Laika zīmju vērotāja brīdina par aukstu un garu ziemu

“Mārki (dīķi – redakcijas piezīme) vēl nav aizsaluši, jo mūspusē sals bijis tikai līdz mīnus pieciem grādiem. Man zvanīja draudzene un stāstīja, ka Zemgalē sals sasniedzis jau mīnus desmit grādu atzīmi. No tās dienas, kad mārki aizsals, divdesmit nedēļas būs jāgaida pavasaris,” brīdina vērīgā laika zīmju vērotāja Emīlija Stepanova no Sedas. Viņa prognozē, ka gaidāmā ziema būs raiba un pārsteigumiem bagāta.

Emīlijas tantes novērojumi liecina, ka šoziem gaidāmi kailsali, tāpēc dārzkopjiem jāsteidz apsegt puķes, tostarp rozes, ziemas ķiplokiem jāuzber kūdra. Ja zemenēm nogrieztas lapas, arī tās vajadzētu sasegt. 

“Es zemenēm parasti vecās lapas nenogriežu, lai sals tās nenokož. To daru pavasarī,” pieredzē dalās Emīlijas tante.  

Dabā notiekošo norišu vērotāja stāsta, ka ziema būs raiba tāpēc, ka oktobrī bija dzirdams pērkons. Laika zīmju pētniekiem 14. oktobris ir diena, pēc kuras laika apstākļiem var prognozēt gaidāmo ziemu. Emīlijas tante piefiksējusi, ka 14. oktobrī pūtuši gan austrumu, gan ziemeļu puses vēji. Tā bijusi ļoti vēsa diena. Tas liecina, ka būs auksta ziema, bieži gaidāms kailsals. Par to, ka gaidāma auksta ziema, liecina arī tas, ka šopavasar ilgi ziedējuši visi koki. Rudenī bija bagātīga augļu raža, bet putni to noēduši.

“Manā mazdārziņā putni noēda gandrīz visus bumbierus un korintes. Žurkas izraka četras vagas ar kartupeļiem un savilka alās,” pamanījusi Sedas iedzīvotāja. Viņa skaidro, ka arī putnu un grauzēju rīcība apliecina, ka būs auksta ziema. 

Vēl viens no novērojumiem, kas Emīlijas tantei liek domāt, ka ziema būs gara, ir tas, ka šoruden kokiem ilgi zaros bija lapas. Savukārt pavasarī ilgi lapas nesagaidīsim. 

“Uzmanīgi skatīšos, kādi laika apstākļi būs Lieldienās. Tad jums piezvanīšu un pastāstīšu,” sola Emīlijas tante.
Savukārt viens no populārākajiem laika zīmju vērotājiem Latvijā Vilis Bukšs raksta, ka laikā ap Lūcijām (13. decembris) vairāk sagaidāmi dažāda veida nokrišņi un laiks būs vējains. Temperatūra dienā pārsvarā būs ap nulli, naktīs – neliels sals. 

Decembra otrajā pusē laika apstākļi galvenokārt būs mainīgi. Laikā ap ziemas saulgriežiem – 21. decembri – gaidāmi nelieli nokrišņi – sniegs, slapjš sniegs un pat atkala. V. Bukšs uzskata, ka Ziemassvētku laiks būs bez būtiskiem nokrišņiem. Savukārt pēc Ziemassvētkiem varētu kļūt aukstāks, naktī temperatūra var noslīdēt pat līdz mīnus piecpadsmit grādu atzīmei. Arī dienā saglabāsies neliels sals. Daudzviet būs arī neliels sniegs, brīžiem putinās. Pat ļoti iespējams, ka Vecgada vakars būs balts. Līdzīgi laika apstākļi var turpināties arī janvāra sākumā un ilgt līdz Zvaigznes dienai – 6. janvārim. Viens no latviešu ticējumiem vēsta – ja Vecgada vakarā snieg, tad bites labi spietos un būs laba jaunā ābolu raža.

Latvijas ziņas