Motivācija dalībai vēlēšanās – pilsoņa pienākums

Rīga, 15.oktobris: Galvenais iemesls, kāpēc vēlētāji Latvijā izvēlas piedalīties vēlēšanās, joprojām ir pilsoņa pienākums, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas sadarbībā ar pētījumu firmu „SKDS" pēc šā gada Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām veiktā iedzīvotāju aptauja.

Pētījumā vēlētājiem tika lūgts atbildēt uz jautājumu, kādi ir galvenie iemesli, kādēļ viņi piedalījās vai nepiedalījās 2009.gada pašvaldību vēlēšanās. To, ka vēlēšanās piedalījušies, jo tas ir pilsoņa pienākums, atzina 41,1 procents aptaujāto.

Savukārt citi biežāk minētie iemesli, kāpēc vēlētāji piedalījās šā gada vēlēšanās, bija cerības uz labāku nākotni, pārmaiņām (21,3 procenti), vēlme ietekmēt pašvaldības nākotni (14,4 procenti), vēlēšanās atbalstīt noteiktu partiju, kandidātu (14,1 procents), kā arī vēlme paust savu viedokli (9,6 procenti).

Savukārt biežākie iemesli, kādēļ vēlētāji vēlēšanās nepiedalījās, bija neuzticēšanās „nevienam un nekam" (18,5 procenti), uzskats, ka dalībai vēlēšanās nav jēgas (11,7 procenti), neatrašanās dzīvesvietā (10,3 procenti), neziņa, par ko balsot (9,9 procenti) un atrašanās ārpus Latvijas (9 procenti).

Pētījums arī atklāj, ka vairāk nekā trīs ceturtdaļas jeb 84,2 procenti Latvijas vēlētāju pilnībā vai daļēji piekrīt apgalvojumam, ka Latvijā visi balsstiesīgie, ja vien to grib, var piedalīties vēlēšanās un līdzdalībai šķēršļu nav. Vienlaikus 80,3 procenti vēlētāju uzskata, ka noteicošais iemesls, lai piedalītos vēlēšanās, ir tas, vai ir tādi deputātu kandidāti, par ko gribētos balsot.

Interesanti, ka tajā pašā laikā 50 procenti aptaujāto pilnībā vai daļēji piekrīt apgalvojumam, ka galvenais iemesls, kādēļ vēlētāji nepiedalījās pašvaldību vēlēšanās, ir nosacījums, ka jābalso noteiktā vēlēšanu iecirknī atbilstoši dzīvesvietai. Tādējādi pētījums atklāj, ka stereotips par vēlētāju reģistra ietekmi uz vēlētāju līdzdalību ir plaši izplatīts arī vēlētāju vidū, lai gan galvenie iemesli, kādēļ vēlētāji piedalās vai nepiedalās vēlēšanās, nebūt nav saistīti ar vēlētāju reģistrācijas kārtību.

Kā zināms, Latvijā Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās tiek lietots Vēlētāju reģistrs, un šajās vēlēšanās ir jābalso noteiktā vēlēšanu iecirknī atbilstoši dzīvesvietai. Savukārt Saeimas vēlēšanās un tautas nobalsošanās vēlētāji var balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī pēc izvēles, bet vēlētāju pasēs tiek likts spiedogs, lai novērstu iespēju nobalsot atkārtoti.

Latvijas ziņas