Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Norēķini par elektroenerģiju notiek pēc spēkā esošā tarifa

AS „Latvenergo" informē, ka norēķinu kārtība par elektroenerģiju paliek nemainīga, spēkā ir 2011.gada 1.aprīlī apstiprinātais elektroenerģijas tarifs.

Šobrīd izskanējušas spekulācijas par norēķinu kārtības maiņu, kas radījušas satraukumu mūsu klientiem. Latvenergo pateicas par klientu sapratni, turpinot norēķinus pēc ierastās kārtības un izmantojot līdzšinējās norēķina iespējas, tādējādi nepakļaujoties spekulatīviem viedokļiem. Lai rastu informāciju par norēķinu kārtību un noskaidrotu neskaidros jautājumus, Latvenergo aicina iedzīvotājus vērsties Klientu servisā pa bezmaksas tālruni 80200400. Komentējot publiskajā telpā izskanējušos viedokļus par pārrēķinu vai jebkādām citām darbībām, Latvenergo norāda, ka vēl nav pieņemts tiesas gala lēmums, tā kā puses spriedumu pārsūdz. Tiesas sēdes spriedums stājas spēkā, ja 30 dienu laikā  tas netiek apstrīdēts. Tā kā tiesas spriedums skar Latvenergo kā trešās puses intereses, jau drīzumā tas tiks pārsūdzēts. 

Iepazīstoties ar tiesas spriedumu, šobrīd jāsecina, ka tiesa uzskata, ka Latvenergo nebija tiesību piemērot zemāku cenu par pirmajām 1200 kW, uzskatot, ka Latvenergo nav tiesību veikt atbalstu iedzīvotājiem un secinot, ka faktiski ir notikusi saistīto lietotāju subsidēšana.

Latvenergo uzskata, ka tarifi ir ekonomiski pamatoti. Cenas samazinājums par pirmajām 1200 kW bija pareiza rīcība, tādējādi atbalstot iedzīvotājus laikā, kad pieauga elektroenerģijas cena. Līdz ar to, tā kā  tiesas spriedums skar Latvenergo kā trešās puses intereses, spriedums tiks pārsūdzēts.

AS „Latvenergo" uzsver - tarifs ir veidots atbilstoši ekonomiskajam pamatojumam un likumdošanai.

AS „Latvenergo", veidojot tarifus saistītajiem lietotājiem, tos ir aprēķinājusi saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes 2007.gada 12.decembra lēmumu Nr.592 apstiprināto Elektroenerģijas tarifu aprēķināšanas metodiku saistītajiem lietotājiem. Atbilstoši Metodikai, elektroenerģijas Pamata tarifu veido vidējā elektroenerģijas cena NordPool Spot biržā un noteiktu regulēto pakalpojumu kopums.

AS „Latvenergo", meklējot risinājumus, lai samazinātu tarifa pieauguma ietekmi, uzņēmums radīja iespēju katrai mājsaimniecībai iegādāties 1200 kWh par samazinātu cenu. Tādējādi uzņēmums uz sava rēķina samazināja vienu no tarifa sastāvdaļām -  elektroenerģijas cenu, ieviešot Starta tarifu.

„AS „Latvenergo" lēmums 2011.g. veikt elektroenerģijas cenas samazinājumu uz sava rēķina, ir attaisnojies. Apzinoties tā brīža sarežģīto ekonomisko situāciju, tika mazināta elektroenerģijas cenas kāpuma ietekme, tādējādi ieguvēja bija sabiedrības lielākā daļa. Atbalsts iedzīvotājiem tika īstenots no Latvenergo sekmīgās darbības brīvajā elektroenerģijas tirgū Baltijā, tādēļ uzņēmums nav pielietojis nekādas subsīdijas starp regulētā tarifa klientu grupām," uzsver Uldis Bariss, AS „Latvenergo" valdes loceklis.

Veicot cenas samazinājumu, Latvenergo subsidētās elektroenerģijas apjoms no kopējā elektroenerģijas patēriņa Starta tarifa ietvaros ir 18 mlj latu.

Atgādinām, ka elektroenerģijas Pamata tarifa apstiprināto struktūru veido vairākas sastāvdaļas:

  • Tīkla pakalpojums - 36.9%

Tarifa proporcionāli lielākā sastāvdaļa ir regulatora apstiprinātais AS „Sadales tīkls" sistēmas pakalpojumu tarifs, kas stājās spēkā 2011.gada 1.aprīlī un iekļauj arī pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu. Sadales tīklu tarifam 2011.gadā  vidēji pieaugot par gandrīz 21%, automātiski pieauga gala tarifs iedzīvotājiem  par nepilniem 11%.

  • Obligātā iepirkuma izmaksas - 10.9%

Katru gadu regulators nosaka jaunas obligātā elektroenerģijas iepirkuma komponentes (OIK), lai kompensētu izmaksas, kas rodas, pērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kas to ražo koģenerācijā vai no atjaunojamiem energoresursiem. OIK maksā pilnīgi visi lietotāji Latvijā, tādējādi atbalstot videi draudzīgos ražotājus un elektroenerģijas veidus - zaļo enerģiju un koģenerāciju. OIK 2011.gada 1.aprīlī mainījās uz 1,17 santīmiem par kilovatstundu (sant./kWh), iepriekšējo 0,56 sant./kWh.

  • Elektroenerģijas cena - 32,6%

Elektroenerģijas cenu nosaka konkrētā situācija brīvajā  tirgū Baltijā un tā nav regulēta. Latvenergo nevar saražot visu Latvijas patēriņam nepieciešamo elektroenerģiju un iztrūkstošais apjoms tiek pirkts elektroenerģijas tirgū par NordPool Spot biržas cenu. Elektroenerģijas cena NordPool Spot biržā svārstās atkarībā no pieprasījuma un piedāvājuma tirgū (sk. http://www.nordpoolspot.com/).

  • Tirdzniecības pakalpojums - 1.6%

Publiskā tirgotāja darbības izmaksas, kuras kopš 2008. gada ir samazinājušās un kopējā tarifa struktūrā ir viszemākās un samērā nebūtiskas. Taču, tā kā  saistītajiem lietotājiem pārdotās elektroenerģijas apjoms kopš 2008. gada ir samazinājies uz pusi, to īpatsvars šajā ir nedaudz pieaudzis.

  • Pievienotās vērtības nodoklis

Visām tarifa komponentēm tiek pieskaitīts atbilstošais pievienotās vērtības nodoklis. Mājsaimniecības lietotājiem pārdotajai elektroenerģijai 2008. gadā tas bija 5% apjomā, no 2009. gada tas izmainījās uz 10%, bet šobrīd jau ir 22% liels.

Latvijas ziņas