Latvijas Banka apgrozībā laiž jaunas 500 latu banknotes

Latvijas Banka (LB) no šodienas sāks laist apgrozībā jauna laidiena 500 latu naudas zīmes, kurās iestrādāti citu nominālu banknotēs jau izmantoti pretviltošanas elementi, aģentūra LETA uzzināja centrālajā bankā.

 

LB preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis norāda, ka LB nepieciešamības gadījumā papildina attiecīga nomināla banknošu un monētu krājumus, vienlaikus arī pastiprinot naudas drošību pret viltošanu. Visas LB izlaistās naudas zīmes - banknotes un monētas - ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā.

Jaunā naudas zīme no 1992.gadā drukātās atšķiras ar to, ka būs vēl labāk aizsargāta pret viltošanu. Caurvijošā metalizētā josla, līdzīgi kā citām jaunāko laidienu banknotēm, ir platāka, ar uzrakstiem "Ls 500" caurskatā un hologrammām "Ls".

 

 

LB skaidro, ja naudas zīmē ir iestrādāti 2007.gada laidiena 100 latu banknotēs izmantotie pretviltošanas elementi - caurskata lodziņš un termoefekts. Lodziņā uz gaiša fona redzamas trīs zvaigznes puslokā, bet uz tumša fona - četrās rindās ar nobīdi vietoti uzraksti "Ls".

 

 

Jaunajai 500 latu banknotei siltuma iedarbībā nominālvērtības skaitlis "500" tās priekšpuses kreisajā apakšējā stūrī maina tonalitāti. Jaunās naudas zīmes nodrukāšanas gads ir 2008. Uz tās ir LB prezidenta Ilmāra Rimšēviča paraksts.

 

 

Lata banknošu galvenie pretviltošanas elementi visām banknotēm ir līdzīgi: ūdenszīme ar latviešu tautumeitas profilu; metalizēta josla, kas caurauž banknoti no malas līdz malai un pilnā apjomā saskatāma pret gaismu; kā arī slēptais attēls - nomināls uz ornamentālās joslas ar Lielvārdes jostas motīvu, kas pamanāms, skatoties uz naudaszīmi slīpā leņķī pret gaismu.

 

 

Ir vēl citas, bez speciālām palīgierīcēm nosakāmas drošības pazīmes, piemēram, jau pieminētās jaunajās 500 latu un citās naudas zīmēs iestrādātās.

 

 

Apgrozībā turpmāk atradīsies divu laidienu - 1992. un 2008.gada - 500 latu banknotes.

LB, rūpējoties par kvalitatīvas naudas apriti, turpinās izņemt no apgrozības un iznīcināt tās naudas zīmes, kuras bojātas vai zaudējušas kvalitāti. Cilvēkiem nav nekādas nepieciešamības mainīt vecās naudas zīmes pret jaunajām.

 

 

LB norāda, ka jaunās 500 latu banknotes iespiestas turpat, kur līdzšinējā Latvijas papīra nauda, - Vācijas spiestuvē "Giesecke&Devrient".

 

 

Arī turpmāk paredzama jaunu pretviltošanas elementu izmantošana jaunos banknošu laidienos, bet ne būtiskas pārmaiņas naudas dizainā.

 

Latvijas ziņas