Pēc 1.oktobra darba devējam būs tiesības atlaist Covid-19 sertifikātu neieguvušu darbinieku 9

Pēc 1.oktobra darba devējam būs tiesības atlaist Covid-19 sertifikātu neieguvušu darbinieku, paredz trešdien Ministru kabineta sēdē atbalstītais projekts grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā.

Likumprojekta autori norādīja, ka grozījumi likumā paredz jaunu pieeju Covid-19 infekcijas izplatības mazināšanai un katra indivīda veselības aizsardzībai, nosakot pienākumu valsts institūcijām sniegt epidemioloģiski drošus pakalpojumus, darba devēja pienākumu nodrošināt epidemioloģiski drošu darba vidi.

Likumprojekts paredz, ka darba devējam būs jānosaka amatu un darbinieku kategorijas, kurām jābūt ar Covid-19 sertifikātu, un jāinformē par to darbinieki, lai tie zinātu, vai to darba vai amata pienākumi ir saistīti ar prasību par sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esamību.

Tāpat likumprojekts paredz obligātu Covid-19 sertifikāta prasību veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā strādājošajiem.

Vienlaikus likumprojektā ir ietverta prezumpcija, kas paredz, ka situācijā, kad darbinieks nav ieguvis sadarbspējīgu sertifikātu, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei, tas ir pietiekams pamats uzskatīt, ka šī persona neatbilst veicamajam darbam vai ieņemamam amatam, kas saistīts ar epidemioloģiski droša pakalpojuma nodrošināšanu. Tajā pašā laikā likumprojekts paredz darba devēja un darba ņēmēja tiesības vienoties par darbinieka bez Covid-19 sertifikāta nodarbināšanu, veicot citus pienākumus.

Gadījumos, ja personai ir objektīvi attaisnojoši iemesli, kāpēc tā nav ieguvusi Covid-19 sertifikātu, darba devējam nav tiesību izbeigt darba vai dienesta attiecības un situācija risināma atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē darba vai dienesta attiecības.

Tāpat likumprojekts paredz, ka darba devējam būs aizliegts uzteikt darba līgumu vai izbeigt dienesta attiecības ar Covid-19 sertifikātu neieguvušu grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, - visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam.

Vienlaikus likumprojekts paredz, ka, uzliekot pienākumu vakcinēties savu darba vai amata pienākumu veikšanai, valsts uzņemas atbildību par personai vakcinācijas rezultātā radīto kaitējumu veselībai. Patlaban normatīvajos aktos nav noteikti atlīdzības nosacījumi, ja vakcinācijas izraisīto komplikāciju rezultātā tiek nodarīts kaitējums veselībai vai dzīvībai.

Izmaiņas paredz, ka gadījumā, ja personai nav sadarbspējīga sertifikāta, pakalpojumu klātienē tā varēs saņemt tikai tad, ja to nebūs iespējams izdarīt attālināti vai arī attālināta pakalpojuma sniegšana rada risku cilvēka pamattiesību nodrošināšanai. Vienlaikus netiks izslēgta iespēja atsevišķos gadījumos arī personām bez sadarbspējīga sertifikāta, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu, saņemt pakalpojumu klātienē.

Likuma grozījumi paredz Covid-19 sertifikāta prasību visām amatpersonām. Likumprojektā ar jēdzienu "amatpersona" tiek saprasta jebkura amatpersona valsts pārvaldē (gan tiešajā, gan pastarpinātajā), tajā skaitā arī amatpersonas, kurām ir speciālā dienesta pakāpe, un valsts drošības iestāžu amatpersonas.

Tāpat regulējums paredz normu, kas ļauj darba devējiem jau darbinieku atlases procesā pārliecināties, vai kandidātam ir sadarbspējīgs sertifikāts, īpaši, ja atlase notiek uz amatiem, kurus var veikt tikai šādu sertifikātu īpašnieki.

Pakalpojuma sniedzējam ir tiesības lūgt pakalpojuma saņēmēju apliecināt, ka tā ir persona, kurai ir sadarbspējīgs sertifikāts.

Attiecībā uz tiesu varu likumprojekts paredz, ka uz tiesu varas un tiesu sistēmai piederīgo profesiju amatpersonām nav pamats attiecināt prasību par sertifikātu, bet šīm personām ir paredzama iespēja sniegt pakalpojumus arī tad, ja tiesnesis, notārs vai tiesu izpildītājs ir veicis Covid-19 testu un tas ir negatīvs.

