Pārtikas ražotāji apsver cenu paaugstināšanu 2

"Cenas noteikti būs jāceļ. Šobrīd neviens vairs nestrādā ar lielo peļņu, visi uzņēmumi skatās, cik tālu var palikt ar esošajām cenām," rudens perspektīvu gaļas produktu tirgū iezīmē a/s Rīgas miesnieks valdes priekšsēdētājs Aldis Škutāns.

 

Gaļas produktiem šoruden gaidāms apmēram 10% liels cenu pieaugums un viena no galvenajām lomām gaļas, kā arī piena un maizes produktu cenu kāpumā būs pieaugošajām energoresursu izmaksām. Tas varētu atkal pacelt inflācijas rādītājus, kas vasaras mēnešos kopš 17,9% maksimuma maijā ir samazinājušies ar ātrumu viens procentpunkts mēnesī.

 

 

LASI VĒL

Inflācija augustā - 15,7%; Godmanis: Inflācijas dati nemaina pesimismu par ekonomiku

IK pusgadā audzis par 1,6%; trešajā ceturksnī sagaida kritumu

 

Piena un maizes cenu izmaiņas ražotāji precīzi vēl neuzņemas prognozēt, taču maizes ceptuves Lāči īpašnieks Normunds Skauģis atzīst, ka degvielas cenu kāpuma dēļ loģistikas izmaksas jau krietni pieaugušas un arī gāzes cenu kāpums spiedīs ražotājus apsvērt cenu izmaiņas.

 

 

Cenu paaugstināšanu apsver arī Rīgas piena kombināts. Uzņēmuma sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Rimšēviča uzskata, ka vienā svaru kausā ir energoresursu cenu pieaugums, kas kāpinās ražošanas izmaksas, bet otrā - ierobežotā iedzīvotāju pirktspēja. Turklāt vēl nav zināms, kādu iespaidu uz pārtikas cenām atstās grozījumi Konkurences likumā, kuri stāsies spēkā oktobrī un ir iecerēti tirgotāju un ražotāju attiecību sakārtošanai.

 

 

Savukārt uz līdzšinēju vai pat zemāku līmeni var cerēt tādā pakalpojumu jomā kā zobārstniecība. Dienas aptaujātie uzņēmumi apgalvo, ka cenas nozarē ir sasniegušas adekvātu līmeni un konkurences dēļ tās netiks celtas.

 

 

Gada inflācijas rādītājs vienmērīgi - par vienu procentpunktu mēnesī - ir krities visas vasaras laikā un augustā sasniedzis 15,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Savukārt septembrī gaidāms jauns inflācijas kāpuma vilnis, stāsta eksperti. To cels ne tikai gāzes cenu kāpums, bet arī ar to saistītie ēdināšanas pakalpojumi un mājokļa īre, uzskata Nordea Markets eksperts Andris Lāriņš.

 

 

Analītiķi uzsver - daudz kas būs atkarīgs arī no tirgotāju uzvedības. Piemēram, tas, ka apģērbu cenas augustā, salīdzinot ar jūliju, ir kāpušas ievērojami straujāk nekā iepriekš (pērn pa mēnesi tās pieauga par 0,2%, šogad - par 2,1%), rada aizdomas, ka "tirgotāji vēl nav pilnībā apzinājušies krītošā iekšzemes pieprasījuma ietekmi uz savu biznesu", norāda DnB NORD bankas Ekonomisko pētījumu grupas analītiķe Ieva Vēja.

 

 

Par labu tam, ka izpārdošanu radītais cenu pazeminājums būtu raksturīgs ne tikai vasarai, bet arī rudenim, runā patēriņa kritums, kas spiedīs tirgotājus pazemināt cenas, domā Latvijas krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova. Arī A.Lāriņš uzskata, ka apģērbu cenām ilgtermiņā vajadzētu kristies.

 

 

Pēc tam, kad gāzes cenu pieauguma efekts būs pārgājis, atkal gaidāma inflācijas pazemināšanās, kas nākamgad var nonākt līdz viencipara inflācijas rādītājiem, norāda eksperti. Hansabankas vecākais ekonomists Dainis Stikuts uzskata, ka inflāciju bremzēs arī tas, ka elektroenerģijas cenas šogad nepieaugs.

