Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kas ir Saeimas frakciju konsultanti

Deputātu darbu Saeimā atbalsta ne vien viņu palīgi, bet arī frakcijas konsultanti, tāpat arī komisiju konsultanti. Partijas frakcija pēc nepieciešamības var piesaistīt ārējus ekspertus.

Deputatiuzdelnas.lv izpētīja, kas ir Saeimas frakciju konsultanti un viņu darba pienākumi secinot, ka apzīmējums „frakcijas konsultants" ir visai maldinošs, jo ar konsultēšanu jeb padomu došanu viņu darbam ir visai maz sakara. Par padomdevējiem varētu nosaukt vien konsultantus juridiskajos jautājumos, kuri ikdienā analizē dažādus normatīvos aktus, pēta to izcelsmi, izstrādā likumu grozījumus, konsultē juridiskajos jautājumos.

Citi konsultanti pilda ikdienas administratīvos pienākumus - atbild uz vēstulēm, organizē frakcijas darbu, rūpējas par frakcijas un partijas sabiedriskajām attiecībām utt. Lai arī konsultanti ir atalgoti par pilnas slodzes darbu, daži no frakciju konsultantiem pamanās papildu darbus ārpus Saeimas. Kamēr vieni konsultanti norāda uz lielo darba apjomu, kas bieži pārsniedzot darba laiku, citi konsultē frakciju konsultē no distances un Rīgā vai pa tālruni nav pat sasniedzami.

Nesen publiskotajā Valstiskā godaprāta sistēmas izvērtējumā par likumdevēja pīlāru secināts, ka Saeimai trūkst politikas analīzes un pētnieciskās kapacitātes, kas negatīvi ietekmē Saeimas politikas veidošanas kvalitāti. Pētījumā norādīts, ka deputātiem ir pieejama bibliotēka, kur pēc pieprasījuma tiek sagatavota nepieciešamā informācija, taču bez juridiskā atbalsta, ko nodrošina Juridiskais birojs, kā arī vēl dažiem kvalificētiem komisiju konsultantiem un atsevišķiem deputātiem, kuriem ir specifiskas zināšanas noteiktos jautājumos, Saeimā nav politikas analīzes speciālistu. Turklāt lielākā daļa deputātu neuzskata, ka šī joma būtu jāuzlabo. Secināts, ka Saeimas komisiju konsultanti drīzāk veic atbalsta, nevis padomdevēja funkcijas, lai gan ir arī daži izņēmumi. 

Portāls Deputatiuzdelnas.lv veicis nelielu izpēti par Saeimas frakciju konsultantu darba pienākumiem, kā arī par tiem aptaujājis vairāku frakciju konsultantus, lai noskaidrotu viņu iepriekšējo pieredzi, galvenos pienākumus, amata aprakstus, līdzīgu apskatu nākotnē solot par komisiju konsultantiem. 

Frakciju darbinieku skaits un atalgojums Katrai frakcijai ir apmaksāts tehniskais sekretārs, kā arī viens vecākais konsultants un vairāki konsultanti, kuru skaits atkarīgs no frakcijas lieluma. Frakcija lemj par frakcijas konsultantu amata pienākumiem, ņemot vērā darbinieku skaitu frakcijā un frakcijas darba prioritātes. Amata pienākumus apstiprina frakcijas vadītājs. Frakcijas vecākā konsultanta mēnešalga ir robežās no  778 - 1157 LVL, bet konsultantu atalgojums ir 630 - 825 LVL. 

AMATS ATALGOJUMA AMPLITŪDA (LVL)

FRAKCIJAS konsultants 630 - 825 FRAKCIJAS vecākais konsultants 778 - 1157     KOMISIJAS konsultants 778 - 1157 KOMISIJAS vecākais konsultants 979 - 1347     Saeimas Juridiskā biroja juridiskais padomnieks 672 - 1591 Saeimas Juridiskā biroja vecākais padomnieks 1159 - 1591     Avots: Saeima

11.Saeimā visvairāk apmaksātu konsultantu ir Saskaņas centra frakcijai, kurai ir septiņi konsultanti. Vienotības un Reformu partijas frakcijām ir četri apmaksāti konsultanti (Reformu partijai pašlaik viena vakanta vieta), Nacionālajai apvienībai un Zaļo un Zemnieku savienībai katrai trīs konsultanti. 

Saskaņas centra konsultanti Saskaņas centra vecākā konsultante Inese Šņepsta (amata apraksts), kura frakciju konsultējusi arī pirms 11.Saeimas. Viņai ir amata aprakstā prasītā augstākā juridiskā izglītība, pirms darba Saeimā bijusi Iekšlietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietniece. Darba apraksts liecina par ļoti plašu pienākumu loku, sākot no frakcijas darba organizēšanas līdz juridiska rakstura konsultāciju sniegšanai deputātiem, darbiniekiem un deputātu palīgiem un iesniegto likumprojektu analizēšanai un izvērtēšanai un nepieciešamo likumu grozījumu sagatavošanai.

