Latvijas Pasta vadītājs: Pasta tarifi būs jāceļ jau šogad

Pasta tarifi būs jāceļ jau šogad, šorīt intervijā Latvijas Televīzijai atzina šonedēļ amatā ieceltais Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Ivars Krauklis.

 

Viņš uzsvēra, ka nebūs "brīnumnūjiņa", kas samilzušās Latvijas Pasta finanšu problēmas spēs atrisināt bez tarifu palielināšanas. Tomēr pirms tam tiks rūpīgi izvērtēts, kādus pakalpojumus pasts sniedz, cik tie maksā un kas tos sedz.

Krauklis jau izdarījis pirmos secinājumus par situāciju Latvijas Pastā - pēdējā pusgada laikā uzņēmums vadības līmenī stagnējis, kas negatīvi ietekmēja darbiniekus, kuri nav droši par savu nākotni. Lai šo problēmu atrisinātu, tiks noteikta pasta attīstības vīzija.

Tomēr visbūtiskākā problēma esot Latvijas Pasta finansiālā situācija. "Tā tiešām ir katastrofāla," akcentēja Krauklis, norādot, ka uzņēmums jau vairākus gadus cieš miljonu zaudējumus. "Ir pilnīgi skaidrs, ka vispirms ir jāatrod risinājums šīs finanšu bedres aizbēršanai."

Bez tā nevarēs runāt par pakalpojumu un darbinieku darba apstākļu uzlabošanu.

Kā norādīja Krauklis, patlaban Latvijas Pasta finansējums nāk no dažādiem avotiem un sabirst vienā maisā. Līdz ar to nav skaidrības, kas cik maksā.

Pēc Latvijas Pasta vadītāja teiktā, jābūt trīs veidu pakalpojumiem - tirgus pakalpojumi, par kuriem maksā klients, monopolpakalpojumi, kuru cenu nosaka regulators, kā arī sociālā funkcija, kas būtu jāfinansē ar valsts līdzekļiem. Patlaban Latvijas Pasta pakalpojumi tiek sniegti zem pašizmaksas.

Viens no veidiem, kā uzlabot Latvijas Pasta finanšu situāciju, ir Pasta bankas izveide, atzina Krauklis. Tā ļaus atbrīvot uzņēmumu no četru miljonu latu zaudējumiem par reģionālajām filiālēm, kuras patlaban ir nerentablas. Kopumā no 722 pasta nodaļām patlaban rentablas, pēc optimistiskākā novērtējuma, ir tikai 100.

Pasta bankas izveide ļaus saglabāt pasta pakalpojumus reģionos, kā arī ieviest jaunu piedāvājumu - sniegt bankas pakalpojumus un pārdot citus produktus.

Tomēr jaunajā uzņēmumā Latvijas Pastam piederēs, visticamāk, ne vairāk kā 10% akciju. Kā skaidroja Krauklis, saskaņā ar likumdošanu minimālais ieguldījums šādas struktūras izveidē ir pieci miljoni eiro (3,5 miljoni latu), bet Latvijas Pastam jau 500 000 eiro (350 000 latu) ir būtiska summa pašreizējos finansiālajos apstākļos.

 

Latvijas ziņas