Pīlēns: Lata stabilitāte nedrīkst stāvēt visam pāri

Lata stabilitāte nedrīkst stāvēt visam pāri, intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" norāda Tautas partiju pametušais Liepājas uzņēmējs, AS "UPB" prezidents Uldis Pīlēns, liekot noprast, ka atbalstītu lata devalvāciju.

 

Kā ziņots, lielu daļu celtniecības kompānijas "UPB" apgrozījuma veido dažādi projekti ārvalstīs un uzņēmums ir viens no nozīmīgākajiem eksportētājiem. Valūtas devalvācija ir izdevīga tieši eksportētājiem, jo tādējādi tiek veicināta eksporta konkurētspēja.

 

 

Pīlēns kritizē veidu, kā Latvija starptautiski aizņemsies 7,5 miljardus eiro (5,27 miljardus latu).

 

 

"Nejūtu, ka valdībā būtu kādi eksperti, kuri prastu analizēt valsts turpmāko attīstību. Ja mēs esam aizņēmušies 7,5 miljardus eiro, tad mums arī jāzina, kā mēs tos atdosim. Izskatās, ka neviens to nezina. Un kas ir nodrošinājums šiem miljardiem?

 

 

Izmantojot to valsts ekonomikas glābšanas paketi, kas mums likta priekšā, šī nauda nav atdodama. Nākamais jautājums - kas tiek ieķīlāts? Man, protams, var atbildēt, ka tā ir slepena vienošanās ar SVF, bet es varu pieņemt, ka nodrošinājums, piemēram, ir Latvijas meži vai "Latvenergo". Pēc tam paliek daži veselīgi uzņēmumi, kas var nonākt, teiksim, kādas Skandināvijas valsts īpašumā..." norāda uzņēmējs.

 

 

"Šie noteikumi ir norunāti nakts tumsā un miglā. Alegoriski runājot, sanāk tā, ka valdība uz kredīta nopirkusi slaucamo aparātu, par to samaksājot ar savu vienīgo govi..."

Pīlēns piekrītot ekonomistam Uldim Osim, kurš esot paudis viedokli, ka vajadzēja paplašināt lata koridoru, nepārņemt "Parex banku" un nepaaugstināt nodokļus.

 

 

Kā apgalvo "UPB" prezidents, ja paplašinātu lata koridoru, "ikviens strādātājs domātu, kā kompensēt šo iztrūkumu, nevis tā kā tagad - cilvēks tiek iedzīts bezdarbā, strupceļā, viņam nav nekādas motivācijas ķepuroties". Viena no valsts funkcijām esot motivēt cilvēku izdarīt vairāk, nekā viņš spēj, nevis "dzīt viņu grīdā, liekot, piemēram, dejot uz virves, ko viņš nekad nav darījis".

 

 

"Un vēl. Lata stabilitāte nedrīkst stāvēt pāri visam - pāri ekonomiskajai telpai un nācijas eksistences telpai. Nauda ir instruments, ko izmanto ekonomisko procesu stabilizēšanai, nevis nauda ir pašmērķis," uzsver uzņēmējs.

Latvijas ziņas