Laikraksts: Virpulis izārda Raunas pagastu 1

Trešdienas, 5.marta, pusdienlaikā Raunas pagastā plosījies virpulis, šodien raksta laikraksts "Diena".

 

 

"Dzīvē vēl neko tādu nebiju redzējis," teic Raunas pagasta iedzīvotājs Rolands par pēkšņo dabas parādību, kas pagasta "Rozes" trešdienas pusdienlaikā pāris minūtēs pārvērta līdz nepazīšanai - noplēsa dzīvojamām mājām un garāžām jumtu, ar saknēm izgāza varenus kokus vai nošķēla tiem galotnes, tā saplacinot vairākas mašīnas, šķūni un postot ceptuves palīgēkas.

 

 

Laiks, tāpat kā daudzviet Latvijā, Cēsu rajona Raunas pagastā līdz plkst.12 bijis mierīgs - ārā spīdējusi saule, vēja tikpat kā nebija, taču pamazām debesīs savilkās tumšs lietus gubu mākonis, no kura sāka birt krusai līdzīgi sniega un ledus graudiņi. Debesis satumsa, un vējš pēkšņā virpulī ierāva visu apkārtni.

 

 

"Sēdēju virtuvē, ēdu pusdienas, skatījos pa logu - ārā viss bija mierīgi. Debesis sāka tā kā satumst un sāka snigt. Un tad arī viss sāka iet pa gaisu - skatījos, kā ārā gāžas koki, šķembas virpuļo koku augstumā. Mājas sienas drebēja, stikli rībēja. Vējš ar milzu spēku sitās tieši logos, es iemetos istabā," atceras Rolands.

 

 

Pēc pāris minūtēm virpulis beidzies - ārā atkal sākusi spīdēt saule.

Virpulis esot plosījies apmēram 300 metru joslā. "Viss centrs mums tagad ir šīfera lauskās," saka pagasta iedzīvotājs Nauris. Ziņu par cilvēku upuriem nav, tiesa, vietējie zina stāstīt par kādu sirmgalvi, kurš spēcīgā vēja laikā atradies ārā un lidojošās šķembas viņam savainojušas galvu. Zināms arī, ka kāds ozols gāžoties nogalinājis suni.

 

 

Armands, kurš dzīvo dažus kilometrus no "Rozēm", stāsta, ka par notiekošo kaimiņos neesot pat iedomāties varējis - "pamale vienīgi bija nomākusies, pie mums nekas neliecināja, ka kaut kur tepat līdzās ir vētra".

 

 

Raunas pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis stāsta, ka pagastā vēja nodarītie kaitējumi ir diezgan lieli. "Ļoti daudz koku ir izgāzti, tie sašķaidījuši mašīnas. No lielā vēja cietušas arī divas daudzstāvu ēkas Saules ielā - vienai jumts ir nedaudz paplēsts, otrai pamatīgi, maz kas ir palicis pāri," viņš teic.

 

 

Trešdien padomes darbinieki sprieduši, kā risināt daudzdzīvokļu ēkas noplēstā jumta jautājumu - ēka neesot pašvaldības īpašumā, tā savulaik privatizēta, taču iedzīvotāji visdrīzāk nevarēšot paši par saviem līdzekļiem jumtu salabot. Ceturtdien projektētājs novērtēšot, aprēķināšot aptuvenās izmaksas.

 

 

"Tad arī domāsim, vai varam iedalīt kādus līdzekļus vai arī būs jāprasa valdībai," teic Neimanis.

Viņam sirds sāpot arī par vecajiem ielejas dižkokiem, kas vējā salauzti pie maizes ceptuves "Raunas maize". Pati ceptuve neesot cietusi.

 

 

Latvijas Vides, meteoroloģijas un ģeoloģijas aģentūras pārstāve Laura Kārkliņa "Dienai" stāsta, ka aģentūrā neesot ienākušās ziņas par notikušo Raunas pagastā, neesot arī zināms, ka citviet Latvijā trešdien būtu bijušas tik spēcīgas vēja brāzmas.

Trešdien Vidzemei pāri gāja lieli gubu lietus mākoņi. Pagastā novērotais virpulis esot reta, lokāla parādība ziemai. "Latvijai šobrīd pāri iet auksta gaisa masas, zeme saulē ir sasilusi un no apakšas "karsē" lietus gubu mākoni, kas arī radīja virpuli," skaidro Kārkliņa.

 

Komentāri 1

Latvijas ziņas