No sešiem frakcijas konsultantiem ar vislielāko pieredzi ir Gunta Šagbazjana (amata apraksts), kura jau vairākus sasaukumus pēc kārtas ir bijusi SC frakcijas konsultante, kandidējusi arī vēlēšanās no SC saraksta. G.Šagbazjana augstāko izglītību uzņēmējdarbības vadībā 2004.gadā ieguva Baltijas Krievu institūtā. Frakcijas konsultēšanu organizatoriskajos jautājumos viņa apvieno ar valdes locekles un tehniskās direktores amatu J.Urbanoviča vadītajā Baltijas forumā, kā arī valdes locekles amatiem SIA „BLP Consulting", SIA „Eiro reģions".

Izglītības un cilvēktiesību politikas jautājumos frakciju konsultē SC preses sekretāre, bijusī Nila Ušakova palīdze, pirms tam „Komersant Baltic Daily" žurnāliste Danuta Dembovska (amata apraksts), kura ir studējusi politikas zinātni. Sociālo un darba lietu politikas jautājumos frakciju konsultē Darja Tiščenko (amata apraksts), par kuru internetā nav atrodama plašāka informācija.

Frakcijai ir trīs konsultanti ekonomikas, nodokļu un budžeta jautājumos: Ilona Lejniece (amata apraksts), kura 2012.gada martā ieguvusi doktora grādu ekonomikas zinātnē, promocijas darba tēma „Patērētāju uzvedīga kredītu tirgū". Latvijas grāmatvežu un ekonomistu korporācijas priekšsēdētāja Jevgenija Zaiceva (amata apraksts) un 10.Saeimas deputāts Aleksandrs Burunovs (amata apraksts) (SC).

11.Saeimā neievēlētais A.Burunovs, kurš, saskaņā ar amata aprakstā minēto, frakciju konsultē budžeta un ekonomikas politikas jautājumos, konsultēšanu apvieno ar Marko Rotko mākslas centra Daugavpilī vadīšanu. Šajā amatā viņš ir kopš 2012.gada 1.februāra. A.Burunovs 2004.gadā Daugavpils Universitātē (DU) ieguvis maģistra grādu valsts pārvaldē.

Savulaik vadījis Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju un bijis Daugavpils domes deputāts, DU direktors. Pajautāt, kā iespējams apvienot frakcijas konsultēšanu un Daugavpils Marko Rotko mākslas centra vadīšanu, neizdevās, A.Burunovu pa tālruni nevarēja sasniegt. Frakcijā norādīja, ka A.Burunovs pārsvarā uzturas Daugavpilī, savukārt elektroniski, lai arī solīja, atbildes tā arī nesniedza.

Vienotības konsultanti Vienotības vecākā konsultante Sanita Stelpe (amata apraksts) 2008.gadā ieguvusi maģistra grādu sabiedrības vadībā, bijusi Vienotības valdes locekle, kandidējusi 10. un 11.Saeimas vēlēšanās, taču netika ievēlēta. Arī 10.Saeimā bijusi Vienotības frakcijas vecākā konsultante. Pirms partijas likvidēšanas, bijusi Pilsoniskās savienības ģenerālsekretāre, vēlāk vadījusi arī Vienotības vēlēšanu biroju. S.Stelpe astoņus gadus vadījusi Latvijas Kvalitātes asociāciju un strādājusi par kvalitātes vadības konsultanti dažādos uzņēmumos, tostarp Latvijas Bankā. 

Vienotības preses sekretāre Laila Timrota (amata apraksts) ir arī Vienotība frakcijas konsultante preses jautājumos. Par frakcijas konsultanti darba organizācijas jautājumos - Agnesi Zagurilo (amata apraksts) internetā nav atrodama plašāka informācija, vien tas, ka studējusi politikas zinātni.

Intervijā Deputatiuzdelnas.lv viņa atzina, ka studējusi arī jurisprudenci, kā savus galvenos pienākumus min atbilžu sagatavošanu uz frakcijā saņemtajām vēstulēm. Konsultants juridiskajos jautājumos ir Edgars Baldunčiks (amata apraksts), kuram ir maģistra grāds tiesību zinātnē, kurš 9.Saeimā bija „Jaunā laika" deputāta palīgs. Par frakcijas konsultantu strādājis arī 10.Saeimā.