Gala lēmums par likuma izmaiņām būs jāpieņem Saeimai.

Komentāri 9

bezugunsnavdumu

Laikam tikai Latvijā. Deru, ka Latvijas auni mītiņā neies, bet paklausīgi sadursies.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.14 21:54

konnaoja

Apskatam situāciju no otras puses- teiksim, jūsu tuvinieks nonāk slimnīcā un esošai slimībai slimnīcā inficējas ar covid, kas līdz šim diezgan bieži arī gadījās.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.14 22:07

bezugunsnavdumu

Un? Pote glābs? Pote neiznīcina vīrusu tām nonākot cilvēkā, tikai mazina tā iedarbību, kas nozīmē, ka visi sapotētie izvazās arī turpmāk.
Ikviens sapotētais būs pārnesātājs, bet vainīgos atradīs nepotētos.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.14 22:45

bezugunsnavdumu

Vajag sapotēt visus 100% lai saprast šo būtību?

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.14 22:59

konnaoja

var jau iet zviedru modeli, ļaut izslimot un pasargāt riska grupas vakcinējot, tikai kas tad ir vakcīna un kāda ir atšķirība inficētam, kurš vakcinējies un tam kurš nav? Redz, pamatā inficētais pirmās 5 dienas nekādu slimību nejūt un tieši šīs pirmās dienas ir tās, kurās vairojas organismā vīrusi. Vakcinētā gadījumā, vakcīna ir būtībā info imunitātei, ka tas ir jānožmiedz uzreiz, tāpēc nekāda vīrusu vairošanās ideālā gadījumā nenotiek.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.14 23:15

bezugunsnavdumu

Neapnika atkārtot metodikas info? Skaidrs ka esi valdības trollis.

Kāpēc labāk netestēt katru strādnieku darbavietā katru dienu, izveidojot ideālo testu, nevis stumjot baļķi degunā?

Nē, jūs gribat katru sapotēt un visu vainu uzgrūzt viņam arī ar poti.

Ideālā gadijumā nav un nebūs, vismaz pirmos 10 gados. Patreiz ir pieņēmumi un pieraksti.

Beigās no valsts brauks kā okupācijas laikos, visi kuri var, kaut ar riteni.

Jūs nespēsiet ar varu likt durties sia īpašniekam, kurš no darbaņemēja pārtaps par devēju pats sev.
Bet ja masveidā no valsts izbrauks visādi maximas kasieri/kravēji arī nekas slikts nenotiks, bet valstij jūs nodarīsiet lielāko kaiti.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.14 23:24

konnaoja

Neko jau daudz attieksme pret vakcīnām nav mainījusies 100 gadu laikā. Tāda pati problēma bija arī ar baku vakcīnām, kad vecāki negribēja savus bērnus vakcinēt un nevarēja pandēmiju apturēt. Toreiz Latvijas valdība pieņēma daudz drastiskākus mērus kā šobrīd. Ja vēlme palasīt, var sameklēt Andris Pauls-Pāvuls FB. Bet ko nu es te daudz mēģināšu skaidrot, kam agrāk, kam vēlāk, bet vairumam tāpat ar laiku pieleks.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.14 23:45

bezugunsnavdumu

Man bija doma, ka esi kāds demagogs, bet izrādies esi slavens politiķis-aitkopis. Visu labu.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.16 09:49

bezugunsnavdumu

Turklāt likums tikai uz minimālas sanēmējiem, kuriem nav citas izejas.
Firmas direktors pēc šī likuma var nepotēties, tiesas sistēmas kalpi arī, un ikviens kuram ir sava sia, ik, utt. ieskaitot pensionārus un mazus bērnus.
Tikai visādi klaidoņi bez izglītības, kam vai nu jāmirst bada, vai durties.
Laucenieki kam sava z/s arī pa lielam varēs nedurties, jo gotiņa un cūciņa paļīdzes izdzīvot.

Interesanta ideja ar varu sapotēt visus kuri pa lielam nenes nekādu labumu, un 31. septembrī nekļūs paši par direktoriem.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.14 23:04

Latvijas ziņas