai „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu", kas pēc sava statusa ir pielīdzināma valsts konstitūcijai. CVK uzskatīja, ka likumprojekts ir pretrunā neatkarības deklarācijā nostiprinātajai Latvijas valsts tiesiskās pēctecības doktrīnai, jo piedāvā nepilsoņus jeb bijušās PSRS pilsoņus automātiski pasludināt par Latvijas tautas sastāvdaļu, nevis piedāvā tiem iespēju Latvijas pilsonību izvēlēties.

CVK savā lēmumā arī norādīja, ka likumprojekts ir pretrunā starptautisko tiesību principam, ka pilsonības pieņemšanai jābūt brīvprātīgai personas gribas izpausmei. Vienlaikus pašreiz spēkā esošais Pilsonības likums nosaka, ka pilsonība tiek piešķirta ar Ministru kabineta rīkojumu un tiek publicēta laikrakstā „Latvijas Vēstnesis", pilsonību nepiešķir, sagatavojot un nosūtot pilsonību ieguvušajai personai attiecīgu izziņu, taču šo likuma nosacījumu vēlētāju iesniegtais likumprojekts grozīt neparedz. 

Tāpat diskriminējoša CVK skatījumā ir likumprojektā iekļautā norma, kas paredz nepilsoņa pasi pret Latvijas pasi apmainīt, nemaksājot valsts nodevu. Šī norma ir diskriminējoša attiecībā pret visiem jau esošiem Latvijas pilsoņiem, kā arī pret personām, kuras līdz 2014.gada 1.janvārim būs pabeigušas naturalizācijas procedūru un saņems personu apliecinošu dokumentu.

CVK, pieņemot lēmumu nerīkot parakstu vākšanu Pilsonības likuma grozījumu ierosināšanai, pamatojās uz vairāku kompetentu iestāžu un tiesību zinātņu ekspertu atzinumiem. Atzinumus par likumprojektu CVK sniedza Valsts prezidenta kanceleja, Saeimas Juridiskais birojs, Tieslietu ministrija, Iekšlietu ministrija, Ārlietu ministrija, Tiesībsargs, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Valststiesību zinātņu katedra, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Starptautisko un Eiropas tiesību zinātņu katedra, Rīgas Stradiņa Universitātes Juridiskā fakultāte, Rīgas Juridiskā augstskola un starptautisko tiesību eksperts Mārtiņš Paparinskis.

Vēlētāju rosinātais likumprojekts „Grozījumi Pilsonības likumā" CVK tika iesniegts šā gada 4.septembrī, un likumprojekta ierosinājumu bija parakstījuši 12686 vēlētāji.

CVK lēmumu par parakstu vākšanas neizsludināšanu likumprojekta iesniedzēji var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. CVK lēmuma pilns teksts tiks publicēts laikrakstā „Latvijas Vēstnesis" un ar to būs iespējams iepazīties CVK mājaslapā internetā adresē www.cvk.lv sadaļā „Lēmumi".

Komentāri 10

patiesi zel

ka nevar tos 10000 okupantus deportet bez tiesas ar mantas konfiskaciju, jo vini tak esot tiesie noziedzinieki.

velejas graut Latvijas Republikas pamatnostadnes.

pirms 7 gadiem, 2012.11.01 19:44

nazis

Demokrātija nav lēta. Pēc manām domām, parakstu vākšanu vajadzēja turpināt. Tie 12686 parakstījušies ir Latvijas pilsoņi, nevis kaut kādi ieklīdeņi. Viņu tiesības ir jānodrošina, lai arī cik tas maksātu un kāda būtu mana attieksme un domas - tas būtu tikai demokrātijas pamatprincips, par kuru būs jāsamaksā tik un tā. Pašlaik Latvijā mēs cilvēkus dalām savējos un pārējos, bet tas nav pareizi.
Lai taču CVK vāc parakstus tālāk. Nez vai savāks, lai pietiktu referendumam?

pirms 7 gadiem, 2012.11.02 11:07

to nazis

ko tu tur muldi, izguli dzerumu. kads man kautkads krievs kurs naturalizejies, vienigi lai balsotu par krievu partijam - savs?

labak sedet vienam tuksa plava, nevis tadu tipa savejo bara.

pirms 7 gadiem, 2012.11.02 11:16

Pasaku teicējs

Klau , nazi ! Tu brīžiem liecies tīri sakarīgs ,bet tad tu ieklakšķini tādas debīlības ,kuras pat riebjas komentēt . Ar šādu demokrātiju ,kādu Tu piedāvā ,mēs būsim ļoti drīz atkal lāča apkampienos. Šiem cilvēkiem ir nekavējoties jābrauc mājās, nevis jāspriež par pilsonības došanu viņiem. Okupantiem ir jābrauc mājās. Punkts.