Sarunā ar Deputatiuzdelnas.lv E.Baldunčiks atzina, ka Vienotības frakcijas konsultantu pašreizējais sastāvs ir noturīgs jau vairākus gadus. Raksturojot konsultanta ikdienu, atzina, ka konsultanti veic frakcijas nodrošināšanu, organizējot automašīnas, tikšanās ar vēlētājiem, atbildot uz vēstulēm, kontrolējot, cik daudz deputāti ierodas uz sēdi, lai koalīcijai nepietrūkst balsis utml.

Viņš pats biežāk nodarbojas ar citu valstu pieredzes, regulējuma izpēti, likuma normu vēstures izpēti, piedalās likumprojektu izstrādē, konsultē deputātus par juridiskiem jautājumiem un Saeimā skatāmajiem likumprojektiem, arī par citiem juridiskiem jautājumiem, piemēram, par priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumiem priekšvēlēšanu kampaņas laikā.

E.Baldunčiks atzina, ka frakciju konsultantiem, kas pārstāv pozīcijas partijas, salīdzinoši ir mazāka slodze, jo partija jau darbojas valdības līmenī un piedalās likumprojektu izstrādē. Daudz lielāka slodze esot bijusi laikā, kad partija darbojusies opozīcijā.

Reformu partijas konsultanti Reformu partijas frakcijas konsultantu loku veido bijušie Valsts prezidenta kancelejas darbinieki. Frakcijas vecākā konsultante ir partijas preses sekretāre Daiga Holma (amata apraksts). V.Zatlera prezidentūras laikā D.Holma bija Prezidenta preses sekretāres vietniece. Pirms tam Nords Porter Novelli korporatīvo un mārketinga komunikāciju nodaļas vadītāja.

Vēl iepriekš - ANO Attīstības programmas vadītāja. Viņas pienākumos ietilpst organizēt biroja darbu, koordinēt sabiedriskās attiecības, uzturēt kontaktus ar citām institūcijām. Vecākās konsultantes pienākumus D.Holma apvieno ar Iekšlietu ministra padomnieces amatu sabiedrisko attiecību jautājumos, kas pēc viņas teiktā, ir nepilnas slodzes darbs. 

Frakcijas konsultante tautsaimniecības un ekonomikas jautājumos - Solvita Gailiša (amata apraksts) arī pirms tam strādājusi Valsts prezidenta kancelejā, taču plašāka publiska informācija par viņu nav atrodama. ZRP ir arī konsultante diplomātiskā protokola, lietišķās etiķetes, ārvalstu vizīšu, kā arī tikšanās ar iedzīvotājiem organizēšanā - tā ir bijusī Ārlietu ministrijas Valsts protokola Valsts prezidenta nodaļas - Jana Trahimoviča (amata apraksts), kurai ir maģistra grāds politikas zinātnē. Visticamāk, šī viņas specializācija norādīta tādēļ, ka tie bija viņas galvenie pienākumi V.Zatlera prezidēšanas laikā. Frakcijas konsultante likumdošanas un juridiskajos jautājumos - Eva Orēniša (amata apraksts) ir bijušā Valsts prezidenta V.Zatlera privātā sekretāre.

Intervijā Deputatiuzdelnas.lv D.Holma raksturoja konsultantu pienākumus, kas ir visai plaši - sākot ar reģionālo vizīšu organizēšanu, tikšanās ar vēlētājiem organizēšanu, beidzot ar atbilžu sagatavošanu uz frakcijā saņemtajām vēstulēm, tātad, arī drīzāk par atbalsta funkcijām nevis padomu došana deputātiem.

D.Holma intervijā atzīst, ka frakcijā ir deputāti, kuri ir eksperti noteiktos jautājumos, kuri tiek piesaistīt deputātu konsultēšanā, tiek izmantota viņu kompetence. Viņa atklāja, ka frakcijas konsultanti tikuši meklēti pakāpeniski, apzinot frakcijas vajadzības, ņemot vērā, ka tā ir jauna partija, bez pieredzes Saeimas darbā.  Pašlaik frakcijā viena konsultanta vieta vēl ir vakanta.

Gan ZRP frakcijas vecākā konsultante D.Holma, gan Vienotības juridiskais konsultants E.Baldunčiks norāda, ka konsultanta darbs periodiski ir ļoti pārslogots, iestiepjas krietni ilgāk par noteikto darba laiku.

Nacionālā apvienība „Visu Latvijai - TB/LNNK"

Neskatoties uz ievērojamu politisko pieredzi, M.Grīnblatu, kurš bija frakcijas vecākais konsultants īsajā 10.Saeimas darbības laikā, viņu vecākā konsultanta amatā 11.Saeimā nomainījis politiski mazāk pieredzējušais Jānis Iesalnieks (visu NA frakcijas konsultanu amatu apraksti), kuram ir augstākā izglītība, jurista kvalifikācija. Iesalnieks kandidējis 9. un 10.Saeimas vēlēšanās, taču netika ievēlēts.