 

Izaugsmes tempi tuvu nullei, nozares izrāvienu nesola

Nozīmīgākas iekšzemes kopproduktu (IK) veidojošas nozares - rūpniecība un tirdzniecība - šā gada otrajā ceturksnī piedzīvojušas apjomu samazināšanos, transporta un sakaru jomas uzņēmumi augušas tikai par 2%, savukārt labākus rādītājus - izaugsmi par 5,7% - uzrādījusi būvniecība, kura turpina attīstīties, pateicoties infrastruktūras pasūtījumiem, liecina jaunākie CSP dati. Situācijas uzlabošanos nozaru pārstāvji prognozē vien 2010.gadā.

 

 

Saskaņā ar CSP datiem šā gada 2.ceturksnī IK ir pieaudzis vien par 0,1%, savukārt pirmajā pusgadā - par 1,6%. Rūpniecības apjomi kopumā ir samazinājušās par 4,6%; lielākā bedrē patlaban atrodas mēbeļu ražotāji. "Latvijā mazāk ceļ dzīvojamās mājas, līdz ar to mēbeles nepērk, arī Eiropā ir recesija," skaidro asociācijas Latvijas mēbeles izpilddirektors Andris Plezers.

 

 

Un, lai gan kopumā priekšnosacījumi kokrūpniecības attīstībai pēdējos mēnešos ir uzlabojušies - samazinājās izejvielu cenas, darbaspēks kļuvis pieejamāks - tas neveicinās izaugsmi, jo viss ir atkarīgs no noieta tirgiem, uzsver A.Plezers. "Ja nav kontrakta, priekš noliktavas šobrīd neviens vairs nestrādā," viņš saka.

 

 

Arī pārtikas nozares attīstības apjomi 2.ceturksnī ir sarukuši par 6%. Tajā pašā laikā privātajā galapatēriņa struktūrā izdevumi pārtikai ir pieauguši par 16,5% līdz 26,5%. Tas parāda, ka iedzīvotāji arvien lielāku daļu no ienākumiem tērē pārtikai, kas skaidrojams ar cenu kāpumu, kā arī pircēju brīvo līdzekļu samazinājumu, norāda Latvijas pārtikas uzņēmumu federācijas izpilddirektore Laura Krastiņa.

 

 

Pēc viņas teiktā, pārtikas produktu patēriņa samazinājums šogad ir ļoti ievērojams: 15-22% atkarībā no produktu segmenta, tādēļ ražotāji centīgi meklē jaunus eksporta tirgus. "Šis uzdevums ir ļoti grūts, īpaši mazākiem uzņēmumiem, jo arī citās valstīs ir vērojams ekonomisko tempu samazinājums," situāciju raksturo L.Krastiņa, un piebilst, ka uz uzlabojumiem var cerēt 2010.gadā.

 

 

Eksperti vēsta, ka cerības nav attaisnojusi arī transporta nozare, kas 2.ceturksnī pieauga vien par 2%, savukārt lielākais kritums - 7% - noticis kravu pārvadājumu segmentā. "Esam pakalpojumu sniedzēji, tādēļ loģiski, ka piebremzējoties ekonomikai kopumā, samazinās arī kravu pārvadājumu apjoms," skaidro Latvijas Autopārvadātāju asociācijas prezidents Valdis Trēziņš. "Nākamgad jāsagatavojas grūtākiem laikiem," viņš paredz.

 

 

Vairāki eksperti ir norādījuši, ka šobrīd cerīgākā izskatās būvniecības nozare - pateicoties Eiropas fondiem un valsts pasūtījumiem infrastruktūras jomā, tā turpinās attīstīties arī nākamgad, uzskata ekonomisti. Pēc viņu domām, kopumā tomēr nākamajos ceturkšņos IK samazinājums ir neizbēgams.

Komentāri 2

XXX

Ja arodbiedrības piespiedīs pacelt algas valsts iestādēs strādājošiem, tad būs tāds cenu kāpums, ka pārtikas ražotāju daži pieliktie santīmi tāds sīkums vien izliksies.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 16:25

Latvijas ziņas