Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Domājams, ka turpmāk bezstrīdus gadījumos šķiršanās kļūs vienkāršāka un lētāka

Ministru kabinets pieņēma virkni grozījumu dažādos likumos, lai atslogotu tiesas no tām neraksturīgajiem pienākumiem, tostarp arī laulību bezstrīdus šķiršanas funkcijām.

Plānots noteikt, ka Latvijā laulību šķirs trīs institūcijas: tiesa, zvērināts notārs vai dzimtsarakstu nodaļa. Par izmaiņām likumos vēl jālemj Saeimai. Paredzēts, ka grozījumi likumos varētu stāties spēkā 2010. gada 1. decembrī, lai grozījumi visos saistītajos likumprojektos stātos spēkā vienlaicīgi. Galvenais likumprojekta mērķis ir atvieglot tiesu darbu. Dzimtsarakstu nodaļai un notāram laulību šķirt būs ļauts tikai bezstrīdus gadījumos.

"Tas mums nav nekas jauns. Bezstrīdus gadījumos laulību šķīrām līdz pat 1993. gadam. Tiesa, agrāk likumā bija noteikts, ka varam šķirt, ja ģimenē nav nepilngadīgu bērnu, taču turpmāk varēsim visos bezstrīdus gadījumos," stāsta Valkas novada domes Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa. Viņa atzīst, ka tā bija vienkārša procedūra. Pēc iesnieguma pieņemšanas, laulātajiem tika dots trīs mēnešu laiks pārdomām. Ja viņi savu lēmumu nemainīja, tad pēc parakstīšanās laulību šķīra.

Visi laulību reģistri atrodas Dzimtsarakstu nodaļā, tāpēc darbinieku amata pienākumos nekas nemainās. Ieraksts reģistrā jāizdara jebkurā gadījumā, neraugoties uz šķīrēja institūciju.

M. Zeltiņa atbalsta iecerētos grozījumos likumos. "Ja cilvēki skaidri zina savu mērķi, kāpēc lai viņiem šo procedūru nepadarītu ērtāku, turklāt par zemāku samaksu nekā tiesā," pauž nodaļas vadītāja. Paredzēts, ka Dzimtsarakstu nodaļā no laulības saitēm varēs atbrīvoties par 25 latiem.

Ja Latvijā Dzimtsarakstu nodaļā šai procedūrai bija 16 gadu pārtraukums, tad igauņi to dara visu laiku. Tiesa, kopš 1. jūlija Igaunijā laulību ļauts šķirt arī notāriem.

Jauno likumprojektu pieņemt rosināja notāri. Zvērināta notāre Inga Dreimane "Ziemeļlatvijai" sacīja, ka šīs ieceres galvenais uzdevums ir atslogot tiesu darbu. "Igauņi iet vēl tālāk un virzās uz to, ka notāri varēs arī laulāt. Dzimtsarakstu nodaļas, slēdzot laulības, vairāk uzmanības vērš uz procedūras ārējo izskatu un skaistumu, bet ar klientiem neizrunā un neizskaidro notikuma juridiskās sekas. Ja šīs lietas izrunātu savlaicīgi, viens otrs padomātu, vai jālaulājas," stāsta I. Dreimane.

Viņa ir pārliecināta, ka vispirms jāmeklē iespējas abas puses samierināt. Cilvēkiem, psiholoģiski noteikti ir patīkamāk iet pie notāra, nevis uz tiesu. I. Dreimane visiem novēl pēc iespējas mazāk šķirties un vairāk domāt par ģimenes stiprināšanas iespējām, tādējādi veidojot cerīgāku skatu par Latvijas nākotni.Šķirot laulību pie notāra, jāmaksā 50 latu par pakalpojumu un piecu latu nodeva. Savukārt strīdus gadījumā, šķiroties tiesā, jāmaksā 100 latu nodeva.

Latvijas ziņas