Lai arī bija plānots, ka Iesalnieks kandidēs arī 11.Saeimas vēlēšanās, tomēr sarakstā netika iekļauts. Tam par iemeslu bija viņa izteikumi sociālajā vietnē twitter.com pēc traģēdijas Norvēģijā, kurā 32 gadus vecais labējais ekstrēmists A.Bērings-Breivīks 2011.gada 22.jūlijā sarīkoja sprādzienu valdības kvartālā Oslo, kā arī apšaudi Darba partijas jaunatnes nometnē Utejas salā, nogalinot 69 cilvēkus. Toreiz Iesalnieks komentēja, ka Norvēģijas upuri ir pilnībā uz multikulturālisma sirdsapziņas. Izteikums izraisīja plašu rezonansi un tobrīdējā Nacionālās apvienības priekšsēdētāja R.Zīles kritiku. Pirms darba Saeimā J.Iesalnieks bijis jurists SIA "REGUMINO". 10.Saeimā bija viens no frakcijas konsultantiem.

Gan viņa amata apraksts, gan arī atbildes uz Deputatiuzdelnas.lv jautājumiem liecina, ka arī viņš mazāk darbojas kā padomnieks saturiskos jautājumos, vairāk nodrošina frakcijas darbu. J.Iesalnieks: „Faktiskais darba raksturs man ir kā frakcijas biroja vadītājam, ne tik daudz sniedzot „konsultācijas" deputātiem, kā varētu domāt no amata nosaukuma.

Tomēr nereti nākas juridiski noformulēt un pieslīpēt frakcijas deputātu izstrādātos likumdošanas dokumentus, kā arī palīdzēt deputātu palīgiem, kuri visai bieži vēršas pie manis neskaidros jautājumos. (..) Pamatā deputātu ikdienas darbu atvieglo palīgi, bet konsultanti savukārt ir frakcijas kā kolektīva (un partijas de facto struktūras) ikdienas darba „mugurkauls", kas jau veic augstāka līmeņa uzdevumus nekā palīgi".

Bez noteiktas konsultāciju jomas ilggadējs Saeimas deputāts (1993-2010) Māris Grīnblats pilda frakcijas konsultanta funkcijas. Otra konsultante ir Ieva Līne, kura ir arī Nacionālās apvienības preses sekretāre un šīs funkcijas pilda arī frakcijā, pirms tam Latvijas Valsts radio un televīzijas centra sabiedrisko attiecību vadītāja. Pagājušā gada augustā reģistrējusi SIA "Komunikāciju eksperts" un ir tā valdes locekle.

Zaļo un Zemnieku savienība ZZS frakcijas vecākā konsultante Dzintra Kusiņa (amata apraksts) šajā amatā ir kopš 1998.gada. Pirms tam bijusi partijas „Latvijas ceļš" Saeimas frakcijas konsultante, LR Saeimas sekretāres palīdze. Viņas vērtējumu par frakcijas konsultanta pienākumiem iegūt neizdevās, jo Dz.Kusiņa uz Deputatiuzdelnas.lv jautājumiem atbildēt atteicās.

Publiski dažkārt par pelēko kardinālu dēvētais Kārlis Boldiševics (amata apraksts) ir ZZS frakcijas konsultants likumu un citu normatīvo aktu projektu izstrādāšanas jautājumos. K.Boldiševics bijis vairāku uzņēmumu vadībā - AS Latvijas Valsts meži valdes loceklis (2004-2011), Latvijas Kuģniecības padomes loceklis (2008-2010), pārstāvot Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras intereses.

AS Ventspils nafta padomes loceklis (2005 -2006), VAS „Lauku attīstības fonds"  valdes loceklis (2005-2009), no 2009 - 2010.gadam arī ZZS valdes loceklis. K.Boldiševics darbojas arī vairākās nevalstiskās organizācijās - atklātajā sabiedriskajā fondā „Vēja zirdziņš", „Vecāki izglītībai, sadarbībai, izaugsmei, Latvijas vecāku apvienība", kā arī biedrībā „Vecāki Jelgavai". Regulāri ziedojis Latvijas Zemnieku savienībai, Zaļo un Zemnieku savienībai,  no 2003.gada  kopā 42 478.50 LVL.

Juridiskos jautājumos frakciju konsultē arī Inese Jansone (amata apraksts). Saskaņā ar komercreģistra datiem, I.Jansone ir valdes priekšsēdētāja SIA Psiholoģiskās un biznesa konsultācijas institūts, kura īpašnieki ir ZZS pietuvinātais Arnis Luhse un divi viņa dēli.

Latvijas ziņas