Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pakāpeniski no aprites izņems bīstamus gāzes balonus 4

Nolūkā nodrošināt skaidru un pakāpenisku ES drošuma prasībām neatbilstošu gāzes balonu izņemšanu no aprites, neradot nesamērīgus izdevumus ne patērētājiem, ne komersantiem - gāzes balonu uzpildītājiem, Ministru kabineta sēdē š.g.4.decembrī tika nolemts no 2013.gada sākt pakāpenisku gāzes balonu, kuri neatbilst ES noteiktajām drošuma prasībām (t.i. kuriem nav Π (pī) marķējums), nomaiņu un izņemšanu no aprites, pagarinot šobrīd apritē esošo gāzes balonu izmantošanas laiku līdz 2014.gada 1.janvārim.

Kā zināms, Latvijā apritē esošo 50 litru tilpuma vairākkārtēji uzpildāmo balonu (kas ražoti vēl Padomju Savienībā saskaņā ar PSRS tehniskajām prasībām) statuss tiek atzīts par nedrošu un neatbilstošu ES kvalitātes un drošuma prasībām. Šādiem baloniem būtu jāveic atbilstības pārvērtēšana. Faktiski šāda situācija ir izveidojusies ar gandrīz visiem 50 litru sarkanajiem baloniem, kas ir nākuši apritē līdz 2003.gada 1.jūlijam. Attiecīgi arī šo balonu riski cilvēku veselībai un dzīvībai ir daudz augstāki, nekā jaunajiem baloniem, kas atbilst ES drošuma prasībām.

Tāpēc 2011.gada septembrī  Ministru kabinets pieņēma lēmumu par kvalitātes un ES drošuma prasībām neatbilstošu gāzes balonu izņemšanu no aprites ar 2013.gada 1.janvāri. Noteikumos tika noteikts liegums komersantiem uzpildīt un tirgotājiem piedāvāt tirdzniecības vietās gāzes balonus bez tiem veiktajām nepieciešamajām pārbaudēm un šīs pārbaudes apliecinošo Π (pī) marķējumu, kas norāda uz to, ka gāzes baloni atbilst ES izvirzītajām drošuma prasībām, kas ievērojami samazina dažādos riskus un apdraudējumus cilvēku veselībai un dzīvībai.

Akceptētie grozījumi 2011.gada 28.jūnija MK noteikumos Nr.500 "Noteikumi par transportējamām spiedieniekārtām" paredz, ka pēc 2013.gada 1.janvāra apritē varēs palikt gāzes baloni bez Π (pī) marķējuma, bet tiem būs nepieciešama derīga atzīme par veikto obligāto periodisko tehnisko pārbaudi. Par šīs prasības izpildi atbildēs gāzes balona uzpildītājs.

Tāpat paredzēts no 2013.gada 1.janvāra inspicēšanas institūcijām noteikt aizliegumu veikt periodisko tehnisko pārbaudi gāzes baloniem, kuriem nav Π (pī) marķējums un kuriem ir beidzies iepriekšējās pārbaudes termiņš; šādi gāzes baloni komersantiem no aprites būs jāizņem un patērētājam vietā jāpiedāvā jaunajām prasībām atbilstoši gāzes baloni. Grozījumi pārejas periodā īpaši neregulē gāzes balonu īpašumtiesību jautājumu, tādējādi ļaujot iedzīvotājiem izvēlēties palikt par balona turētāju vai nomāt no komersanta, maksājot par tā saturu.

Vienlaikus grozījumos noteikts samērīgs termiņš uzpildīto sašķidrinātās naftas gāzes balonu izmantošanai pēc 2014.gada 1.janvāra, paredzot gāzes balona lietotājam iespēju pirms norādītā termiņa uzpildīto gāzi izlietot līdz 2014.gada 1.jūlijam.

Savukārt, grozījumi Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumos Nr.953 "Sašķidrinātās naftas gāzes balonu uzpildes staciju tehniskās uzraudzības kārtība" paredz gāzes balonu uzpildes stacijas valdītājam papildus pienākumu nodrošināt, ka uzpildāmie baloni ir identificējami, kā arī pēc to uzpildīšanas tos nodod to turētājam. Vienlaikus noteikumi tiek papildināti ar prasību Patērētāju tiesību aizsardzības centram nodrošināt aktuālas informācijas pieejamību patērētājiem, publicējot to savā oficiālajā tīmekļa vietnē, attiecībā uz  balonu gāzes apgādē iesaistītiem komersantiem.

Izstrādājot MK noteikumu grozījumus, Ekonomikas ministrija vairākkārt konsultējās gan ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru, gan gāzes balonu tirgū esošajiem komersantiem, lai kopīgās diskusijās rastu visām pusēm pieņemamāko risinājumu.

Ministru kabineta akceptētie grozījumi iepriekšminētajos MK noteikumos veicinās pakāpenisku gāzes balonu parka nomaiņu un risinās līdz šim apzinātās problēmas attiecībā uz gāzes balonu uzpildītāju identificēšanu, gāzes balonu piederību, kā arī informācijas pieejamību patērētājiem attiecībā uz balonu gāzes apgādē iesaistītiem komersantiem. Grozījumi izstrādāti un pārejas periodā paredzētās darbības nodrošinās, ka ar 2014.gada 1.janvāri gāzes uzpildītāji apmaiņai vai balonu tirgotāji iegādei piedāvās tikai tādus gāzes balonus, kuriem ir Π (pī) marķējums.

Vienlaikus Ekonomikas ministrija sadarbībā ar iesaistītām pusēm sagatavos regulējumu gāzes balonu aprites kārtības pilnīgai sakārtošanai, piemēram, nosakot gāzes balonu tirdzniecībā, maiņā un lietošanā iesaistīto personu pienākumus un atbildību. Minētos normatīvo aktu projektus paredzēts iesniegt Ministru kabinetā līdz 2013.gada 1.jūlijam.

Detalizēti ar Ekonomikas ministrijas izstrādātajiem un š.g. 4.decembrī MK sēdē akceptētajiem grozījumiem var iepazīties Ministru kabineta mājaslapā:

  1. grozījumi Ministru kabineta 2011.gada 28.jūnija noteikumos Nr.500 "Noteikumi par transportējamām spiedieniekārtām" - http://mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40264629&mode=mk&date=2012-12-04;
  2. grozījumi Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumos Nr.953 "Sašķidrinātās naftas gāzes balonu uzpildes staciju tehniskās uzraudzības kārtība" - http://mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40264630&mode=mk&date=2012-12-04.

Komentāri 4

Balons

Tas viss ir biznesa dēļ. PSRS ražotie baloni ir izturīgāki par ES ieviestajiem baloniem.

pirms 7 gadiem, 2012.12.04 16:45

AGA

Jaunos balonus var iegādātis SIA AGA Parka ielā 23, Valkā.
AGA klienti šos jaunos balonus lieto jau vairākus gadus un ir apmierināti ar balonu izskatu, drošibu un gāzes kvalitāti.

pirms 7 gadiem, 2012.12.06 11:14

Latvijas ziņas