pirms 7 gadiem, 2012.11.02 13:31

nazis

Pasaku teicējs 02.11.2012. 13:31:47
Vai tu esi šo valsti jau privatizējis?

pirms 7 gadiem, 2012.11.02 21:21

nazis

Iesāktās lietas ir jāpadara līdz galam, lai pēc kāda brīža kādam neienāktu prātā kaut ko apšaubīt. Tagad nāksies tiesāties un CVK būs jāizsludina parakstu vākšana.

pirms 7 gadiem, 2012.11.02 21:26

Pasaku teicējs-nazim

Jā, nazi ! Tik iedomājies , bet esmu privatizējis. Tāpēc, ka tā ir mana zeme , mana dzimtene un manu senču vēstures šūpulis. Šodien ,kad neviens cits ,kā paši latvju bālēliņi ņem un izpārdod savu zemi , tās vēsturi un senču tikumus par sviestmaizi , kad vārds "nacionāls" ir lamu vārds , mēs nedrīkstam kāpties nevienu soli atpakaļ. Ir šausmīgi klausīties kā visādas Kažokas un Zatleri zākā savus senču un nacionālo pašapziņu . Mēs esam starp diviem dzirnakmeņiem - Kosmopilitismu un Pārkrievošanu. un pats interesantākais ka šie paši krievi šodien spēlē uz kosmopolitisma kārts ,lai panāktu savu . Bet paskatīsimies kas notiek pašā Krievijā . Tur šādi aktīvisti tiek sēdināti aiz restēm bez garas vilcināšanās. Nedarīsim neko vairāk kā tikai to ,ko dara Krievijā. Nazi , ne soli atpakaļ un šī zeme ir mūsu ! Izmet šaubas !

pirms 7 gadiem, 2012.11.03 09:51

Tā gan! Pasaku teicējs

Piekrītu 100 % Jums!
Mēs latvieši paši pie savas valsts noniecināšanas esam vainīgi. (kā te viens otrs ar izpratni).
Nu ir jāraksta pasē TAUTĪBA, ir jāceļ nacionālā pašvērtība, pašapziņa, ir jāsargā sava senču zeme - Dzimtene - Māte Latvija! Neviens cittautietis to nedarīs mūsu vietā.
Ne par velti katrai nācijai ir iedalīta sava teritorija, nav jāiekaro citu tautu dzīves telpa un jāpazaudē savējā. Nav!

pirms 7 gadiem, 2012.11.03 11:26

nazis

Pasaku teicējs-nazim 03.11.2012. 09:51:17
Jā, taisnība ... varbūt.
šis jautājums ir vienreiz jāatrisina. Ir jāizvelk tā skabarga no pakaļas, citādi mēs vēl ilgi nevarēsim mierīgi sēdēt. Tas referendums ir jāsarīko un pēc iespējas ātrāk, kamēr vēl Latvijā ir pietiekami daudz cilvēku, kas pateiks "NĒ".
Mums nav tik daudz cietumu, cik Krievijā, arī vilcienus nenopirkām, ar ko viņus izvest no Latvijas.

pirms 7 gadiem, 2012.11.03 11:30

Pasaku teicējs

Paldies visiem ,kas saprot , kur mēs pašreiz atrodamies. Mūsu ceļš ir izgājis pa spirāli un mēs atkal esam savas valsts un valodas izdzīvošanas priekšā. Un liekas ,ka šoreiz tas ir pat nopietnāk nekā okupācijas gados , jo tagad mūs spiež arī no degradētās un kosmopolitiskās pasaules puses. Visiem latviešiem ir jāstāv kā klintij pret jebkādām savu kangaru un Mūsu valsts ienaidnieku provokācijām. Visiem ir jāizmet jebkādas šaubas par savu zemi , savu valodu un pilsoņu kopumu. Pilsonība ir jānopelna ar lojalitāti , ar mīlestību pret zemi ,kurā tu dzīvo. Nekādi te referendumi nav vajadzīgi. CVK lēmums ir pareizs , atbalstīsim to ar savu attieksmi , ikdienā un arī sarunās ar cittautiešiem. Neviens tā nevar saprast citas nacionalitātes cilvēku , kā cilvēks kas pats ir nacionāls un ciena un zin savas tautas vēsturi un tikumus. Homo sovieticus nav nacionalitātes. Tā ir bezpersoniska masa ,kuras vadlīnijas ir savas gribas uztiepšana citām tautām. Lielkrievu šovinisms "Ņe proiģot"! Figu Jums !

pirms 7 gadiem, 2012.11.03 12:52

Latvijas ziņas