Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pašvaldības identificējušas 6421 ēku, kas nākamgad sāks maksāt nekustamā īpašuma nodokli

Pateicoties pašvaldību aktivitātei, iesniedzot ēku deklarācijas, Kadastra reģistrs kopš jūlija ir papildināts ar 6421 ēku, kas bija uzbūvētas, taču īpašnieki nebija rosinājuši to reģistrāciju Kadastrā un par tām netika maksāts nekustamā īpašuma nodoklis - jau nākamgad visiem šo ēku īpašniekiem nodoklis būs jāmaksā.

Iepriekš šo ēku īpašniekiem no nodokļa maksāšanas izdevās izvairīties, nepildot Kadastra likumā noteikto pienākumu - reģistrēt ēkas, savukārt pašvaldībām ēku ierakstīšana Kadastra reģistrā prasīja ar iekasējamā nodokļa apmēru nesamērojamus finansiālos resursus. Reģistrējot ēkas uz deklarācijas pamata, tām tiek aprēķināta maksimāli iespējamā kadastrālā vērtība, jo deklarācijā netiek fiksēti parametri, kas kadastrālo vērtību pazemina.

Ministru kabineta noteikumi Nr.263 „Kadastra objekta reģistrācijas un kadastra datu aktualizācijas noteikumi", kas ļauj uz pašvaldības būvvaldes sastādītas deklarācijas pamata ierakstīt īpašumus Kadastra reģistrā, stājās spēkā šā gada maijā, taču tikai jūlijā tika reģistrētas pirmās 14 ēkas.

Tādējādi līdz 14.decembrim jeb laikā, kad Valsts zemes dienests nepiemēroja maksu par šo ēku reģistrāciju, pašvaldības reģistrējušas 6421 ēku, vislielākā aktivitāte bijusi decembrī, kad iesniegtas deklarācijas par 4651 ēku, un novembrī, kad iesniegtas 1323 deklarācijas. Ņemot vērā lielo pašvaldību aktivitāti, Valsts zemes dienests ir radis iespēju arī nākamgad zināmu skaitu ēku ierakstīt Kadastra reģistrā uz pašvaldību deklarāciju pamata, nepiemērojot samaksu par šo pakalpojumu.

Visaktīvākā pašvaldība ir bijis Daugavpils novads, no kura saņemtas 1058 ēku deklarācijas, tam seko Rēzeknes novads ar 681 ēku, Jelgavas novads ar 478 ēkām, Saldus novads ar 394 ēkām un Jēkabpils novads ar 362 ēkām. Kopumā no 119 pašvaldībām deklarācijas iesniegušas 67 pašvaldības.

Lai vecinātu pašvaldību aktivitāti, Valsts zemes dienests maijā un jūnijā pašvaldību speciālistiem organizēja seminārus par iespējām reģistrēt ēkas, kā arī daļai pašvaldību nosūtīja sarakstus ar ēkām, kas ir konstatētas jaunākajās ortofotokartēs, bet neparādās Kadastra kartē, t.i., ēkām, kas varētu būt uzbūvētas pēdējo gadu laikā. Savukārt pašvaldības būvvaldes darbinieki apsekoja šīs ēkas dabā un sastādīja deklarācijas, kas bija pamats būvju reģistrēšanai.

Šogad no Kadastra reģistra dzēstas arī 7689 palīgēkas - dažādi šķūnīši, siltumnīcas, garāžas u.c palīgēkas, kas bija reģistrētas, bet dabā vairs reāli nepastāvēja, jo bija nojauktas vai sabrukušas. Ņemot vērā, ka pašvaldības arī par šādām ēkām 2012.gadā varēja aprēķināt nekustamā īpašuma nodokli, Valsts zemes dienests tās no Kadastra reģistra līdz 14.decembrim dzēsa bez maksas, ja īpašnieks iesniedza pašvaldības būvvaldes izsniegtu izziņu. Arī šajā akcijā lielākā aktivitāte bija gada nogalē - decembrī dzēstas 1609 palīgēkas, bet novembrī - 1641 palīgēka.

Latvijas ziņas